Englisch lernen und Bäume pflanzen!, click a tree

Ucz się angielskiego i sadź drzewa!

Czy wiesz, że kupując kurs języka angielskiego SPEAKINGO sadzisz drzewa? Przekazuję część Twojego czesnego na rzecz fundacji Click a Tree, która w naszym imieniu sadzi drzewa na całym świecie! Dlaczego jest to takie ważne?


10 powodów, dla których drzewa są fantastyczne


Od delikatnej wierzby po potężny dąb, od wyprostowanej sosny po wężowy namorzyn, drzewa są coraz częściej pomijane w świecie, który spędza zbyt dużo czasu patrząc w dół, a za mało patrząc w górę.
Nie wierzysz nam? Cóż, bez szczególnej kolejności, oto tylko dziesięć z wielu powodów, dla których uważamy, że drzewa są niesamowite:

1. Drzewa regulują obieg wody


Obieg wody to proces, w którym woda spada na ziemię w postaci deszczu, jest wchłaniana przez drzewa i inne rośliny, a następnie uwalniana z powrotem do powietrza poprzez transpirację. Pojedyncze drzewo zazwyczaj uwalnia około 250-400 galonów wody z powrotem do powietrza każdego dnia.
Drzewa mają zatem kluczowe znaczenie dla utrzymania optymalnego poziomu wilgotności w naszym powietrzu i utrzymania równowagi w obiegu wody (która zapewnia nam niezbędną świeżą wodę).
Świat ustanowił naturalny rytm obiegu wody. Wylesianie poważnie zakłóca ten cykl i może zagrozić naszym dostawom słodkiej wody (która stanowi zaledwie 3% całkowitej ilości wody na naszej planecie).

2. Drzewa tworzą miejsca pracy


Od pielęgnacji lasów deszczowych i sadzenia drzew po zbieranie owoców i od badań biologicznych po botaniczne: Drzewa oferują różnorodne miejsca pracy. Praca na wsi to zajęcie stare jak świat, ale podobnie jak w przypadku wielu innych wymagających fizycznie zawodów, jest to zazwyczaj praca zarezerwowana dla osób z obszarów o niższym statusie społeczno-ekonomicznym. Dla wielu małych, często wiejskich społeczności, nie byłoby sposobu na wyżywienie lokalnej ludności bez drzew.
Chociaż można argumentować, że wylesianie również tworzy miejsca pracy, praca ta nie jest zrównoważona w dłuższej perspektywie, ponieważ gdy drzewa znikną, praca się kończy. Ochrona lasów i ponowne zalesianie stanowią większość miejsc pracy związanych z drzewami na świecie i musimy chronić te role dla ludzi, których źródła utrzymania od nich zależą. Albo jeszcze lepiej, stwórzmy jeszcze więcej takich miejsc pracy.

3. Drzewa są ważnym siedliskiem dla dzikich zwierząt


W siedliskach leśnych żyje wiele gatunków ptaków, owadów i ssaków. Stworzenia, które przystosowały się do swojego środowiska na przestrzeni wieków i są od niego zależne, aby utrzymać pewien stopień stałości.
Podczas gdy większe lub bardziej ekscytujące zwierzęta, takie jak słonie, tygrysy, gibony, makaki, ptaki słoneczne lub dzioborożce mogą być pierwszymi, które przychodzą na myśl, pozornie proste drzewo może być również domem dla setek, a nawet tysięcy mniejszych stworzeń. Węże, żaby, krocionogi, mrówki, termity, pająki, chrząszcze, ćmy – wszystkie one zależą od bezpieczeństwa swojego leśnego domu.
Szacuje się, że kontynuacja wylesiania w obecnym tempie doprowadzi do wyginięcia około 28 000 różnych gatunków w ciągu najbliższych 25 lat. Wielu z nich zniknęłoby nigdy nie będąc odkrytymi.

Ucz się angielskiego i sadź drzewa, słonie
Ucząc się angielskiego na kursie SPEAKINGO, pomagasz sadzić drzewa dla słoni w Tajlandii.

