nowy król wielkiej brytanii jerzy ii, charles, w końcu ma pracę

Kim jest nowy król Wielkiej Brytanii Karol III (King Charles)?

Zastanawialiście się kiedyś kim jest nowy król Wielkiej Brytanii Karol III (King Charles)? Jakim jest człowiekiem i jakim będzie monarchą? Poczytaj i posłuchaj angielskiego akcentu!


Na memie: 73-latek w końcu dostaje pracę.

Umarła królowa Wielkiej Brytanii, niech żyje król!

Po najdłużej władającej królowej w historii Wielkiej Brytanii, na tron wstąpił… najdłużej oczekujący na tron następca. Rekordu długości sprawowania monarszej władzy ustawionego przez matkę raczej nie pobije z racji swego podeszłego już wieku. Ale jakim będzie królem Anglii, a tak naprawdę Wielkiej Brytanii i całego Commonwealth (wspólnoty byłych kolonii brytyjskich)? Uratuje monarchię czy raczej będzie gwoździem do jej trumny?

queen elisabeth, pronce charles iii, król wielkiej brytanii jerzy iii

Nowy król Wielkiej Brytanii Karol III

Dotychczasowy książę Walii (Prince of Wales) jest nowym królem Wielkiej Brytanii i Commonwealth, ale jest również człowiekiem w podeszłym już wieku. Czy ten kontrowersyjny dziedzic sprosta zadaniu podtrzymania monarchii na Wyspach Brytyjskich? Być może odpowiedź leży w jego przeszłości.

W pewnym sensie królowa Elżbieta II, którą wszyscy szczerze uwielbiali, była hamulcem rozwoju. Wielka Brytania nie jest dziś krajem, którym była ponad 70 lat temu – w czasie gdy królowa Elżbieta wstępowała na tron. Dziś ludzie na świecie, również Brytyjczycy, dużo chętniej kwestionują władzę i autorytety, szczególnie zaś skorzy są do krytykowania (niczym poza faktem przyjścia na świat) nie zasłużonych przywilejów bogactwa, sławy i wpływów rodziny królewskiej. Jeśli więc nowy król Wielkiej Brytanii ma odnieść sukces, nie może po prostu „wejść w buty” swojej matki. Musi udowodnić, że w nowoczesnej Anglii nadal jest nie tylko miejsce, ale i potrzeba posiadania monarchy.

krolówa elżbieta
„Boże chroń królową?” Boże, chroń ich przede mną! Patrz również: Ekskluzywny wywiad Speakingo z królową Elżbietą II

Młodość króla Wielkiej Brytanii Karola III (King Charles)

Prince Charles Philip Arthur George Windsor urodził się 14 listopada 1948 roku. Młodość następcy tronu była dość osobliwa. Chociaż miał wszystko, wychowywał się w dużej mierze bez rodziców, którzy wiele podróżowali po odległych zakątkach Commonwealth. Chociaż według popularnego stereotypu komunistycznego szlachcice są leniami i darmozjadami, tak naprawdę członkowie angielskiej rodziny królewskiej, szczególnie królowa Elżbieta II w przeszłości i dziś król Karol III, są bardzo ciężko pracującymi ludźmi z poczuciem ważnej misji do spełnienia.

Jednak kiedy królowa Elżbieta II była w podróży, młody Charles nie narzekał i świetnie się bawił… dopóki tata nie wysłał go do szkoły z internatem w Cheam. Pomimo – a może z powodu – tak uprzywilejowanego urodzenia, młody Karol dostał ostrą szkołę życia od rówieśników. Wrażliwy i delikatny książę musiał sprostać również surowej dyscyplinie szkolnej, rodem jeszcze z epoki wiktoriańskiej. Rodzice również nie dawali mu wiele wsparcia, ich relacja była raczej oschła i zdystansowana.

dzień w angielskiej szkole podstawowej
Patrz również: Dzień w angielskiej szkole podstawowej.

Przyszły król Wielkiej Brytanii Karol III idzie na studia

Prince Charles odżył dopiero na studiach. Poszedł na archeologię z antropologią na Trinity College.

W końcu mógł wyrazić się jako artysta. Grał na instrumentach, pisał, zapisał się nawet do kółka teatralnego. Nie dana mu była jednak kariera zawodowego aktora.

