postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne – amerykańscy psychologowie radzą jak ich dotrzymać

Styczeń to czas składania – i łamania – postanowień noworocznych. Jak sprawić, by dotrzymać a nie złamać swoich odważnych decyzji na nowy rok i nie potwierdzić licznych żartów o słynnych New Years’ resolutions?


Schudnąć? Tak! Zacząć zdrowo się odżywiać? Tak! Nauczyć się języka angielskiego? Tak!

Postanowienia noworoczne przychodzą nam z łatwością. Może to tylko ten czar i magia srebrnej szklanej kuli na sylwestrowej imprezie i odliczania wstecz hipnotyzują nas byśmy składali niewykonalne obietnice?

Opowiadam o tym na kanale SPEAKINGO na YouTube (do którego serdecznie zapraszam!):

I to samo dla tych, którzy wolą czytać:

Postanowienia noworoczne – tylko jak ich dotrzymać?

Daleki jestem od wyśmiewania się z ludzi, którzy próbują zmienić swoje życie. Sam do nich w końcu też należę. Trzeba próbować! Jak jednak sprawić, by się udało?

Postanowiłem sprawdzić co psychologowie piszą na ten temat. Poniższe porady inspirowane są tekstem Making Your New Year’s Resolutions Stick  ze strony amerykańskiego towarzystwa psychologicznego American Psychology Association.

Nie rób sobie krzywdy postanowieniami noworocznymi

Po sylwestrowym ferworze rzut okiem na listę postanowień noworocznych długą niczym lista świątecznych zakupów może okazać się nader frustrujący. Poświąteczne rozmymłanie nie pomaga i okazuje się, że większość postanowień noworocznych kończy się fiaskiem jeszcze w styczniu.

Pakujemy bombki z choinki do pudełek wraz z niewykorzystanym karnetem na siłownię, co obniża naszą samoocenę i powoduje frustrację w te krótkie, zimowe dni…

postanowienia noworoczne
Nie nazywam ich postanowieniami noworocznymi. Wolę pojęcie 'Luźnych obietnic sobie samej, których nie mam obowiązku prawnego spełniać’

Postanowienia noworoczne nie zmienią Cię o 180 stopni

Postanowienia noworoczne nie zmienią Cię w kogoś zupełnie innego z dnia na dzień, nawet jeśli w ten dzień zmienia się rok na kalendarzu.

Oczywiście jest to dobry moment, by zastanowić się nad sobą. Kim jestem? Dokąd zmierzam? Gdzie chcę być za 10 lat? To ważne! Jednak życie to wielka rzecz, której nie zmienimy kaprysem decyzji na fali noworocznej ekscytacji!

Psycholog dr Lynn Buffka ujmuje to następująco:

  • “Setting small, attainable goals throughout the year, instead of a singular, overwhelming goal on January 1 can help you reach whatever it is you strive for”

(Ustalanie małych, osiągalnych celów przez cały rok, zamiast jednego, przytłaczającego celu 1 stycznia może pomóc Ci osiągnąć wszystko, do czego dążysz).

To nie ważne jak wielki jest cel, ale czy zamierzamy wytrwale dążyć do niego małymi kroczkami. I cieszymy się drogą!

Jeśli cel naszych postanowień noworocznych jest realistyczny, będziesz mieć dużo większą szansę, że go osiągniesz – i pójdziesz krok dalej!

postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne? Ja? Co ty w ogóle implikujesz? Że ja muszę się zmienić? Słuchaj ziom, jeśli o mnie chodzi, jestem doskonały takim jakim jestem!

Realistyczne postanowienia noworoczne

Dlatego nie stawiaj sobie celów, których wiesz, że i tak prawdopodobnie nie osiągniesz. Skoncentruje się na drodze do celu, niekoniecznie wyłącznie na celu. Rób małe, przyjemne kroczki.

