← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Disney+ ostrzega przed „obraźliwymi” Muppetami

Jeśli oglądasz przez internet kanał Disney+ zanim wyświetli Ci się któryś ze starszych odcinków Muppetów zobaczysz ostrzeżenie przed „obraźliwymi treściami” (offensive content). Dlaczego?


Co tak obraźliwego jest w Kermicie Żabie, Śwince Piggy i spółce?

Okazuje się, że w dzisiejszych czasach nie tylko oklaski stresują angielskich studentów, lecz nawet Muppety (The Muppet Show) są obraźliwe.

W komunikacie Disney+ czytamy:

  • This program includes negative depictions and/or mistreatment of people or cultures. These stereotypes were wrong then and are wrong now.

[Dosłowne tłumaczenie] Ten program zawiera negatywne przedstawienie i/lub złe traktowanie ludzi lub kultur. Te stereotypy były złe wtedy i są złe teraz.

poziom komunikatywny angielski
Co? Mówisz że komunikacja to coś więcej niż „chcę ciasteczko”? Patrz również: Komunikatywny angielski… czyli jaki?

Disney+ nie zdecydował się jednak zdjąć tych odcinków jakże popularnych Muppetów z anteny (z dostępem za $6.99 / miesiąc) lecz:

  • Rather than remove this content, we want to acknowledge its harmful impact, learn from it and spark conversation to create a more inclusive future together.

Raczej niż usuwać tę zawartość chcemy przyznać / potwierdzić jego negatywny wpływ, uczyć się z tego i wywołać dyskusję, by wspólnie stworzyć bardziej włączającą przyszłość.

  • Disney is committed to creating stories with inspirational and aspirational themes that reflect the rich diversity of the human experience around the globe.

Disney oddany jest (idei) tworzenia opowieści o inspirującej i aspirującej tematyce, która odzwierciedla bogatą różnorodność ludzkiej egzystencji na (całym) globie.

Co ciekawe Disney+ nie podaje jakie to treści są obraźliwe dla dzieci i młodzieży.

Co obraża w Muppetach?

Jeden z czytelników Reddita zadał sobie trud i wymienił 18 odcinków, które mogły zostać uznane za obraźliwe.

Są to na przykład:

  • Legenda rock’n’rolla Johnny Cash grający na gitarze na tle flagi konfederatów (przegrana strona w amerykańskiej wojnie domowej).
  • Amerykański aktor Spike Milligan pojawia się przebrany za Chińczyka z doklejonymi zębami i kitą.
  • W odcinku z 1978 roku brytyjski komik Peter Sellers wciela się z rolę cygańskiego muzyka.

Jako że moja żona ma cygańskie pochodzenie postanowiłem sprawdzić na ile obraźliwy jest ten skecz.

Rzeczywiście z jakiegoś powodu Anglik mówi z twardym rosyjskim akcentem. W jednej linijce śpiewa też:

  • Once his love gave him golden earring / And now the ears are turning green.

(Pewnego razu jego miłość podarowała mu złoty kolczyk / A teraz uszy mu zielenieją.)

Czy jednak naprawdę mnie to obraża?

Zresztą oceńcie sami:

Nie tylko Muppety

Podobne ostrzeżenia przed „obraźliwą treścią” (offensive content) pojawiają się przed Księgą Dżungli, Jumbo, Arystokratami i Piotrusiem Panem.

[Patrz również: Quiz po angielsku: Sprawdź którą księżniczką z bajek Disney’a jesteś?]

Tak czy owak warto znać angielski!

Chcesz napisać do Disney+ list z podziękowaniami za to, że dbają o szacunek i tolerancję między ludźmi. A może protest przeciwko takim działaniom?

Tak czy owak będziesz potrzebować do tego języka angielskiego!

Dzięki temu zrozumiesz też nie tylko wszystkie odcinki Muppetów w oryginale, ale będziesz w stanie śledzić rozwój sytuacji na świecie!

kurs jezyka angielskiego online speakingo i kot

Dlatego zapraszam na kurs języka angielskiego online Speakingo! Nie jest on dla dzieci, raczej dla nastolatków i dorosłych.

A nauka angielskiego polega tu na rozmowie pełnymi zdaniami z komputerem czy telefonem, który rozumie Cię, chwali, w razie potrzeby poprawia. Ale nigdy nie traci dobrego humoru ani cierpliwości!

Zresztą najlepiej zarejestruj się sama czy sam by przez tydzień za darmo przekonać się, czy odpowiada Ci taka metoda nauki języka angielskiego online!


Naucz się języka angielskiego online Speakingo!

Chcesz zrozumieć Anglików? Zacznij mówić jak oni!


Na zdjęciu mural z Kermitem i Świnką Piggy, zdjęcie Jeff Christiansen. Tekst inspirowany artykułami w New York Post (Disney slaps ‘The Muppet Show’ with ‘offensive content’ disclaimer), BBC News (The Muppet Show: Disney adds content warning over ’negative) oraz The Guardian (The Muppet Show: Disney+ adds content warning of ’negative depictions of cultures’).

A co Wy sądzicie o ostrzeżeniu Disneya przed „obraźliwą zawartością” (offensive content)? Warto dmuchać na zimne czy raczej to już przesada? Podzielcie się swymi (kulturalnymi) opiniami w komentarzach!

Sharing is caring!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...

Ciekawy tekst? Zostańmy w kontakcie!

Zapisz się do Newslettera Speakingo! Otrzymasz w ten sposób:

 co zapewni Ci ciągłość nauki!

(Szczegóły po rejestracji do serwisu.)

(Zapisując się na kurs automatycznie zapisujesz się tez do newslettera.)