Co to jest Święto Dziękczynienia (Thanksgiving Day)?

Co to jest Święto Dziękczynienia (Thanksgiving Day)?

Kiedy wypada Święto Dziękczynienia czyli Thanksgiving? No i za co właściwie dziękują Amerykanie nad pieczonym indykiem?


Na memie: Coś się dzieje. Rolnik usunął mnie ze znajomych na Facebooku.

Święto Dziękczynienia co dzień

Wdzięczność to piękna rzecz. Psychologowie mówią, że ludzie, którzy są wdzięczni (nie ważne komu ani za co) są szczęśliwsi. Natomiast ludzie niewdzięczni, są nieszczęśliwi. Dlatego warto być wdzięcznym, nawet jeśli się ni ma za co. A jak dobrze poszukać, to na pewno powód się znajdzie! Szczególnie jeśli mieszka się w bezpiecznym, bogatym, demokratycznym i wolnym kraju takim jak Polska… lub Ameryka.

Patrz również: Prezenty na święta – bądź wdzięczny za to co masz!

O amerykańskim Święcie Dziękczynienia opowiadam na kanale Angielski SPEAKINGO na YouTube:

Co to jest Święto Dziękczynienia (Thanksgiving Day)?

Święto Dziękczynienia (Thanksgiving Day) to amerykańskie i kanadyjskie święto narodowe. Ma związek z historią Europejczyków na kontynencie. Gdy pierwsi osadnicy wylądowali w okolicach Plymouth, nie wiedzieli czy w ogóle przeżyją na nowej ziemi. W końcu zostali tam wysłani z Anglii za karę za herezje religijne, a nie w nagrodę!

W 1621 roku, po udanych zbiorach i polowaniu na drób najróżniejszy (raczej były to gęsi, sławne indyki nie były tak łatwe do upolowania!) zorganizowali imprezę, by podziękować Bogu (pamiętajmy, że USA zbudowali że tak się wyrażę fundamentaliści chrześcijańscy) za plony. Na imprezę niespodziewanie wbili się również lokalni Indianie. Na szczęście obyło się bez bójek i strzelanin, wszyscy w pokoju – to znaczy 50 osadników i 90 Indian – siedzieli, jedli, pili i próbowali komunikować się łamanym angielskim lub językiem Indian z plemienia Wampanoag. Stąd to też taki fajny symbol dla amerykańskiej kultury, że można razem współistnieć – oczywiście pod warunkiem, że wszyscy potrafią się nawzajem uszanować.

guy fawkes

Patrz również: Guy Fawkes Night i skąd wzięła się maska Anonymous?

Jak dziś wygląda Święto Dziękczynienia (Thanksgiving Day) w Ameryce?

Dziś Święto Dziękczynienia (Thanksgiving Day) w Ameryce utraciło w dużej mierze swój religijny charakter. Dług weekend jest okazją do rodzinnych spotkań nad nieszczęsnym, pieczonym indykiem. Objadać się można też również dyniowymi ciastami i zapiekankami, wypiekami, ziemniakami… generalnie taka próba generalna przed świętami Bożego Narodzenia!

Dla równowagi popularne stały się również rozgrywki sportowe oraz parady, na których zobaczyć można nie co innego, jak… wielkie indyki zmierzające do piekarnika.

Od połowy XX wieku prezydent USA zwyczajowo „ułaskawia” jakiegoś indyka, który dzięki temu uniknąć może losu swych pobratymców. A przynajmniej do kolejnego Dnia Dziękczynienia…

seniorita, camilla caballo, shawn mendels, donald trump, piosenka po angielsku, tekst, tlumaczenie, maestro ziikos
Patrz również: Trump śpiewa Seniorita (Shawn Mendels, Camila Cabello).

Kiedy wypada Święto Dziękczynienia (Thanksgiving Day)?

Amerykańskie Święto Dziękczynienia (Thanksgiving Day) wypada w czwarty czwartek listopada (niekoniecznie jest on ostatni w miesiącu!). A zaraz potem wjeżdżają przeceny i promocje z okazji Black Friday, żeby sklepy mogły oczyścić półki przed wjazdem świątecznych dekoracji i produktów. To już nowa tradycja, zwana czasami wręcz Black Eye Friday, czyli piątkiem podbitego oka z racji licznych bójek, a nawet strzelanin w walce o najlepsze artykuły gospodarstwa domowego. Albo to już zupełnie inna historia!

Patrz również: Śmieszne memy na Black Friday (Czarny Piątek).

Chcesz mieć za co dziękować… i to sobie?

Naucz się języka angielskiego! Będziesz mieć wtedy szanse na lepszą i ciekawszą pracę, zdrowy mózg, swobodę komunikacji, łatwość podróżowania i poznawania ludzi z całego świata!

Tu polecam oczywiście kurs języka angielskiego online oraz aplikację mobilną SPEAKINGO, na której uczysz angielskiego się miło i przyjemnie poprzez rozmowę po angielsku.

Tak jak uczyli się go Indianie z plemienia Wampanoag na imprezie w Plymouth!

A może nawet skuteczniej, bo w dydaktyce kursu SPEAKINGO sprytnie zawarta jest cała angielska gramatyka oraz 2000 najważniejszych angielskich słów, których znajomość pozwala zrozumieć 90% konwersacji w tym języku!

Zresztą najlepiej przekonaj się sama lub sam – pierwszy tydzień nauki dostajesz tak czy owak za darmo i bez żadnych zobowiązań! A potem i tak jest tani niczym indiańskie paciorki!

A gdy nauczysz się już angielskiego, powiesz sobie: thank you, thanks a lot, many thanks, Thank you, have a nice day!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
dzień w angielskiej szkole podstawowej
Dzień w angielskiej szkole podstawowej

Zastanawiasz się czy wysłać dziecko do angielskiej szkoły podstawowej czy wrócić do Polski? A może chcesz zostać nauczycielką lub nauczycielem w Anglii? Jako że kilka lat uczyłem jako supply teacher w Londynie, w tym tekście opisuję typowy dzień w angielskiej szkole podstawowej.

Czytaj dalej »
św Mikołaj ma autyzm
Czy święty Mikołaj ma autyzm?

Święty Mikołaj ma autyzm? Brzmi niedorzecznie? Może, ale mam nadzieję, że ten tekst pozwoli Ci lepiej zrozumieć, na czym polega autyzm i jak budować dobre relacje z ludźmi, szczególnie dziećmi cierpiącymi na to zaburzenie rozwojowe.

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Co to znaczy BSOD?

Anglicy uwielbiają skróty, co nie zawsze ułatwia im komunikację i wzajemne zrozumienie. Popularnym ostatnio skrótem stał się BSOD. Co znaczy ten skrót?

Czytaj dalej »

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!