Jeśli chcesz nauczyć się języka angielskiego na przykład, nie stawiaj sobie celu, że bezbłędnie nauczysz się języka angielskiego do wakacji. Również noworoczne postanowienie, że będę ślęczał godzinę dziennie nad nudną książką z gramatyki może okazać się niewykonalne.

Nie ma potrzeby katować się swoimi postanowieniami noworocznymi.

nauka jezyka angielskiego dla początkujących
Patrz również: Dlaczego według Szekspira nauka języka angielskiego powinna być prosta i przyjemna czyli nie bądź Januszem!

Postanowienie noworoczne zamiast postanowień noworocznych

Nie oczekuj, że niczym za sprawą magicznej różdżki, z dnia na dzień zmieni się cały Twój charakter.

Dlatego psychologowie polecają brać przeciwników na ring do tańca jednego po drugim. Rzucenie palenia, pizzy, siłownia, angielski i co tylko jeszcze naraz to chyba za dużo. A potem jak nie dotrzymamy jednego, to inne sprawy już łatwiej sobie odpuścić…

Dlatego postaw sobie jeden prosty, osiągalny cel – i niczym pitbull wgryź się w niego i nie puszczaj!

Nie zawsze robię postanowienia noworoczne. Ale gdy robię, są one całkowicie nierealistyczne i nie mam zamiaru ich dotrzymywać.

Rozwój może być radosny!

Postanów sobie na przykład, że nauczysz się jedną frazę czy słówko dziennie. Albo, że codziennie powtórzysz jedną lekcję na kursie języka angielskiego online Speakingo – to tylko kilka przyjemnych minut!

Nauka angielskiego na Speakingo nie wymaga szczególnego wysiłku intelektualnego, możesz robić to popijając rano oczywiście angielską herbatę, na przerwie obiadowej w pracy, w przerwie na reklamę podczas filmu w telewizji.

Jak szybko i skutecznie można nauczyć się języka angielskiego samemu?
Czytaj również: Jak szybko i skutecznie można nauczyć się języka angielskiego samemu?

Rozmawiaj o swoich postanowieniach noworocznych

Jeśli opowiemy wszystkim swoim koleżankom i kolegom o swoim postanowieniu noworocznym, trudniej będzie nam je złamać.

Najlepiej jest jednak znaleźć sobie „grupę wsparcia”. Oczywiście jeśli chcemy rzucić alkohol, grupa anonimowych alkoholików jest dobrym pomysłem. Generalnie w poważnych sprawach pomoc psychologa jest bardzo dobrym pomysłem – w końcu od tego oni są!

Natomiast jeśli chcemy nauczyć się języka angielskiego, najlepiej zrobić to wspólnie zapisać się na kurs do szkoły językowej, umówić na korepetycje, albo wspólnie z przyjaciółmi zainstalować sobie aplikację Speakingo na telefonie!

Śmieszne życzenia noworoczne po angielsku.
Patrz również: Śmieszne życzenia noworoczne po angielsku.

Nie zadręczaj się swoimi postanowieniami

Oczywiście najlepiej jest rzucić palenie i nigdy już więcej nie zapalić. Jeśli jednak na imprezie zdarzy Ci się jednak zapalić, nie mów sobie że to się nie da, tylko „popraw koronę i leć dalej”. To naturalne, że być może czasami zboczymy z kursu. To nie jest tak ważne jak to, że zaraz potem wrócimy na zawczasu obraną drogę!

Tak samo jeśli w tym tygodniu zapomnisz poćwiczyć ze Speakingo to nie znaczy, że szansa na naukę języka angielskiego bezpowrotnie przepadła!

Ze zdwojoną siłą wróć do nauki, a sukces jest w zasięgu ręki!

Czytaj również: A teraz wyobraź sobie, że znasz już języka angielski!

Każdą drogę zaczynamy od pierwszego kroku!

Jeśli więc w ramach swoich postanowień noworocznych postanowiłeś nauczyć się języka angielskiego, to nie ma na co dalej czekać!

Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo – i najlepiej od razu wykup pół roku nauki, żeby nie było odwrotu!