Od urodzenia wiadomo było, że kiedyś zostanie królem Wielkiej Brytanii i ta rola rzutowała na całe jego życie.

charles iii, jerzy król wielkiej brytanii, prince
Artysta znany wczesniej jako Prince (książę)

Charles, the Prince of Wales – Karol, książę Walii

Tradycyjnie przyszły król całej Wielkiej Brytanii zostaje najpierw księciem Walii (Prince of Wales). Książę Karol przyłożył się do tej roli – ku zaskoczeniu wielu podjął nawet naukę języka walijskiego, który nie ma nic wspólnego z angielskim… ani praktycznie z żadnym innym współczesnym językiem. To język celtycki – zresztą posłuchaj najlepiej na własne uszy jak to brzmi w wykonaniu jego pierwszej żony, księżnej Diany – o której więcej za chwilę:

Nauką języka walijskiego i pełną szacunku postawą zaskarbił sobie zaufanie i sympatię nie tylko Walijczyków, ale wszystkich Brytyjczyków, których zaczynały niepokoić separatystyczne nastroje tego pasterskiego księstwa.

Książę Karol idzie do wojska

Kolejnym tradycyjnym elementem książęcego wychowania jest służba wojskowa, by młody monarcha nauczył się tam poczucia odpowiedzialności i dyscypliny.

Nawet jeśli w Wielkiej Brytanii królowie nie są już dziś zwierzchnikami sił zbrojnych kraju, to jednak tradycji musiało stać się zadość. I chociaż w zbuntowanych latach 50. i 60. nie było to w modzie, młody książę zrobił to, co kazali zrobić mu rodzice i wstąpił do marynarki wojennej.

Król Wielkiej Brytanii, który całe życie był księciem

Dopiero przed trzydziestymi urodzinami, po ukończonych studiach i służbie wojskowej, przyszły król Karol III mógł zaznać odrobiny wolności. Nie przypadło to jednak do gustu rezydentom królewskiego pałacu Buckingham. Kazali mu się ożenić. Miał uspokoić się i spłodzić kolejnego następcę tronu.

Tylko z kim?

Miłosny boomerang w Back To You (Louis Tomlinson, Bebe Rexha)
Patrz również: Miłosny boomerang w Doncaster: Back To You (Louis Tomlinson, Bebe Rexha).

Lady Diana, pierwsza żona króla Wielkiej Brytanii Karola III

Wrażliwa, piękna, czarująca księżna Diana skradła serca Brytyjczyków. Niestety nie samego księcia Karola. Bez względu na to czy cyniczne ożenił się z nią tylko po to, żeby mama przestała suszyć mu głowę, czy naprawdę się zakochał, małżeństwo księcia Karola z księżną Dianą nie należało do udanych.

Co gorsza to Lady Diana znalazła się w centrum uwagi i uwielbienia Brytyjczyków, przyćmiła swym blaskiem przyszłego króla Wielkiej Brytanii – co oczywiście wcale mu się nie podobało. Zamiast cieszyć się z jej sukcesów i wykorzystać je na własną korzyść, postanowił uczynić z ich wspólnego życia piekło.

I tak podczas gdy życie publiczne księcia Karola było dosyć nudne dla mediów, to jego życie prywatne to już zupełnie inna sprawa. Prince Charles, który sam nie dostał zbyt wiele miłości od swych rodziców, nie potrafił okazywać miłości, której wrażliwa Lady Diana bardzo potrzebowała. Znalazła ją w objęciach kochanków, podobnie jak i sam książę Karol, który odświeżył „znajomość” z zamężną już wtedy Camillą.

I stała się rzecz niemożliwa. Przyszły król Wielkiej Brytanii Charles III, a tym samym zwierzchnik Kościoła Anglikańskiego ogłosił, że się rozwodzi. Był to jednocześnie gwóźdź do trumny jego popularności w oczach Brytyjczyków, którzy obarczyli go całą winą za rozpad ich małżeństwa – i prawdopodobnie słusznie, nawet jeśli nie był taki zły, jak maluje go Netflix w serialu The Crown.

Rozwód nigdy nie jest prostą sprawą. Natomiast rozwód na oczach całego kraju, prasy i złorzeczących poddanych – to musi być prawdziwy koszmar dla całej rodziny, szczególnie dzieci.

Lady Diana zginęła w tragicznym wypadku samochodowym wkrótce potem.

Król Wielkiej Brytanii Karol III ma dwóch synów, Williama i Harry’ego

Śmierć Lady Diany zbliżyła go do swych synów, następcy tronu Williama i dziś „skandalisty” Harry’ego.

Postanowił obdarzyć ich rodzinną miłością, której sam nie zaznał od swoich rodziców. Wiedział co to znaczy dorastać w centrum zainteresowania wścibskich mediów i chciał przygotować swoich synów na czekający ich los królewskich potomków.

harry meghan markle ślub
Patrz również: Książe Harry i Meghan Markle: Ślub którym żyła cała Anglia.

