← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Nauka angielskiego dla informatyków – poznaj język Szekspira lepiej niż C#!

Czy nauka języka angielskiego dla informatyków jest ważna? Czy dobremu programiście wystarczy tych kilka słówek poznanych w grach komputerowych? Poznaj 4 powody, dla których warto nauczyć się języka angielskiego! A na deser wywiad o metodach nauki angielskiego z informatyczką i przydatne słówka dla programistów.


Nauka języka angielskiego dla informatyków

Czy umiejętność posługiwania się językiem obcym to konieczność w zawodzenie informatyka? Czy można kodować tylko po polsku? Może wystarczy nauczyć się tylko paru schematów…

Oczywiście, znajdzie się kilka osób, które powiedzą: wszystko jest możliwe! Programowanie to tylko powtarzalne formułki. Wystarczy je przyswoić, a dalej jakoś to będzie. Owszem, na lokalnym rynku możemy kodować, jak tylko nam się podoba. Jednak jeżeli chcemy zająć się tematem profesjonalnie, nie ma zmiłuj. Angielski dla informatyków to podstawa!

Nie ma co się oszukiwać. Język angielski jest wszechobecny w branży informatycznej. Choćbyśmy bardzo chcieli, branża IT nigdy nie będzie skłaniać się ku polonizacji i lokalnym trendom.

Dlatego są co najmniej cztery bardzo dobre powodów, żeby jednak nauczyć się języka angielskiego. A na koniec „studium przypadku” (czyli po angielsku case study) – wywiad z programistką i kursantką Speakingo.

1. Wiele informatycznych komend jest w języku angielskim

Każdą komendę trzeba jakoś nazwać. Większość z nich dostała swoje nazwy w języku angielskim właśnie. Jeśli znasz język angielski, okazuje się że automatycznie znasz wiele komend! Chociażby w HTMLu:

 • <table> – tabelka
 • <color> – kolor (uwaga: używamy tu amerykańskiego zapisu, po brytyjsku byłoby colour)
 • <head> – głowa (nagłówek)
 • <body> – ciało
 • <title> – tytuł, nazwa

Wiele komend też łatwiej zapamiętać, ponieważ są skrótami od angielskich słów. Na przykład:

 • <p> od paragraph – akapit
 • <div> od division – podział, blok
 • <b> od bold – pogrubiony
 • <i> od italics – kursywa
 • <ul> unordered list – nieuporządkowana lista

…i tak dalej, również w innych językach programowania. Dzięki znajomości języka angielskiego nauka kolejnych języków programowania staje się szybsza i skuteczniejsza. Nie mówię tu nawet o samych tutorialach, książkach czy stronach internetowych, lecz samych komendach poszczególnych języków programowania.

2. Najpopularniejszym językiem programowania jest… język angielski

Dobre praktyki pisania kodu są oparte na języku angielskim. Dotyczy to nie tylko nazw zmiennych, klas, interfejsów i funkcji, lecz przede wszystkim dokumentacja powinna być w języku uniwersalnym. Zrozumiałość i przejrzystość pracy informatyka nie wyraża się jedynie w czytelności kodu, ale być może przede wszystkim w jakości okraszającej go dokumentacji!

“Profesjonaliści piszą kod zrozumiały dla innych” Robert C. Martin

Jeśli nie jesteśmy w stanie precyzyjnie wyrazić się w języku angielskim, ponieważ nie do końca go rozumiemy, nasza dokumentacja będzie tylko komplikować zamiast ułatwiać zadanie innym informatykom.

Jeśli nie znamy dobrze języka angielskiego, również my sami możemy mieć problem z właściwym odczytaniem dobrze zapisanej dokumentacji. Jeśli nie mamy wprawy w języku angielskim będziemy marnować siły i czas na przegryzanie się przez warstwę językową i może nie starczyć nam „ramu” na zrozumienie tego, o co w tej nieszczęsnej dokumentacji chodzi!

3. Bez języka angielskiego nie pogłębisz swojej informatycznej wiedzy

Branża IT rozwija się głównie w Stanach Zjednoczonych. To stamtąd pochodzi większość wiedzy teoretycznej w tym zakresie. Jeżeli chcemy się rozwijać i być na bieżąco warto zaprzyjaźnić się z językiem angielskim nie tylko w ramach projektowania kodu. Ciągła nauka to klucz do sukcesu.

Tym bardziej, jeżeli chodzi o branżę, która pędzi z prędkością rakiety! Każdego dnia pojawiają się nowe pojęcia i trendy w zakresie programowania. Jeżeli znamy język angielski, mamy dostęp do zagranicznych tutoriali, e-booków, poradników oraz literatury specjalistycznej.

