Ćwiczenia online z języka angielskiego internet

Ćwiczenia online z języka angielskiego: Co, gdzie i jak?

Ćwiczenia online z angielskiego mogą wspomóc naukę tradycyjnymi metodami lub być główną ścieżką dydaktyczną. Co to znaczy, gdzie i jak najlepiej ćwiczyć angielski w internecie? Ekspert radzi.


English exercises

Nie będziemy zadawać sobie w tym tekście kluczowego pytania, to znaczy: „Po co mi w ogóle jakieś ćwiczenia online z języka angielskiego (English exercises)?” Zakładam, że mamy już motywację do nauki języka angielskiego, musimy zdać egzamin lub po prostu rozumiemy, że dzięki angielskiemu będziemy lepiej zarabiać, nasz mózg będzie zdrowszy, będzie się nam łatwiej podróżowało i żyło.

W tym tekście dowiesz się raczej jak zabrać się za ten temat, czyli na podstawie ponad 20 lat w nauczaniu języka angielskiego doradzę Ci co, gdzie i jak ćwiczyć, by jak najszybciej perfekcyjnie opanować mowę Szekspira!

  1. Co to są ćwiczenia online z języka angielskiego?
  2. Jak ćwiczyć język angielski online?
  3. Gdzie najlepiej ćwiczyć język angielski online?

1. Co to są ćwiczenia online z języka angielskiego?

Tradycyjnie w metodyce nauczania języka angielskiego mówimy o czterech „kompetencjach” językowych:

  • czytaniu (reading),
  • słuchaniu (listening),
  • pisaniu (writing),
  • mówieniu (speaking).

Nie ważne czy uczymy się na kursie w szkole czy przez interent, powinniśmy rozwijać wszystkie cztery umiejętności. Szczególnie jeśli chcesz zdać jakiś egzamin z angielskiego – zwykle podzielone są one na właśnie takie cztery części.

Dlatego nasze ćwiczenia online z angielskiego również powinny rozwijać te umiejętności.

kurs języka angielskiego online speakingo

1.1 Ćwiczenia online na czytanie po angielsku

W internecie prawdopodobnie najłatwiej znaleźć ćwiczenia na czytanie po angielsku. W końcu większość stron internetowych jest po angielsku!

Tutaj zawsze polecam coś, co nazywa się Simple Wikipedia. To ta sama internetowa encyklopedia, tylko napisana przy pomocy 500 słów (swoją drogą ta lista dr Ogdena zawarta jest w mojej liście 2000 najpopularniejszych słów Speakingo) i prostej gramatyki. W ten sposób nie tylko dowiesz się czegoś ciekawego o świecie, ale podszkolisz swój angielski!

Jak szybko i skutecznie można nauczyć się języka angielskiego samemu?
Czytaj również: Jak szybko i skutecznie można nauczyć się języka angielskiego samemu?

1.2 Ćwiczenia online na słuchanie po angielsku

Tu z kolei nieograniczoną pomocą jest oczywiście YouTube. Za darmo można słuchać materiałów na każdy temat i to z każdym możliwym akcentem! W części rozumienie ze słuchu bloga Speakingo publikuję od czasu do czasu co ciekawsze nagrania wraz z ich omówieniem i karygodnie dosłownym tłumaczeniem.

Jeśli radzisz sobie już z angielskim warto posłuchać podcastów po angielsku. Co ciekawe, jeśli specjalizujesz się w jakimś temacie taki podcast będzie Ci stosunkowo łatwo zrozumieć!

A nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z językiem angielskim, warto słuchać wszystkiego jak leci. Nie przejmuj się, że nic jeszcze nie rozumiesz. Twój mózg to wszystko rejestruje. Dlatego włącz sobie internetowe radio po angielsku – a czasami to może nawet lepiej, jeśli nie rozumiemy co oni tam mówią w wiadomościach!

4 powody dlaczego warto uczyć się języka angielskiego, TED Talks, john whorter
Patrz również: 4 powody dlaczego warto uczyć się języka angielskiego [listening z TED Talks].

