kurs języka angielskiego online, angielski, angielski w domu, angielski online, metoda Callana, angielski gramatyka, nauka angielskiego, intensywny kurs języka angielskiego, Speakingo, angielski nauka, krolowa elzbieta, Królowa Anglii Elżbieta II nie żyje

Królowa Anglii Elżbieta II nie żyje

Królowa Anglii Elżbieta II nie żyje. Zmarła 8 września 2022 roku w wieku 96 lat. Jako wierny poddany Jej Królewskiej Mości czuję się w obowiązku napisać kilka słów.


Królowa Anglii Elżbieta II nie żyje

Buckingham Palace ogłosił, że królowa Anglii Elżbieta II nie żyje.

For the very last time – God Save The Queen!

Zmarła w swoim ulubionym, szkockim zamku Balmoral. Dożyła sędziwego wieku 96 lat (1926-2022). Jako dziarska 85-latka wciąż odbywała 325 spotkań w roku. Pracowała do samego końca. Prawdopodobnie jest najbardziej szanowaną kobietą na całym świecie.

Królowa Elżbieta II była najdłużej panującą królową w historii Wielkiej Brytanii – panowała przez równo 70 lat! [W 2022 roku cała Anglia oszalała podczas platynowych obchodów jej panowania.]

W ciągu jej życia zmieniło się aż 15 premierów (w tym Winston Churchill czy Margaret Thatcher). Ostatnią premier, Liz Truss, powołała 40 godzin przed śmiercią.

Wraz ze śmiercią królowej Elżbiety, zakończyła się druga epoka elżbietańska (pierwszą epokę elżbietańską, lata 1558–1603, „złoty wiek Anglii” znamy ze sztuk Szekspira).

W oświadczeniu król Karol III powiedział1:

  • The death of my beloved mother, Her Majesty the Queen, is a moment of the greatest sadness for me and all members of my family.

Śmierć mojej ukochanej matki Jej Królewskiej Mości to dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny chwila największego smutku.

  • We mourn profoundly the passing of a cherished sovereign and a much-loved mother. I know her loss will be deeply felt throughout the country, the realms and the Commonwealth, and by countless people around the world.

Głęboko opłakujemy odejście cenionego władcy i ukochanej matki. Wiem, że jej strata będzie głęboko odczuwana w całym kraju, królestwach i Wspólnocie Narodów oraz niezliczonych ludziach na całym świecie.

[Commonwealth to wspólnota 56 niepodległych krajów, które były kiedyś pod brytyjskim panowaniem. W czasach świetności Anglia rządziła 70% powierzchni świata!]

  • During this period of mourning and change, my family and I will be comforted and sustained by our knowledge of the respect and deep affection in which the Queen was so widely held.

W tym okresie żałoby i zmian, moja rodzina i ja będziemy pocieszać i wspierać naszą wiedzą o szacunku i głębokim uczuciu, w jakim królowa była tak szeroko darzona.

Jak wypisać się z Newslettera kursu języka angielskiego online Speakingo?

Szacuje się, że pogrzeb królowej Elżbiety II widziało w telewizji czy internecie 4 do 5 miliardów ludzi na świecie1!

Królowa Anglii Elżbieta II nie żyje, niech żyje król Karol III

Królowa Anglii Elżbieta II miała czwórkę dzieci, dwunastu wnuków. Najstarszy syn, Karol w chwili śmierci swojej matki, został królem Wielkiej Brytanii. Objął tron w wieku 74 lat i przyjął imię Karol III.

Long live the King!

Jako że królowa Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w historii kraju, jej syn otrzymał tytuł… najdłużej oczekującego następcy tronu. Jest również najstarszym następcą tronu w dziejach Wielkiej Brytanii. Raczej mało prawdopodobnym jest, by kolejny następca tronu, książę William przejął po nim którykolwiek z tych dwóch zacnych tytułów.

hym anglii, angielski hymn, hymn wielkiej brytanii, god save the king
Patrz również: Ukryta zwrotka hymnu Anglii (Wielkiej Brytanii) God Save the King!

Monarcha włada, ale nie rządzi

Wielka Brytania jest monarchią parlamentarną, tzn., że monarcha nie ma żadnej realnej władzy. Oficjalnie powołuje rząd, który zarządza krajem w imieniu korony. Jednak władza monarchy jest jedynie symboliczna. To bardzo ciekawe rozwiązanie, dzięki temu monarcha nie traci czasu na „kiełbasę wyborczą”, ponieważ nie jest wybierany. Może głośno wyrażać opinie zgodne z protokołem – niezależnie czy to się podoba poddanym, rodzinie i przyjaciołom, czy nie. Kraj potrzebuje celebrytów – i taki monarcha moim zdaniem jest lepszym wyborem, niż gwiazdeczki popu, dla których rozgłos jest jedyną wartością.

Od momentu objęcia władzy, król służy krajowi – czy też koronie – i w jej imieniu podejmuje decyzje.

Z drugiej strony brytyjski monarcha nie powinien wypowiadać się w kwestiach politycznych. Krolowa Elżbieta mocno trzymała się tej zasady, złamała się chyba tylko w przypadku Brexitu. Natomiast wiele wskazuje, że król Karol III będzie chciał więcej powiedzieć. No, zobaczymy!

queen elisabeth, pronce charles iii, król wielkiej brytanii jerzy iii
Patrz również: Kim jest nowy król Wielkiej Brytanii Karol III (King Charles)?

The Crown – serial o królowej Anglii Elżbiecie II

Swoją drogą, polecam świetny serial na Netflixie pt. The Crown (czyli „Korona”). Pięknie opisuje życie królowej Anglii Elżbiety II, od początku panowania po współczesność. Odsłania rąbka tajemnicy – możemy się wiele dowiedzieć na czym polega praca królowej, jak to wpływa na życie osobiste, które też zostało w nim pokazane. Z serialu dowiemy się również sporo o angielskiej kulturze oraz… posłuchamy pięknego, arystokratycznego, angielskiego akcentu – który jest nam dużo łatwiej jest zrozumieć, niż… teksański z westernów!

A jeśli rozumienie filmów po angielsku nadal sprawia Ci trudność, królowa Elżbieta II na pewno by się ucieszyła na wiadomość, że uczysz się języka angielskiego na Speakingo!

A co Wy sądzicie o brytyjskiej monarchii? Piękna sprawa czy przeżytek? Komentarze są do Waszej dyspozycji!


Mów po angielsku jak angielski arystokrata!

Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

God Save… the King!


Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!