Jakoś tak jest, że jeśli za coś zapłacimy to bardziej to szanujemy i traktujemy poważnie, a wtedy sami więcej na tym korzystamy!

A nauka angielskiego na kursie Speakingo jest nie tylko skuteczna, ale również przyjemna!

Zresztą najlepiej zarejestruj się dwoma kliknięciami za darmo poniżej, by zobaczyć czy podoba Ci się nauka angielskiego przez rozmowę!

Tym bardziej, że w styczniu na noworocznej promocji przy zakupie całego roku nauki możesz zaoszczędzić aż -457zł (link do promocyjnej oferty widoczny po zalogowaniu do serwisu – pod dziewczynami z angielską flagą)!


Angielski nie nauczy się sam!

Chcesz rozumieć Anglików? Zacznij mówić jak oni!


postanowienia noworoczne
„Pogryzłeś moją listę postanowień noworocznych! Dobry piesek” Patrz również:  Cytaty o psach żeby Twój angielski… nie zszedł na psy!

Śmieszne postanowienia noworoczne

A na koniec kilka zabawnych cytatów i śmiesznych postanowień noworocznych.

Tylko nie dajcie się zdemotywować!

  • „New Year’s Day… now is the accepted time to make your regular annual good resolutions. Next week you can begin paving hell with them as usual.” – Mark Twain

1 stycznia (…) to czas regularnych, dorocznych postanowień noworocznych. Następnego tygodnia możesz jednak jak zwykle wrócić brukować nimi drogę do piekła – Mark Twain

  • Youth is when you’re allowed to stay up late on New Year’s Eve. Middle age is when you’re forced to.

Młodość jest wtedy, gdy wolno ci nie iść spać w sylwestra. Wiek średni jest wtedy, gdy nie masz wyboru.

  • May all your troubles last as long as your New Year’s resolutions.

Oby wszystkie Twoje problemy trwały tak długo jak postanowienia noworoczne.

śmieszne toasty noworoczne po angielsku
„Oby wszystkie Twoje problemy trwały tyle co Twoje postanowienia noworoczne” Patrz również: Śmieszne toasty noworoczne po angielsku.
  • Now there are more overweight people in America than average-weight people. So overweight people are now average… which means you have met your New Year’s resolution.

W Ameryce jest dziś więcej otyłych niż ludzi o normalnej wadze. Tak więc otyłość jest dziś normą… co znaczy, że udało Ci się sprostać swojemu postanowieniu noworocznemu.

  • I like New Years. The confetti covers up my dandruff. – Melanie White

Lubię nowy rok. Konfetti zakrywa mój łupież. – Melanie White

  • My grandparents had resolutions like donating more time & money to charities. I’ve decided to make my own coffee once a week.

Moi dziadkowie mieli takie noworoczne postanowienia jak dawanie więcej czasu i pieniędzy na organizacje charytatywne. Ja postanowiłem raz w tygodniu samemu zrobić sobie kawę!

A kto się zapisał od nowego roku na siłownię?

postanowienia noworoczne
Trener na siłowni: Wywołajmy Dzikiego Tygrysa wewnątrz Ciebie Dziki Tygrys wewnątrz mnie:

A jakie są Wasze postanowienia noworoczne w tym roku? Jakie macie sposoby ich dotrzymywania? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach!


Chcesz rozumieć żarty po angielsku bez tłumaczenia?

Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Wypróbuj przez tydzień za darmo i bez żadnych zobowiązań!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
Najnowsze teksty:

Co to znaczy BSOD?

Anglicy uwielbiają skróty, co nie zawsze ułatwia im komunikację i wzajemne zrozumienie. Popularnym ostatnio skrótem stał się BSOD. Co znaczy ten skrót?

Czytaj dalej »

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Jedna odpowiedź

  1. Świetne rady. Ja zawsze mam jakieś chociaż jedno postanowienie noworoczne ale wiadomo jak to z jego dotrzymaniem. Czasami bywa ciężko, w tym roku mam nadzieję będzie łatwiej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!