Współczesny król nowoczesnej Wielkiej Brytanii

O królu Wielkiej Brytanii wiemy dziś więcej, niż on sam z pewnością chciałby, żebyśmy wiedzieli. Ale czy ktoś tak skryty, niemalże tajemniczy jak królowa Elżbieta II, sprawdziłby się dziś na tronie byłego imperium? Czego chcą Brytyjczycy od swego monarchy – magii czy realizmu?

Karol odnalazł swój głos jako książę Walii. Czy teraz jako król Wielkiej Brytanii King Charles III, wzorem matki zachowa milczenie na kontrowersyjne tematy? I czy powinien? Czy może raczej będzie aktywnie próbował wpływać na politykę kraju?

Wielka Brytania chociaż formalnie nie ma jednego takiego dokumentu jak „konstytucja”, to ma jednak szczegółowo rozpisany podział władzy i kompetencji w kraju. Nowy król Wielkiej Brytanii Karol III nie jest już księciem Walii i dokładnie rozumie swoją nową rolę „milczącego monarchy”. Paradoksalnie, jako książę mógł więcej, niż teraz jako król.

Black spider memos

Jeszcze jako książę Walii ściągnął na swą głowę krytykę, ponieważ zwykł pisywać listy do różnych polityków, w których przekonywał ich do swoich poglądów na najróżniejsze tematy – od wojny w Iraku po odstrzał borsuków w lasach. Czy król Wielkiej Brytanii nie powinien mieć swojego zdania na różne tematy? Czy nie samodzielnego myślenia właśnie uczymy w szkołach dzieci? Czy król bez własnych poglądów jest godnym wzorem do naśladowania? Tym bardziej, że nie ma żadnej władzy nad politykami – jak każdy obywatel może kulturalnie przedstawić i uzasadnić im własne zdanie we wspomnianych listach, które to zresztą politycy chętnie czytali.

charles iii, jerzy król wielkiej brytanii,
Król Karol I – rozwiązał parlament. Król Karol II – rozwiązał parlament. Król Karol III – ?

Prince’s Trust

Jednym z mniej kontrowersyjnych działań dzisiejszego króla Wielkiej Brytanii Karola III było założenie fundacji pomagającej brytyjskiej młodzieży: Prince’s Trust. Postanowił dotrzeć do ludzi dużo gorzej urodzonych i pomóc im zrealizować ich marzenia.

Chociaż z początku politycy sprzeciwiali się chociażby takiej aktywności rodziny królewskiej, dziś wszyscy są zgodni, że projekt okazał się ogromnym sukcesem. Pomógł odmienić życie milionów Brytyjczyków z niższych warstw społecznych.

Ekolog na tronie Wielkiej Brytanii

Na długo zanim to się stało modne, książę Karol wspierał różne projekty na rzecz ochrony przyrody. Gdy zaczynał mówić o zmianach klimatycznych czy wymieraniu gatunków w latach 70., jeszcze mało kogo to interesowało, w związku z czym jest dziś wiarygodnym rzecznikiem środowiska naturalnego. Dzięki swojej reputacji był w stanie połączyć różne grupy ludzi ze sobą, by byli w stanie rzeczywiście polepszyć los planety. Na długo przed innymi rozumiał, że człowiek jest częścią natury i dbanie o nią jest niezbędne nie tylko dla jakości naszego życia, ale wręcz przetrwania na Ziemi.

Ekolog na tronie Wielkiej Brytanii prawdopodobnie nie będzie nawet musiał w tych kwestiach gryźć się w język, ponieważ tematyka na dobre weszła dziś do mainstreamowego dyskursu państw świata Zachodu.

Ale czy zrezygnuje z luksusowych odrzutowców i nieekologicznego stylu życia klasy wyższej? Jeśli zdecyduje się na ten krok to dowiedzie wówczas, że monarchia nadal ma rolę do odegrania w społeczeństwie i nie jest wcale reliktem przeszłości.

peta, obrońcy praw zwierząt, gatunkizm, dyskryminacja gatunkowa, idiomy ze zwierzętami, cenzura
Patrz również: PETA przeciwko angielskim obelgom ze zwierzętami.