1.3 Ćwiczenia online na pisanie po angielsku

Tu dopiero zaczynają się przysłowiowe „schody”. Oczywiście możemy ćwiczyć pisanie po angielsku w internecie na różne sposoby: pisać listy i emaile, nawet prowadzić bloga po angielsku. Problem jednak w tym, że nikt nam tego nie poprawia. Autokorekta czy programy w stylu Grammarly mogą pomoc, ale nie nauczą nas literackiego stylu.

Tu potrzebujemy żywego człowieka, który będzie poprawiał nasze teksty. Z którym też możemy jednak spotkać się w internecie! Zajęcia online są zwykle tańsze, pozwalają zaoszczędzić czas na dojazdy, a na dodatek możemy uczyć się z nauczycielami z całego świata.

Na początku jednak trzeba zacząć od podstaw, na przykład poprawnej ortografii. A tę ćwiczyć można na dyktandzie online z angielskiego Speakingo. Słyszysz na nim zdania z kursu, a następnie wklepujesz je z klawiatury, a program sprawdza, czy zdanie zostało poprawnie zapisane. Możesz wypróbować jak to wygląda na darmowym okresie próbnym.

smieszne błędy ortograficzne, spelling mistakes, pisownia po angielsku
Patrz również: Śmieszne błędy ortograficzne (spelling mistakes)

1.4 Ćwiczenia online na mówienie po angielsku

Prawdziwym wyzwaniem jest jednak nauczyć się mówić online! To w końcu najważniejsza umiejętność, a sprawia nam najwięcej problemów.

Można mówić do siebie. Są strony czy aplikacje, które pozwalają nagrać swój głos i sobie go odsłuchać. Jednak nie uchroni nas to przed bardzo niewygodną sytuacją – możemy w ten sposób utrwalić swoje błędy językowe! A dużo trudniej jest czegoś się oduczyć niż nauczyć!

Jednak żeby móc tak naprawdę ćwiczyć mówienie po angielsku online, nasz komputer lub telefon musiałby nas rozumieć – co okazuje się w XXI wieku jest już możliwe.

Tak wygląda na przykład nauka języka angielskiego online na kursie Speakingo.

Oglądasz śliczne zdjęcia, słuchasz głosu native speakera i rozmawiasz po angielsku ze swoim telefonem lub komputerem, który rozumie Cię, chwali, a w razie potrzeby poprawia. Uczeń sam reguluje sobie „poziom czepliwości” z jaką program koryguje jego wymowę. A co najlepsze rozmawiasz zupełnie bez stresu, ponieważ z drugiej strony nie ma żywego człowieka. Możesz rozluźnić się, bo komputer nigdy nie skrzywi się na nasze błędy ani nigdy przenigdy nie straci do nas cierpliwości!

Jak efektywnie uczyć się języka angielskiego?
Patrz również: Jak efektywnie uczyć się języka angielskiego?

2. Jak ćwiczyć język angielski online?

Okej, skoro wiemy już „co?”, warto zadać sobie pytanie „jak?”.

Generalnie mamy tu dwie główne możliwości ćwiczenia języka angielskiego online. To (1) zajęcia z lektorem przez internet oraz (2) nauka na edukacyjnych platformach internetowych.

2.1 Ćwiczenie angielskiego z lektorem przez internet

Tu sprawa nie wydaje się być skomplikowana. Umawiasz się z jakimś nauczycielem języka angielskiego na lekcje przez Skype’a czy Zooma i do dzieła! Takie zajęcia mogą odbywać się nawet w grupach, co pozwala zaoszczędzić też trochę pieniędzy. Co prawda nic moim zdaniem nie zastąpi kontaktu z żywym człowiekiem, to jest to coraz popularniejsza metoda nauki języka angielskiego.

Zdecydowaną zaletą ćwiczenia języka angielskiego z lektorem przez internet jest to, że nie musimy nigdzie dojeżdżać. A jeśli dawno nie byliśmy u fryzjera, możemy nie włączyć kamerki internetowej i już.

Taka nauka jednak zawsze będzie stosunkowo droga, ponieważ płacimy żywemu człowiekowi za jej czy jego czas. Nie daje też zbyt wielkiej elastyczności w kwestii czasu nauki – co może być zarówno wadą jak i zaletą!

błędy native speakerów
Patrz również: 10 błędów native speakerów.

