jezyk angielski dla informatykowprogramistow

Nauka angielskiego dla informatyków – poznaj język Szekspira lepiej niż C#!

Czy nauka języka angielskiego dla informatyków jest ważna? Czy dobremu programiście wystarczy tych kilka słówek poznanych w grach komputerowych? Poznaj 4 powody, dla których warto nauczyć się języka angielskiego! A na deser wywiad o metodach nauki angielskiego z informatyczką i przydatne słówka dla programistów.


Nauka języka angielskiego dla informatyków

Czy umiejętność posługiwania się językiem obcym to konieczność w zawodzenie informatyka i programisty? Czy można kodować tylko po polsku? Może wystarczy nauczyć się tylko paru schematów…

Oczywiście, znajdzie się kilka osób, które powiedzą: wszystko jest możliwe! Programowanie to powtarzalne formułki. Wystarczy je przyswoić, a dalej jakoś to będzie. Owszem, na lokalnym rynku może uda się „przebunkrować” bez znajomości angielskiego, chociaż dziś większość firm realizuje również projekty międzynarodowe. . Jednak jeżeli chcemy zająć się tematem profesjonalnie, nie ma zmiłuj. Angielski dla informatyków to podstawa!

Nie ma co się oszukiwać. Język angielski jest wszechobecny w branży informatycznej. Choćbyśmy bardzo chcieli, branża IT nigdy nie będzie skłaniać się ku polonizacji i lokalnym trendom.

Dlatego są co najmniej cztery bardzo dobre powodów, żeby jednak nauczyć się języka angielskiego. A na koniec „studium przypadku” (czyli po angielsku case study) – wywiad z programistką i kursantką Speakingo.

internetowy angielski
Czytaj również: Internetowy angielski? A to się w ogóle tak da?

1. Wiele informatycznych komend jest w języku angielskim

Każdą komendę trzeba jakoś nazwać. Większość z nich dostała swoje nazwy w języku angielskim właśnie. Jeśli znasz język angielski okazuje się, że automatycznie znasz wiele komend!

Chociażby w HTMLu:

  • <table> – tabelka
  • <color> – kolor (uwaga: używamy tu amerykańskiego zapisu, po brytyjsku byłoby colour)
  • <head> – głowa (nagłówek)
  • <body> – ciało
  • <title> – tytuł, nazwa

Wiele komend też łatwiej zapamiętać, ponieważ są skrótami od angielskich słów.

Na przykład:

  • <p> od paragraph – akapit
  • <div> z angielskiego division – podział, blok
  • <b> od bold – pogrubiony
  • <i> od italics – kursywa
  • <ul> unordered list – nieuporządkowana lista

…i tak dalej, również w innych językach programowania. Dzięki znajomości języka angielskiego nauka kolejnych języków programowania staje się szybsza i skuteczniejsza. Nie mówię tu nawet o samych tutorialach, książkach czy stronach internetowych, lecz samych komendach poszczególnych języków programowania. Nauka języka angielskiego dla informatyków okazuje się prostsza niż dla „normalnych” ludzi!

Skąd pochodzą skróty ALT, CTRL, DEL, Caps Lock na klawiaturze?
Patrz również: Skąd pochodzą skróty ALT, CTRL, DEL, Caps Lock na klawiaturze?

2. Najpopularniejszym językiem programowania jest… język angielski

Dobre praktyki pisania kodu są oparte na języku angielskim. Dotyczy to nie tylko nazw zmiennych, klas, interfejsów i funkcji, lecz przede wszystkim dokumentacja powinna być w języku uniwersalnym. Zrozumiałość i przejrzystość pracy informatyka nie wyraża się jedynie w czytelności kodu, ale być może przede wszystkim w jakości okraszającej go dokumentacji!

“Profesjonaliści piszą kod zrozumiały dla innych” Robert C. Martin

Jeśli nie jesteśmy w stanie precyzyjnie wyrazić się w języku angielskim, ponieważ nie do końca go rozumiemy, nasza dokumentacja będzie tylko komplikować zamiast ułatwiać zadanie innym informatykom.

Co więcej, gdy nie znamy dobrze języka angielskiego, również my sami możemy mieć problem z właściwym odczytaniem nawet dobrze zapisanej dokumentacji. Jeśli nie mamy wprawy w języku angielskim będziemy marnować siły i czas na przegryzanie się przez warstwę językową i może nie starczyć nam „ramu” na zrozumienie tego, o co w tej nieszczęsnej dokumentacji chodzi!

biznesowe idiomy angielskie monkey business
Czytaj również: Biznesowe idiomy w angielskich memach

3. Bez nauki języka angielskiego nie pogłębisz swojej informatycznej wiedzy

Branża IT rozwija się głównie w Stanach Zjednoczonych. To stamtąd pochodzi większość wiedzy teoretycznej w tym zakresie. Jeżeli chcemy się rozwijać i być na bieżąco warto zaprzyjaźnić się z językiem angielskim nie tylko w ramach projektowania kodu. Ciągła nauka to klucz do sukcesu.

