← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Postanowienia noworoczne – amerykańscy psychologowie radzą jak ich dotrzymać

Styczeń to czas składania – i łamania – postanowień noworocznych. Jak sprawić, by dotrzymać a nie złamać swoich noworocznych postawień i nie potwierdzić licznych żartów z poniższych memów?


Schudnąć? Tak! Zacząć zdrowo się odżywiać? Tak! Nauczyć się języka angielskiego? Tak!

Postanowienia noworoczne przychodzą nam z łatwością. Może to tylko ten czar i magia srebrnej szklanej kuli na sylwestrowej imprezie i odliczania wstecz hipnotyzują nas byśmy składali niewykonalne obietnice?

Daleki jestem od wyśmiewania się z ludzi, którzy próbują zmienić swoje życie. Sam do nich w końcu też należę. Trzeba próbować! Jak jednak sprawić, by się udało?

Postanowiłem sprawdzić co psychologowie piszą na ten temat. Poniższe porady inspirowane są tekstem Making Your New Year’s Resolutions Stick  ze strony amerykańskiego towarzystwa psychologicznego American Psychology Association.

postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne? Ja? Co ty w ogóle implikujesz? Że ja muszę się zmienić? Słuchaj ziom, jeśli o mnie chodzi, jestem doskonały takim jakim jestem!

Nie rób sobie krzywdy postanowieniami noworocznymi

Po sylwestrowym ferworze rzut okiem na listę postanowień noworocznych długą niczym lista świątecznych zakupów może okazać się nader frustrujący. Poświąteczne rozmymłanie nie pomaga i okazuje się, że większość postanowień noworocznych kończy się fiaskiem jeszcze w styczniu.

Pakujemy bombki z choinki do pudełek wraz z niewykorzystanym karnetem na siłownię, co obniża naszą samoocenę i powoduje frustrację w te krótkie, zimowe dni…

postanowienia noworoczne

Nie nazywam ich postanowieniami noworocznymi. Wolę pojęcie ’Luźnych obietnic sobie samej, których nie mam obowiązku prawnego spełniać’

Postanowienia noworoczne nie zmienią Cię o 180 stopni

Postanowienia noworoczne nie zmienią Cię w kogoś zupełnie innego z dnia na dzień, nawet jeśli w ten dzień zmienia się rok na kalendarzu. Oczywiście jest to dobry moment, by zastanowić się nad sobą. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Gdzie chcę być za 10 lat? To ważne! Jednak życie to wielka rzecz, której nie zmienimy kaprysem decyzji na fali noworocznej ekscytacji!

Psycholog dr Lynn Buffka ujmuje to następująco “Setting small, attainable goals throughout the year, instead of a singular, overwhelming goal on January 1 can help you reach whatever it is you strive for” (Ustalanie małych, osiągalnych celów przez cały rok, zamiast jednego, przytłaczającego celu 1 stycznia może pomóc Ci osiągnąć wszystko, do czego dążysz).

To nie ważne jak wielki jest cel, ale czy zamierzamy wytrwale dążyć do niego małymi kroczkami.

Jeśli cel naszych postanowień noworocznych jest realistyczny, będziesz mieć dużo większą szansę, że go osiągniesz – i pójdziesz krok dalej!

Realistyczne postanowienia noworoczne

Dlatego nie stawiaj sobie celów, których wiesz, że i tak prawdopodobnie nie osiągniesz. Skoncentruje się na drodze do celu, niekoniecznie wyłącznie na celu. Rób małe, przyjemne kroczki.

Jeśli chcesz nauczyć się języka angielskiego na przykład, nie stawiaj sobie celu, że bezbłędnie nauczysz się języka angielskiego do wakacji. Również noworoczne postanowienie, że będę ślęczał godzinę dziennie nad nudną książką z gramatyki może okazać się niewykonalne.

Nie ma potrzeby katować się swoimi postanowieniami noworocznymi.

Postanowienie noworoczne zamiast postanowień noworocznych

Nie oczekuj, że niczym za sprawą magicznej różdżki, z dnia na dzień zmieni się cały Twój charakter.

Dlatego psychologowie polecają brać przeciwników na ring do tańca jednego po drugim. Rzucenie palenia, pizzy, siłownia, angielski i co tylko jeszcze naraz to chyba za dużo. A potem jak nie dotrzymamy jednego, to inne sprawy już łatwiej sobie odpuścić…

Dlatego postaw sobie jeden prosty, osiągalny cel – i niczym pitbul wgryź się w niego i nie puszczaj!

Nie zawsze robię postanowienia noworoczne. Ale gdy robię, są one całkowicie nierealistyczne i nie mam zamiaru ich dotrzymywać.

Rozwój może być radosny!

Postanów sobie na przykład, że nauczysz się jedną frazę czy słówko dziennie. Albo, że codziennie powtórzysz jedną lekcję na kursie języka angielskiego online Speakingo – to tylko kilka minut!

