adrianna szymanowicz, lęk przed matematyką, strach przed matematyką, korepetycje z matematyki

Strach przed matematyką – jak sobie z nim poradzić?

Strach przed matematyką to najczęstszy problem dzieciaków w szkole. Zobacz, jak pomóc dziecku ze strachem przed matematyką.


Oj ta matematyka!

Matematyka, matma, majza, mata – ma wiele określeń, ale za to jedno straaaszne oblicze. Na samą myśl o niej ludziom robi się słabo i mają ochotę uciekać, gdzie pieprz rośnie. Strach przed matematyką przejmuje nad nimi kontrolę.

Jak pokonać lęk przed matematyką?

Najchętniej bym powiedziała – daj spokój! Nie ma się czego bać!
Ale wiem, że tak to nie zadziała.

liczenie po angielsku, procenty, shapes, decimals, ułamki, fractions, currency, matematyka

Skąd bierze się strach przed matematyką?

Strach wzbudza często nie przedmiot, a nauczyciel. Nauczyciel, który nie potrafi odpowiedzieć na pytania ucznia. Nauczyciel, któremu elastyczność umysłu zesztywniała, przez co nie potrafi wyjść poza utarty, “sprawdzony” sposób tłumaczenia i w odpowiedzi na pytania ucznia mówi wciąż to samo tylko głośniej i ostrzej.

Szczerze przyznam, że zaczęłam trochę bardziej rozumieć takich nauczycieli, gdy usłyszałam jak mało mają czasu na przerobienie całego materiału. Oni naprawdę starają się, jak mogą, przekazać wiedzę w najlepszej formie. Właśnie dlatego używają uniwersalnego sposobu tłumaczenia.

Niestety, uniwersalność się tutaj nie sprawdza i duża część uczniów nie rozumie tego, co nauczyciel mówi i to ich coraz bardziej zniechęca do matematyki. A matma przecież jest z nami od samego początku nie tylko szkoły, ale i życia!
Tuż po pierwszym oddechu nasze ciało jest ważone i mierzone. Później używamy liczb do określenia wielkości stopy, by kupić buty. I żeby je kupić, to uczymy się najpierw znaczeń monetarnych, które też są liczbami, jakby nie patrzeć. ◡̈

Następnie w szkole, w najmłodszych klasach, zaczynamy liczyć, rozwiązywać jakieś proste zadania, a nawet wyznaczamy jakiś iks. Zupełnie nie rozumiejąc, co robimy i po co, ale pani rysuje uśmiechnięte słoneczka w zeszycie, rodzice są zadowoleni ze zdolnego dziecka. No fajnie.

Później zaczynają się, tzw. abstrakcje – przerażająca algebra (więcej iksów i igreków) i jeszcze te funkcje (po co one komu?).
Zaczynamy się zastanawiać nad sensem – po co ten iks, o co chodzi z funkcjami? Przecież wszyscy mówią, że mamy się tego uczyć, bo przyda nam się w życiu! Ale jak to przenieść na życie codzienne? I dlaczego nauczyciel nie tłumaczy (ale to już sobie wyjaśniliśmy wyżej). Totalna abstrakcja. Z czasem jest tylko gorzej, a nauczyciele nie odpowiadają na pytania klarownie. Pojawia się w nas nie tylko opór i niechęć, ale i strach przed matematyką. Do tego jeszcze na prośbę o wytłumaczenie zadania dostajemy znów te same słowa (tylko trochę głośniej i bardziej szorstko), których nie zrozumieliśmy już za pierwszym razem.

liczenie po angielsku, procenty, shapes, decimals, ułamki, fractions, currency, matematyka
Patrz również: Liczenie po angielsku: ułamki (fractions), miary (measures), kształty (shapes) i cała ta matematyka!

Strach przed matematyką – jak się go pozbyć?

Jeśli jesteś rodzicem dziecka, które boi się matematyki, zacznij od tego, żeby spróbować je zrozumieć. Prawdopodobnie dziecko samo nie wie, skąd się bierze ta emocja. Rodzic, który również się denerwuje na dziecko z powodu matematyki tylko wzmacnia w nim ten lęk przed matematyką. Spróbuj więc spojrzeć na swoje dziecko inaczej, spróbuj je zrozumieć. Ono nie jest winne tego, że nauczyciel nie mówi w “jego języku”.

Osobiście używam określenia “podstawa wszystkiego” zamiast “królowa nauk”, ponieważ określenie “królowa” kojarzy się jednak z czymś mocarnym i lekko zatrważającym – i to również proponuję Tobie. Zrób z matematyki coś przystępnego , coś codziennego, np. w grach i zabawach matematycznych. Spróbuj pokazać dziecku, że matematyka otacza nas wszędzie, np. będąc na zakupach zwróć uwagę na wielkie promocyjne plakaty i pobaw się w liczenie procentów. To jest właśnie matematyka w życiu codziennym.