Tym bardziej, jeżeli chodzi o branżę, która pędzi z prędkością rakiety! Każdego dnia pojawiają się nowe pojęcia i trendy w zakresie programowania. Jeżeli znamy język angielski, mamy dostęp do zagranicznych tutoriali, e-booków, poradników oraz literatury specjalistycznej.

Nie ma co czekać aż ktoś przygotuje kurs programowania w nowej technologii po polsku – do tego czasu technologia ta może już być przestarzała!

nauka jezyka angielskiego dla początkujących
Czytaj również: Dlaczego według Szekspira nauka języka angielskiego powinna być prosta i przyjemna czyli nie bądź Januszem!

 

4. Praca online dla zagranicznej firmy IT

Nie warto zamykać się wyłącznie na rynek lokalny. Jako naród, nie dość że dobrze radzimy sobie z językiem angielskim, to jeszcze mamy renomę dobrych i tanich pracowników. Szczególnie w branży IT! Nasze umiejętności są jak najbardziej pożądane także za granicą.

Jeśli poznasz już język angielski, dlaczego by nie spróbować też popracować w Anglii? Stawki są tam wyższe, a ssanie na rynku ogromne. Z tego co mówią moi znajomi programiści, zarabia się tu więcej, a oczekiwania kompetencji i nakładu pracy są dużo niższe. A przy okazji doszlifujesz swój angielski!

Nie mówiąc już o tym, że nawet w Polsce większość firm tworzących oprogramowania wymaga od swoich pracowników minimum średnio-zawansowanego poziomu znajomości języka. Cokolwiek byśmy nie robili, znajomość języka obcego zawsze oznacza wyższe zarobki na tym samym stanowisku.

Dlatego oprócz kursu programowania online, warto pomyśleć jednocześnie o kursie języka angielskiego online!


Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo

Angielski nie nauczy się sam!


Podsumowując: potrzeba znajomości języka angielskiego wśród informatyków jest pod każdym względem niezaprzeczalna. Angielski daje informatykom szerokie pole do rozwoju, ułatwia pracę i pozwala na wyższą jakość wykonywanych działań.

angielski cena zarobki
Czytaj również: Praca z językiem angielskim jest lepiej płatna, a jakość życia wyższa.

Case Study: Chcę mówić po angielsku tak dobrze, jak piszę w C#!

Aby wszystko to nie było zbyt suche i teoretyczne poniżej zapis rozmowy, którą miałem przyjemność odbyć z jedną z kursantek Speakingo:

„Nie jestem z wykształcenia programistą, inżynierem lub specjalistą IT. Skończyłam humanistyczne studia. Podczas edukacji głównie skupiałam się na języku niemieckim. Z angielskim zawsze troszkę byłam na bakier. Po zakończeniu szkoły przez dłuższy czas poszukiwałam własnej drogi. Punktem zwrotnym w mojej karierze była praca w agencji interaktywnej. Zaczynałam od obsługi klientów na polskim rynku, przechodząc do działu marketingu i nieśmiało podpatrując kolegów z działu IT. Czułam do tego pociąg, jednak zdecydowanie nie wiedziałam co z czym się je.

Gdy koledzy oraz szefostwo zauważyli mój zapęd w kierunku programowania, polecili mi zabrać się za edukację. Rozpoczęłam od podstawowych kursów dla programistów związanych z językiem Java. Już wtedy wiedziałam, że jeżeli chcę zająć się tematem na poważnie, muszę podszkolić swój angielski.

Z racji tego, że sporo siły pokładałam w naukę zawodu, chciałam znaleźć rozwiązanie nieinwazyjne. Zależało mi na metodzie, która pozwoli mi w krótkim czasie przyswoić podstawowe wyrażenia w języku angielskim.

Oprócz specjalistycznego słownictwa dla programistów oraz powtarzających fraz kluczowych chciałam nauczyć się swobodnej komunikacji. Wiedziałam, że jeżeli mam zajmować się programowaniem, będę współpracować głównie z klientami zza granicy.

Przeszukałam całą sieć. Przejrzałam ofertę typowych kursów dla programistów. Niestety nic w tej kwestii nie trafiało w moje gusta. Szkolenia specjalistyczne głównie pozwalają na naukę biernego języka. Takiego, który jest stosowany podczas pisania kodu. Wykuć kilka lub kilkanaście fraz to żaden problem. Dużo większym wyzwaniem jest współpraca z zagranicznymi przedsiębiorstwami.

Z mojego doświadczenia, bardzo przydatne są cztery aspekty nauki języka angielskiego:

kursy programowania online
mężczyzna / kobieta / programista

4 metody nauki języka angielskiego dla informatyków

Dużo słuchaj i czytaj.

Ze znalezieniem publikacji na temat programowania w języku angielskim na pewno nie będziesz mieć problemu. E-booki, zapisy z konferencji branżowych, blogi, setki publikacji, poradniki – do wyboru, do koloru. Nawet angielskie radio w tle przy pracy robi grę! Dzięki czytaniu natomiast specjalistycznych publikacji będziesz poznawał słówka branżowe. Po co wkuwać? Najlepsze efekty osiągniesz, przyswajając wiedzę w określonym kontekście.

Skup uwagę na mowie.