2.1 Ćwiczenie angielskiego na internetowej platformie e-learningowej

Zarówno w ramach uzupełniania dla tradycyjnych zajęć w szkole językowej czy przez internet, jak i główną metodą nauki coraz częściej stają się ćwiczenia na platformach internetowych czy aplikacjach na telefon (to w sumie jedno i to samo).

Ich zdecydowaną zaletą jest niska cena. Na przykład cały miesiąc nauki na kursie online Speakingo kosztuje tyle co jedna jedyna lekcja korepetycji z lektorem.

Dodatkowo kursy na platformach e-learningowych dają całkowitą elastyczność nauki – możemy uczyć się w niedzielę i święta, w środku nocy, jak długo lub krótko chcemy.

Wadą nauki na platformach internetowych jest jednak to, że zwykle nauka opiera się tu na ćwiczeniu gramatycznych regułek lub słówek, co niekoniecznie przekłada się potem na naszą umiejętność mówienia. Nazbyt często rozwijamy tak zwaną bierną znajomość języka angielskiego, to znaczy może potrafimy coś przeczytać po angielsku, ale w rzeczywistych sytuacjach konwersacyjnych słowa jakoś nie chcą przejść nam przez gardło.

Ale i na to jest antidotum o czym w kolejnym punkcie!

angielski tarzan
Czytaj również: Czy jesteś nieśmiałym Tarzanem gdy trzeba powiedzieć coś po angielsku?

3. Gdzie najlepiej ćwiczyć język angielski online?

Jeśli chcesz „rozgadać się po angielsku”, spokojnie i bez stresu, za bardzo przystępną cenę nauczyć się mówić po angielsku, spodoba Ci się kurs języka angielskiego online Speakingo.

Co ciekawe, nauka nie polega tu na wałkowaniu gramatyki i słówek, lecz przyswajasz je jak dziecko uczące się mówić. Słuchasz głosu native speakera, budujesz skojarzenia z obrazami i mówisz. A jak wspomniałem Twój komputer lub telefon rozumie Cię, chwali lub poprawia. A Ty rozluźniasz się i „tylko” rozmawiasz po angielsku – a cała starannie ujęta w metodyce kursu angielska gramatyka oraz najpopularniejsze słownictwo same wchodzą Ci do głowy!

Taka nauka jest nie tylko niezwykle skuteczna, ale również zwyczajnie przyjemna!

kurs języka angielskiego online speakingo

Ale może po prostu najlepiej przekonaj się o tym jak wyglądają ćwiczenia online z języka angielskiego na kursie Speakingo sama lub sam. Zarejestruj się dwoma kliknięciami poniżej, żeby za darmo i bez żadnych zobowiązań przez tydzień wypróbować, jak wygląda ta fenomenalna metoda nauki języka angielskiego przez internet!


Ćwicz język angielski na kursie online Speakingo!

Chcesz rozumieć Anglików? Zacznij mówić jak oni!


Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
angielski do słuchania
Angielski do słuchania

Chociaż zawsze podkreślam wagę mówienia, to jednak angielski do słuchania również odgrywana ogromną rolę w nauce języka. Jak dziecko – najpierw słuchasz, potem mówisz. Jak więc skutecznie słuchać by jak najwięcej się nauczyć?

Czytaj dalej »
6 najpopularniejszych bledow w nauce angielskiego
5 najpopularniejszych błędów w nauce angielskiego

Uczysz się już tyle lat, a nadal nie czujesz, że potrafisz mówić po angielsku? A może dopiero zaczynasz się uczyć? Nauka zawsze wymaga czasu i pracy, sprawdź jednak czy nie popełniasz któregoś z tych 5 najpopularniejszych błędów w nauce angielskiego – niestety mogą one zniweczyć twój zapał wkładany w naukę języka

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Co to znaczy BSOD?

Anglicy uwielbiają skróty, co nie zawsze ułatwia im komunikację i wzajemne zrozumienie. Popularnym ostatnio skrótem stał się BSOD. Co znaczy ten skrót?

Czytaj dalej »

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!