Złe wieści dla szlachetnych krewnych królika

Jednym z mocnych zarzutów, z jakim spotyka się rodzina królewska jest fakt, że sporo kosztują brytyjskiego podatnika. Szczególnie biorąc pod uwagę liczne ostatnimi laty rozwody. Oczywiście całe to „arystokratyczne muzeum” wiele wnosi, również finansowo – przyciągając turystów. Jednak niekoniecznie rodzina królewska musi być tak liczna i wygląda na to, że nowy król Wielkiej Brytanii Karol III zdecyduje się ja odrobinę odchudzić. Być może wystarczą po prostu król i królowa (Camilla) oraz następca tronu z żoną (William & Kate)?

hym anglii, angielski hymn, hymn wielkiej brytanii, god save the king
Patrz również: Ukryta zwrotka hymnu Anglii (Wielkiej Brytanii) God Save the King!

Królowa Camilla, druga żona Karola III

Podczas problemów małżeńskich księcia Karola z Lady Dianą, Camilla była „tą trzecią stroną”, niepopularną kobietą, która zniszczyła życie uwielbianej przez Brytyjczyków księżnej Dianie.

Teraz jako żona króla Wielkiej Brytanii będzie miała poważną rolę do odegrania u boku męża. Po ślubie wyszła z cienia i dała się poznać ludziom, którzy uznali, że nie jest taka zła, jak do tej pory myśleli. Zaangażowała się w liczne projekty społeczne i artystyczne, czym w końcu zaskarbiła sobie serca rodaków.

Do wszystkich dziewczyn „na boku”: Zawsze jest nadzieja.

Wyzwania nowego króla Wielkiej Brytanii

Nowy król Wielkiej Brytanii Karol III (King Charles) stoi przed wielkimi wyzwaniami. Kraj wystąpił z Unii Europejskiej (Brexit) i jest podzielony politycznie, podobnie jak reszta krajów Zachodu. Na świecie szaleją wojny. Commonwealth się rozpada i pod znakiem zapytania stoi rola Wielkiej Brytanii we wspólnocie byłych kolonii brytyjskich.

Anglia jest dziś wieloetnicznym, wielokulturowym i wielorasowym krajem. Czy biały, heteroseksualny, bogaty szlachcic zdobędzie zaufane współczesnych Brytyjczyków? Czy uda mu się utrzymać relacje ze swoimi poddanymi?

Nie wygląda jednak na to, żeby nowy król Wielkiej Brytanii Charles III zamierzał chować głowę w piasek. Gdy Barbados postanowiła wyjść z Commonwealth poleciał tam i mówił o okrucieństwach niewolnictwa. Nie udaje, że z kolonializmem wszystko było w porządku. I tak właśnie powinien zachowywać się prawdziwy lider – przeprowadzić trudne rozmowy, przyznać się do błędów i zadbać o lepszą przyszłość dla wszystkich. Wprowadzić monarchię i Wielką Brytanię do XXI wieku.

cytaty z Małego Księcia po angielsku Antoine de Saint-Exupéry
Patrz również: Cytaty z Małego Księcia po angielsku (Antoine de Saint-Exupéry).

Listening o nowym królu Wielkiej Brytanii Charlesie III

To jeszcze nie wszystko!

Większość informacji w powyższym tekście pochodzi z reportażu angielskiej telewizji Sky News.

Dobra wiadomość jest taka, że język angielski, którego uczymy się w podręcznikach do nauki języka angielskiego wzoruje się na tym, jak mówią angielscy arystokraci właśnie. Dlatego dużo łatwiej jest ich zrozumieć niż kogoś z robotniczej dzielnicy Liverpoola!

Na wszelki wypadek przygotowałem dla Was jednak słowniczek trudniejszych angielskich słówek, które usłyszycie w tym nagraniu.