Jeżeli chcesz swobodnie porozumiewać się we współpracy z innymi firmami oraz klientami musisz pozbyć się blokady mówienia. To właśnie zaobserwowałam u wielu informatyków – wiele rozumieją, ale nie potrafią się komunikować.

Jak się tego nauczyć? Gadać, gadać, gadać i jeszcze raz gadać.

Najlepsza metoda na rozwinięcie umiejętności konwersacji? W moim przypadku świetnie sprawdził się kurs angielskiego online Speakingo. Do lekcji siadałam w wolnych chwilach. Czasem na przerwie w pracy, czasem na ławce w parku. Regularnie i z pełną swobodą.

W bardzo krótkim czasie, bezinwazyjnie nauczyłam się stosować różne popularne wyrażenia. Po kilku tygodniach bez żadnego stresu mogłam rozmawiać z każdym po angielsku.


Kurs można przetestować za darmo, zatem jeżeli nie jesteś pewny,

po prostu niezobowiązująco sprawdź, czy dla Ciebie także jest odpowiedni.


Rozrywka angielska dla programistów.

Tak, tak – nie samą pracą człowiek żyje. Programiści też czasem mają ochotę na rozrywkę. Serio ?Trzy słowa: gry, filmy i seriale. Najlepiej takie o tematyce IT.
Od siebie mogę polecić następujące tytuły: Silicon Valley, Community, Chuck, Doctor Who, The Big Bang Theory.

Jeśli wmówisz sobie, że nauka języka angielskiego jest nudna, to nigdy się go nie nauczysz. Aby naprawdę się go nauczyć, niezmiernie ważne jest by sama nauka sprawiała Ci przyjemność!”

Kursy programowania online

Bonus. Słówka angielskie dla informatyków

Od czegoś trzeba zacząć, a jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Żeby wprowadzić Cię w nastrój nauki angielskiego dla programistów przygotowałem zestaw kilku słówek, które możesz przyswoić na samym początku.

  • analysis – analiza (badanie i rozpatrywanie danych)
  • application programming interface (API) – interfejs programowania aplikacji (zestaw reguł komunikacji pomiędzy programami komputerowymi)
  • arise/arose/arisen – pojawić się (słówko używane często w sytuacjach, w których programista napotyka jakiś problem, jest to czasownik nieregularny)
  • background – minione wydarzenia, przeszłość, tło
  • cache – pamięć podręczna, skrytka
  • certification – certyfikacja (dokumenty potwierdzające zgodność z określonymi normami)
  • compatible – kompatybilność, spójność (określa możliwość używania np. dwóch sprzętów razem)
  • database – baza danych
  • deployment – uruchomienie artefaktu w aplikacji, potocznie „wrzucać coś na serwer”
  • develop – rozwijać, opracowywać
  • goals – cele, które chcesz osiągnąć
  • increase – zwiększać, wzrastać (używane często podczas analiz)
  • integrate – łączy, integrować coś
  • leadership – przywództwo, liderzy grupie
  • matrix – macierz, matryca (układ liczb, które zapisano w wierszach i kolumnach)
  • source code management – miejsce w którym jest przechowywany kod projektu
  • ticket — zgłoszenie zarejestrowane w systemie, dosłownie „bilet”
  • unit tests – testy jednostkowe (testy pisane przez programistów, które sprawdzają wąski wycinek systemu)

Umówmy się jednak. Jeśli zajmujesz się programowaniem zawodowo, pewnie znasz już wszystkie te słowa! Ważne jest teraz, by nauczyć się płynnie mówić po angielsku! Nauka języka angielskiego dla informatyków to podstawa!

Dlatego wypróbuj za darmo kurs języka angielskiego online Speakingo, który wykorzystuje technologię rozpoznawania mowy, dzięki czemu możesz rozmawiać z komputerem jak z nauczycielem!

Ta sprawdzona metoda nauki rozwiąże Ci język!


Chcesz znać angielski lepiej niż HTMLa?

Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Szybka i skuteczna nauka języka angielskiego dla informatyków… i nie tylko!


A Waszym zdaniem o jaki słówka należałoby by uzupełnić tę listę dla informatyków uczących się języka angielskiego? Czy nauka języka angielskiego dla informatyków jest Waszym zdaniem ważna? Napiszcie w komentarzach z jakimi słówkami spotykacie się w programowaniu?

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
nauka języka angielskiego literowanie alfabet
Alfabet po angielsku, czyli nauka literowania

Gdy porównamy rodzime abecadło z alfabetem po angielsku, nie zauważymy radykalnych różnic. Owszem, nie ma w nim polskich znaków. Znajdziemy za to literkę Q, która mimo tego, że nie ma jej w naszym alfabecie, jest dobrze znana większości rodaków.

Czytaj dalej »
Tekst i tłumaczenie piosenki Stonehenge Ylvis
Ylvis i tajemnica Stonehenge

Nie możesz spać, ponieważ zastanawiasz się jak i po co pradawni Anglicy wznieśli Stonehenge? Nad tym samym zastanawia się Ylvis w przeuroczej piosence, której tekst i tłumaczenie znajdziesz w tym tekście.

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!