Nie ma co czekać aż ktoś przygotuje kurs w języku polskim – do tego czasu technologia ta może już być przestarzała!

4. Praca online dla zagranicznej firmy IT

Nie warto zamykać się na rynek lokalny. Jako naród, nie dość że dobrze radzimy sobie z językiem angielskim, to jeszcze mamy renomę dobrych i tanich pracowników. Szczególnie w branży IT! Nasze umiejętności są jak najbardziej pożądane także za granicą.

Jeśli poznasz już język angielski, dlaczego by nie spróbować też popracować w Anglii? Stawki są tam wyższe, a ssanie na rynku ogromne. Z tego co mówią moi znajomi programiści, zarabia się tu więcej, a oczekiwania kompetencji i nakładu pracy są dużo niższe. A przy okazji doszlifujesz swój angielski!

Nie mówiąc już o tym, że nawet w Polsce większość firm tworzących oprogramowania wymaga od swoich pracowników minimum średnio-zawansowanego poziomu znajomości języka. Cokolwiek byśmy nie robili, znajomość języka obcego zawsze oznacza wyższe zarobki na tym samym stanowisku.

Dlatego oprócz kursu programowania online, warto pomyśleć jednocześnie o kursie języka angielskiego online!


Angielski nie nauczy się sam!

Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo


Podsumowując: potrzeba znajomości języka angielskiego wśród informatyków jest pod każdym względem niezaprzeczalna. Angielski daje informatykom szerokie pole do rozwoju, ułatwia pracę i pozwala na wyższą jakość wykonywanych działań.

Case Study: Chcę mówić po angielsku tak dobrze, jak piszę w C#!

Aby wszystko to nie było zbyt suche i teoretyczne poniżej zapis rozmowy, którą miałem przyjemność odbyć z jedną z kursantek Speakingo:

„Nie jestem z wykształcenia programistą, inżynierem lub specjalistą IT. Skończyłam humanistyczne studia. Podczas edukacji głównie skupiałam się na języku niemieckim. Z angielskim zawsze troszkę byłam na bakier. Po zakończeniu szkoły przez dłuższy czas poszukiwałam własnej drogi. Punktem zwrotnym w mojej karierze była praca w agencji interaktywnej. Zaczynałam od obsługi klientów na polskim rynku, przechodząc do działu marketingu i nieśmiało podpatrując kolegów z działu IT. Czułam do tego pociąg, jednak zdecydowanie nie wiedziałam co z czym się je.

Gdy koledzy oraz szefostwo zauważyli mój zapęd w kierunku programowania, polecili mi zabrać się za edukację. Rozpoczęłam od podstawowych kursów dla programistów związanych z językiem Java. Już wtedy wiedziałam, że jeżeli chcę zająć się tematem na poważnie, muszę podszkolić swój angielski.

Z racji tego, że sporo siły pokładałam w naukę zawodu, chciałam znaleźć rozwiązanie nieinwazyjne. Zależało mi na metodzie, która pozwoli mi w krótkim czasie przyswoić podstawowe wyrażenia w języku angielskim.

Oprócz specjalistycznego słownictwa dla programistów oraz powtarzających fraz kluczowych chciałam nauczyć się swobodnej komunikacji. Wiedziałam, że jeżeli mam zajmować się programowaniem, będę współpracować głównie z klientami zza granicy.

Przeszukałam całą sieć. Przejrzałam ofertę typowych kursów dla programistów. Niestety nic w tej kwestii nie trafiało w moje gusta. Szkolenia specjalistyczne głównie pozwalają na naukę biernego języka. Takiego, który jest stosowany podczas pisania kodu. Wykuć kilka lub kilkanaście fraz to żaden problem. Dużo większym wyzwaniem jest współpraca z zagranicznymi przedsiębiorstwami.

Z mojego doświadczenia, bardzo przydatne są cztery aspekty nauki języka angielskiego:

kursy programowania online

mężczyzna / kobieta / programista

4 metody nauki języka angielskiego dla informatyków

Dużo słuchaj i czytaj.

Ze znalezieniem publikacji na temat programowania w języku angielskim na pewno nie będziesz mieć problemu. E-booki, zapisy z konferencji branżowych, blogi, setki publikacji, poradniki – do wyboru, do koloru. Nawet angielskie radio w tle przy pracy robi grę! Dzięki czytaniu natomiast specjalistycznych publikacji będziesz poznawał słówka branżowe. Po co wkuwać? Najlepsze efekty osiągniesz, przyswajając wiedzę w określonym kontekście.