4. Drzewa poprawiają jakość gleby


Drzewa poprawiają jakość gleby wokół siebie na wiele sposobów. W ramach swoich właściwości filtrowania węgla usuwają węgiel i inne szkodliwe substancje z gleby, umożliwiając rozwój innych roślin. Dobra gleba nie powinna zawierać więcej niż 2% węgla, ale na gęsto zalesionych obszarach może to być nawet 0,05%. W rzeczywistości ziemia otoczona drzewami może przynosić ponad dwukrotnie wyższe plony, dzięki oczyszczającemu glebę działaniu drzew. Im wyższe plony, tym mniej ziemi potrzeba do wyżywienia ludzkości.
Drzewa wnoszą również do gleby niezbędne minerały, zrzucając liście i umożliwiając rozkład ściółki.
Wreszcie, drzewa poprawiają jakość gleby, pobierając składniki odżywcze z głębi gleby na powierzchnię dzięki silnemu działaniu ich korzeni. Sprawia to również, że gleba jest bardziej odżywcza dla innych roślin (w tym upraw).
Krótko mówiąc, jeśli chcemy mieć dobrą glebę dla rolnictwa i różnorodności biologicznej, musimy dbać o drzewa na naszej planecie.

5. Drzewa zapobiegają erozji gleby


Obszary, które zostały wylesione, są znacznie bardziej podatne na pustynnienie. Dzięki swoim pniom i liściom drzewa tworzą naturalną barierę przed wiatrami i powodziami. Bariera ta spowalnia siły natury i pomaga zapobiegać przekształcaniu się złej pogody w klęskę żywiołową, która może zdewastować dany obszar.
Korzenie drzew pełnią ważną funkcję, utrzymując glebę, w której są osadzone, razem i zapobiegając erozji. Na wylesionych obszarach nie ma nic, co mogłoby utrzymać glebę w miejscu lub spowolnić prędkość nadchodzących wiatrów lub deszczy monsunowych. Okres silnych wiatrów lub deszczu może wtedy swobodnie zmieść całą luźną glebę i zamienić obszar w rodzaj pustyni.

peta, obrońcy praw zwierząt, gatunkizm, dyskryminacja gatunkowa, idiomy ze zwierzętami, cenzura
Patrz również: PETA przeciwko angielskim obelgom ze zwierzętami.

6. Drzewa jako źródło pożywienia


Drzewa uprawiane w sposób zrównoważony są źródłem wielu niezbędnych produktów spożywczych. Powszechnie wiadomo, że światowa populacja miałaby więcej niż wystarczająco jedzenia, gdyby wszyscy stosowali dietę wegańską.
Z samych drzew możemy pozyskać mnóstwo składników odżywczych; od orzechów, przez owoce, po syropy z kwiatów i żywic, a także przyprawy z aromatycznej kory (jednym z przykładów jest cynamon), drzewa są niesamowitym źródłem pożywienia dla ludzi.
I hej – drewno opałowe, które dostarczają, pozwala nam przygotować jedzenie, którego inaczej nie bylibyśmy w stanie strawić.

7. Drzewa zwalczają zanieczyszczenie hałasem


Oprócz zanieczyszczenia powietrza, drzewa odgrywają również rolę w zwalczaniu negatywnych skutków zanieczyszczenia hałasem. Hałas, będący głównym skutkiem urbanizacji, transportu i uprzemysłowienia, jest nie tylko irytujący dla ludzi – może mieć niszczycielski wpływ na dziką przyrodę.
Hałas powodowany przez ludzi może nie tylko zakłócać działanie sonarów i systemów nawigacyjnych zwierząt, ale także zakłócać działanie całych ekosystemów. Na przykład, niektóre gatunki ptaków lęgowych nie będą rozmnażać się w siedliskach, które są niepożądane ze względu na hałas.
Liście drzew mają efekt tłumiący, który zmniejsza poziom dźwięku i pozwala dzikim zwierzętom być chronionym przed hałasem powodowanym przez nas jako ludzi.

proste żarty o zwierzetach po angielsku
Krótki fakt o zwierzętach nr 25.
Większość rysi północnoamerykańskich nie nazywa się Rysiek. Patrz również: Proste żarty ze zwierzętami do nauki języka angielskiego dla początkujących (poziom A1 A2).