Nauka angielskiego na Speakingo nie wymaga szczególnego wysiłku intelektualnego, możesz robić to popijając rano oczywiście angielską herbatę, na przerwie obiadowej w pracy, w przerwie na reklamę podczas filmu w telewizji.

Rozmawiaj o swoich postanowieniach noworocznych

Jeśli opowiemy wszystkim swoim koleżankom i kolegom o swoim postanowieniu noworocznym, trudniej będzie nam je złamać.

Najlepiej jest jednak znaleźć sobie „grupę wsparcia”. Oczywiście jeśli chcemy rzucić alkohol, grupa anonimowych alkoholików jest dobrym pomysłem. Generalnie w poważnych sprawach pomoc psychologa jest bardzo dobrym pomysłem – w końcu od tego oni są!

Natomiast jeśli chcemy nauczyć się języka angielskiego, najlepiej zrobić to wspólnie zapisać się na kurs do szkoły językowej, umówić na korepetycje, albo wspólnie z przyjaciółmi zainstalować sobie aplikację Speakingo na telefonie!

Nie zadręczaj się swoimi postanowieniami

Oczywiście najlepiej jest rzucić palenie i nigdy już więcej nie zapalić. Jeśli jednak na imprezie zdarzy Ci się jednak zapalić, nie mów sobie że to się nie da, tylko „popraw koronę i leć dalej”. To naturalne, że być może czasami zboczymy z kursu. To nie jest tak ważne jak to, że zaraz potem wrócimy na zawczasu obraną drogę!

Tak samo jeśli w tym tygodniu zapomnisz poćwiczyć ze Speakingo to nie znaczy, że szansa na naukę języka angielskiego bezpowrotnie przepadła!

Ze zdwojoną siłą wróć do nauki, a sukces jest w zasięgu ręki!

Każdą drogę zaczynamy od pierwszego kroku!

Jeśli więc w ramach swoich postanowień noworocznych postanowiłeś nauczyć się języka angielskiego, to nie ma na co dalej czekać!

Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo – i najlepiej od razu wykup pół roku nauki, żeby nie było odwrotu!

Jakoś tak jest, że jeśli za coś zapłacimy to bardziej to szanujemy i traktujemy poważnie, a wtedy sami więcej na tym korzystamy!


Angielski nie nauczy się sam!


Śmieszne postanowienia noworoczne

A na koniec kilka zabawnych cytatów i śmiesznych postanowień noworocznych.

Tylko nie dajcie się zdemotywować!

  • „New Year’s Day… now is the accepted time to make your regular annual good resolutions. Next week you can begin paving hell with them as usual.” – Mark Twain

1 stycznia (…) to czas regularnych, dorocznych postanowień noworocznych. Następnego tygodnia możesz jednak jak zwykle wrócić brukować nimi drogę do piekła – Mark Twain

  • I like New Years. The confetti covers up my dandruff. – Melanie White

Lubię nowy rok. Konfetti zakrywa mój łupież. – Melanie White

  • Youth is when you’re allowed to stay up late on New Year’s Eve. Middle age is when you’re forced to.

Młodość jest wtedy, gdy wolno ci nie iść spać w sylwestra. Wiek średni jest wtedy, gdy nie masz wyboru.

postanowienia noworoczne

„Pogryzłeś moją listę postanowień noworocznych! Dobry piesek” Patrz również: Jak rozmawiać ze swoim psem po angielsku?

  • May all your troubles last as long as your New Year’s resolutions.

Oby wszystkie Twoje problemy trwały tak długo jak postanowienia noworoczne.

  • Now there are more overweight people in America than average-weight people. So overweight people are now average… which means you have met your New Year’s resolution.

W Ameryce jest dziś więcej otyłych niż ludzi o normalnej wadze. Tak więc otyłość jest dziś normą… co znaczy, że udało Ci się sprostać swojemu postanowieniu noworocznemu.

  • My grandparents had resolutions like donating more time & money to charities. I’ve decided to make my own coffee once a week.

Moi dziadkowie mieli takie noworoczne postanowienia jak dawanie więcej czasu i pieniędzy na organizacje charytatywne. Ja postanowiłem raz w tygodniu samemu zrobić sobie kawę!

A kto się zapisał od nowego roku na siłownię?

postanowienia noworoczne

Trener na siłowni: Wywołajmy Dzikiego Tygrysa wewnątrz Ciebie Dziki Tygrys wewnątrz mnie:

Chcesz rozumieć żarty po angielsku bez tłumaczenia?


Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Wypróbuj za darmo!


A jakie są Wasze postanowienia noworoczne w tym roku? Jakie macie sposoby ich dotrzymywania? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach!

Sharing is caring!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Ciekawy tekst? Zostańmy w kontakcie!

Zapisz się do Newslettera Speakingo! Otrzymasz w ten sposób:

 co zapewni Ci ciągłość nauki!

(Zapisując się na kurs automatycznie zapisujesz się tez do newslettera.)