Skup uwagę na mowie.

Jeżeli chcesz swobodnie porozumiewać się we współpracy z innymi firmami oraz klientami musisz pozbyć się blokady mówienia. To właśnie zaobserwowałam u wielu informatyków – wiele rozumieją, ale nie potrafią się komunikować.

Jak się tego nauczyć? Gadać, gadać, gadać i jeszcze raz gadać.

Najlepsza metoda na rozwinięcie umiejętności konwersacji? W moim przypadku świetnie sprawdził się kurs angielskiego online Speakingo. Do lekcji siadałam w wolnych chwilach. Czasem na przerwie w pracy, czasem na ławce w parku. Regularnie i z pełną swobodą.

W bardzo krótkim czasie, bezinwazyjnie nauczyłam się stosować różne popularne wyrażenia. Po kilku tygodniach bez żadnego stresu mogłam rozmawiać z każdym po angielsku.


Kurs można przetestować za darmo, zatem jeżeli nie jesteś pewny,

po prostu niezobowiązująco sprawdź, czy dla Ciebie także jest odpowiedni.


Rozrywka angielska dla programistów.

Tak, tak – nie samą pracą człowiek żyje. Programiści też czasem mają ochotę na rozrywkę. Serio 😉Trzy słowa: gry, filmy i seriale. Najlepiej takie o tematyce IT.
Od siebie mogę polecić następujące tytuły: Silicon Valley, Community, Chuck, Doctor Who, The Big Bang Theory.

Jeśli wmówisz sobie, że nauka języka angielskiego jest nudna, to nigdy się go nie nauczysz. Aby naprawdę się go nauczyć, niezmiernie ważne jest by sama nauka sprawiała Ci przyjemność!”

Kursy programowania online

Bonus. Słówka angielskie dla informatyków

Od czegoś trzeba zacząć, a jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Żeby wprowadzić Cię w nastrój nauki angielskiego dla programistów przygotowałem zestaw kilku słówek, które możesz przyswoić na samym początku.

 • analysis – analiza (badanie i rozpatrywanie danych)
 • application programming interface (API) – interfejs programowania aplikacji (zestaw reguł komunikacji pomiędzy programami komputerowymi)
 • arise/arose/arisen – pojawić się (słówko używane często w sytuacjach, w których programista napotyka jakiś problem, jest to czasownik nieregularny)
 • background – minione wydarzenia, przeszłość, tło
 • cache – pamięć podręczna, skrytka
 • certification – certyfikacja (dokumenty potwierdzające zgodność z określonymi normami)
 • compatible – kompatybilność, spójność (określa możliwość używania np. dwóch sprzętów razem)
 • database – baza danych
 • deployment – uruchomienie artefaktu w aplikacji, potocznie „wrzucać coś na serwer”
 • develop – rozwijać, opracowywać
 • goals – cele, które chcesz osiągnąć
 • increase – zwiększać, wzrastać (używane często podczas analiz)
 • integrate – łączy, integrować coś
 • leadership – przywództwo, liderzy grupie
 • matrix – macierz, matryca (układ liczb, które zapisano w wierszach i kolumnach)
 • source code management – miejsce w którym jest przechowywany kod projektu
 • ticket — zgłoszenie zarejestrowane w systemie, dosłownie „bilet”
 • unit tests – testy jednostkowe (testy pisane przez programistów, które sprawdzają wąski wycinek systemu)

Umówmy się jednak. Jeśli zajmujesz się programowaniem zawodowo, pewnie znasz już wszystkie te słowa! Ważne jest teraz, by nauczyć się płynnie mówić po angielsku!

Dlatego wypróbuj za darmo kurs języka angielskiego online Speakingo, który wykorzystuje technologię rozpoznawania mowy, dzięki czemu możesz rozmawiać z komputerem jak z nauczycielem!

Ta sprawdzona metoda nauki rozwiąże Ci język!


Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!


A Waszym zdaniem o jaki słówka należałoby by uzupełnić tę listę dla informatyków uczących się języka angielskiego? Napiszcie w komentarzach z jakimi słówkami spotykacie się w programowaniu?

Sharing is caring!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...

Ciekawy tekst? Zostańmy w kontakcie!

Zapisz się do Newslettera Speakingo! Otrzymasz w ten sposób:

 co zapewni Ci ciągłość nauki!

(Zapisując się na kurs automatycznie zapisujesz się tez do newslettera.)