8. I drzewa również zwalczają zanieczyszczenie światłem


Oprócz redukcji hałasu, liście drzew stanowią również barierę przed niepożądanym zanieczyszczeniem światłem.
Podobnie jak zanieczyszczenie hałasem, światła miejskie, oprócz tego, że są irytujące, mogą zakłócać nawyki zwierząt, takich jak ptaki i ćmy (a także nocne ssaki, takie jak borsuki), które polegają na dziennych cyklach światła i ciemności, aby regulować swoje wewnętrzne zegary, nawigować i znajdować pożywienie.

9. Drzewa przeciwdziałają zmianom klimatu


Jednym z czynników wpływających na globalne ocieplenie i zmiany klimatu jest poziom dwutlenku węgla w naszej atmosferze. Dwutlenek węgla jest „gazem cieplarnianym”, znanym ze swoich właściwości zatrzymywania ciepła. Na szybko ocieplającej się planecie nadmiar dwutlenku węgla wytwarzanego przez ludzi dosłownie uwięzi ciepło w naszej atmosferze.
Kiedy drzewo rośnie, pochłania dwutlenek węgla z powietrza w procesie zwanym fotosyntezą, magazynuje węgiel w postaci drewna i uwalnia cząsteczki tlenu. Z tego powodu lasy działają jak gigantyczny filtr, który usuwa gazy cieplarniane z powietrza i uwalnia je z powrotem do powietrza tylko wtedy, gdy są spalane lub rozkładają się z powrotem na ziemi.
Dlatego wpływ wylesiania jest podwójny, ponieważ nie tylko usuwane są naturalne filtry CO2, ale często są one następnie spalane, a zmagazynowany w nich węgiel jest uwalniany z powrotem do atmosfery.
Po osiągnięciu pełnej dojrzałości drzewo usuwa mniej dwutlenku węgla z atmosfery, ponieważ nie produkuje już tyle nowego drewna, więc dodatkowy węgiel nie jest już potrzebny. Dzięki odpowiedzialnej gospodarce leśnej starsze drzewa mogą być starannie wycinane, aby pochłaniać maksymalną ilość węgla z powietrza – tworząc „magazyn węgla”.
Drzewa są absolutnie kluczowe w walce ze zmianami klimatu. Bez światowych lasów nie mielibyśmy szans.

Ośmiornice z kosmosu po angielsku, octopus, ciekawostki
Patrz również: Ośmiornice z kosmosu po angielsku [listening].

10. Drzewa produkują tlen


Prawdą jest stwierdzenie, że amazońskie lasy deszczowe są zielonymi płucami naszej planety. Chociaż omówiliśmy sposób, w jaki drzewa usuwająCO2 z powietrza, dodatkową zaletą tego procesu jest to, że wytwarzają tlen jako produkt uboczny. Drzewa nie tylko usuwają niezdrowe powietrze, ale także zastępują je czystym.
Biorąc pod uwagę, że około dwie trzecie ludzkiego ciała składa się z tlenu, jest to dla nas całkiem dobra wiadomość! Bez tlenu gatunek ludzki byłby skończony, a ponieważ fotosynteza jest największym producentem tlenu, powinniśmy upewnić się, że dobrze dbamy o nasze drzewa!

Projekt sadzenia drzew we współpracy z organizacją Click-A-Tree:

odpowiedzialność korporacyjna po angielsku

Ucz się angielskiego i sadź drzewa z kursem języka angielskiego SPEAKINGO!

Czy chciałbyś uczyć się angielskiego i jednocześnie zasadzić kilka drzew, aby pomóc klimatowi i słoniom, dla których sadzimy te drzewa? Zarejestruj się na kurs angielskiego online SPEAKINGO! Razem możemy zmienić świat na lepsze!

Nauka angielskiego na kursie SPEAKINGO jest łatwa i przyjemna. Mówisz pełnymi zdaniami po angielsku, a SPEAKINGO chwali Cię lub poprawia. W ten sposób zapamiętasz całą potrzebną gramatykę i najważniejsze angielskie słowa – a w Tajlandii sadzi się drzewa dla słoni!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
Najnowsze teksty:

Słodkie memy z psami

To będzie najpiękniejsza rzecz, którą zobaczysz w tym tygodniu! Słodkie memy z psami – oczywiście po angielsku z tłumaczeniem. Bo kto powiedział, że nauka angielskiego

Czytaj dalej »

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!