Słowniczek do listeningu o Charlesie III

to rally supportzdobywać poparcie
perilousniebezpieczny, ryzykowny
griefsmutek
deliver a change„dostarczyć zmianę”, odmienić sytuację
prevent progresszapobiec rozwojowi
challenging timetrudny czas pełen wyzwań
to question authoritykwestionować, krytykować autorytety
to resent privilegenegatywnie odnosić się do uprzywilejowanych ludzi
ultimateostateczny
to announce officiallyoficjalnie coś ogłosić
duchessksiężna
to deliver a babyurodzić dziecko
enigmazagadka, coś nieznanego
he’s subject to upbringing and environmentpodlega wpływowi wychowania i środowisku
peculiarosobliwy
austeresurowy
70 odd yearszwykle znaczyłoby to „około 70 lat”. W kontekście wyborów parlamentarnych „odd years” to są lata, w których nie ma wyborów.
Cheam boarding school nazwa szkoły z internatem, do której uczęszczał przyszły król Karol III jak i jego ojciec książę Philip
prep schoolprywatna szkoła w UK dla uczniów w wieku 7-13 lat
by all accountswedług wszystkich doniesień i informacji
ghastly regimepotworny, koszmarny reżim i dyscyplina
not particularly affectionate relationshipniezbyt serdeczny związek
heir to the thronenastępca, dziedzic tronu
he found his feetpoczuł się pewnym siebie, stanął na własnych nogach
flourish and revelkwitnąć i ucztować
destined to inherit the thronejego przeznaczeniem było odziedziczyć tron
intricacies of Welshzawiłości języka walijskiego
ingratiated himself with the Welshprzypochlebiał się Walijczykom
to stompciężko stąpać, tupotać
stintsłużba w wojsku, kadencja w urzędzie, posada w pracy
to be investedtutaj: zostać odziany w szatę i otrzymać insygnia władzy
to carverzeźbić
pre-ordainedustalony z góry, przesądzony
liege, liegemanfeudał, lennik, wasal
shackles of strict upbringingkajdany surowego wychowania
misalignmentniedopasowanie, niezgodność
resilientodporny, wytrzymały
excruciatingnieznośny, potwornie bolesny
viscerallyinstynktownie, ekspresywnie
public scrutinypubliczne, szczegółowe badanie i analizowanie; nadzór
vulturesęp (tutaj: nieetyczny dziennikarz)
indigestionniestrawność
meddlingwtrącanie się, mieszanie się
Really? You don’t say!Naprawdę? No co Pan nie powie!
robustintensywny, solidny, mocny
assetcenny nabytek, zasób
tread carefullyostrożnie stąpać
memonotatka służbowa, zawiadomienie
badger cullodstrzał borsuków
severance payodprawa, wynagrodzenie udzielane pracownikowi w razie zwolnienia
bristle with ideasmieć mnóstwo pomysłów
harness talentzaprzęgać talent do pracy
a sense of purposepoczucie celu
worthy of supportwarty wsparcia
credibilitywiarygodność
reignpanowanie
apprenticeshippraktyka zawodowa
apalling atrocities of enslavementodrażające okrucieństwa niewolnictwa
Słowniczek do listeningu o Charlesie III, nowym królu Wielkiej Brytanii.

Listening: King Charleles III. A Modern Monarch.

I jak tam, udało się Wam wszystko zrozumieć? I co myślicie o nowym królu Wielkiej Brytanii? God Save the King? Podzielcie się swoimi uwagami w komentarzach!

Mów po angielsku jak król bądź królowa Wielkiej Brytanii!

Jeśli chcesz mówić po angielsku niczym król bądź królowa Wielkiej Brytanii, prawdopodobnie musisz jeszcze trochę poćwiczyć.

Od tego właśnie jest kurs języka angielskiego Speakingo!

Nauka angielskiego jest tu nie tylko szalenie skuteczna, ale również prosta i przyjemna!

Oglądasz śliczne zdjęcia, słuchasz native speakera i rozmawiasz po angielsku. A cała potrzebna Ci gramatyka i 2000 najważniejszych angielskich słów zawarte w metodyce kursu same wchodzą Ci do głowy!

Niewiarygodne?

żarty dowcipy o Londynie, queen elisabeth, speakingo

Pobierz sobie aplikację Speakingo na telefon lub zobacz jak to wygląda na komputerze!

Pierwszy tydzień nauki dostajesz za darmo i bez żadnych zobowiązań!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
"I would like to" czyli dialog w restauracji po angielsku
„I would like to” czyli dialog w restauracji po angielsku

Gdy wylądujesz w angielskiej, lub jakiejkolwiek zagranicznej restauracji i zapragniesz zamówić coś do jedzenia, w Twoim dialogu z kelnerem na pewno padną takie frazy jak: I would like to, I’d like to, I’ll have. Zapoznaj się z poniższymi zwrotami w restauracji po angielsku, by nie stresować się przy posiłku, bo

Czytaj dalej »
język angielski ciekawostki
10 ciekawostek o języku angielskim

Co prawda język angielski jest tylko jednym z niemal 7000 żywych języków na Ziemi, jest zdecydowanie najbardziej międzynarodowy. Tak jak Rzymianie wprowadzili łacinę na terytorium imperium rzymskiego, język angielski wraz z Brytyjczykami podbił cały świat. Poniżej 10 ciekawostek o języku angielskim, które pokazują jego światową moc.

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Słodkie memy z psami

To będzie najpiękniejsza rzecz, którą zobaczysz w tym tygodniu! Słodkie memy z psami – oczywiście po angielsku z tłumaczeniem. Bo kto powiedział, że nauka angielskiego

Czytaj dalej »

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!