Gdy byłam dzieckiem bardzo lubiłam “samochodową” zabawę, która polegała na tym, że dodawałam i mnożyłam cyfry na tablicach rejestracyjnych samochodów przed nami. Może i Twoje dziecko polubi tę zabawę? ッ

liczenie po angielksu, kształty, cyfry, miary, zero, matematyka, shapes,. measures, currencies
Zakreśl najmniejszą liczbę – Dzieciak ciągle nie rozumie („jest pomieszany”) dlaczego dostał zero (punktów)!

Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie dla dziecka dodatkowej pomocy z zewnątrz. Korepetytorzy to często osoby, które mają zamiłowanie do matematyki i z chęcią dzielą się swoją wiedzą z innymi. Prowadzą indywidualne zajęcia, co pomaga w skoncentrowaniu się na potrzebach ucznia. Korepetytorzy mają też tą przewagę, że raczej nie są zmęczonymi pracą nauczycielami i mają świeższe, bardziej elastyczne umysły, dzięki czemu potrafią dostosować sposób tłumaczenia do każdej osoby!

Jeśli natomiast jesteś taką osobą, która czuje strach przed matematyką, to zapraszam do siebie na lekcje. Oswajanie ludzi z tym przedmiotem idzie mi bardzo dobrze. Tobie też postaram się pomóc! ♡

Strach przed matematyką – pozbądź się go ze mną!

Jestem Adrianna ? – matematyczka z zamiłowania i wykształcenia. Studia matematyczne były moim dziecięcym marzeniem, które udało mi się spełnić na Uniwersytecie Opolskim. W międzyczasie studiowałam również na Universidade de Évora w Portugalii oraz na Università del Salento we Włoszech.

Korepetycji z przyjemnością udzielam od około 10 lat (z szerokiego zakresu – od pierwszych klas podstawówki aż do końca szkoły ponadpodstawowej) i sprawia mi to niezłą frajdę. Szczególnie, gdy widzę, jak uczniowie stają się coraz pewniejsi na lekcjach. Przygotowuję również do egzaminów 8-klasisty oraz maturalnego. A jak dostaje wiadomości o wynikach (np. taką, jak poniżej poniżej), to skaczę z radości. 😀 ? Sukcesy uczniów są poniekąd moimi sukcesami i pokazują, że ta praca ma sens. Więc chcę przekazywać swoją wiedzę, jak najszerszemu gronu odbiorców! ?

lęk przed matematyką, strach przed matematyką, referencje, adrianna szymanowicz, korepetycje

Jak przezwyciężam strach przed matematyką u uczniów?

Matematyka jest bardzo ciekawa i można naprawdę na wiele ciekawych (lub nie ?) sposobów ją opowiedzieć, czy jej nauczyć. I to właśnie staram się robić podczas zajęć – pokazywać różne sposoby rozwiązywania zadań, żeby uczeń mógł wybrać “swój sposób”. Oczywiście wszystko jest w ramach klucza odpowiedzi, żeby jednak oceny z klasówek i wyniki egzaminów były bardzo dobre. ?

Podczas lekcji używam tableta graficznego, dzięki czemu uczeń widzi na monitorze to, co piszę i rysuję. Używam kolorów, by łatwiej mu się było połapać w tym, co się dzieje oraz podkreślam ważne rzeczy.

lęk przed matematyką, strach przed matematyką, zrzut z tableta graficznego

Co ważne, lekcje prowadzę w formule 1 na 1. Staram się poznać dziecko na tyle, żeby wiedzieć w jaki sposób się z nim komunikować. Gdy widzę, że dziecko jest zestresowane albo zwyczajnie boi się zadawać pytania (co jest dosyć częste w przypadku lekcji matematyki), to tak prowadzę zajęcia, by jak najszybciej pozbyć się tego strachu.

Z doświadczenia widzę, że uczenie z pozycji bardziej koleżeńskiej niż nauczycielskiej przynosi bardzo dobre rezultaty. Strach przed matematyką z czasem odchodzi w niepamięć, a w jego miejsce pojawia się często zwyczajna radość na lekcję matematyki (ze mną). Oczywiście, gdy trzeba, przywołam ucznia do porządku. Jak to się mówi – na głowę nie da sobie wejść ?


Czy już wiesz jak pokonać strach przed matematyką? Jeśli nie, to zapraszam na korepetycje!


Rok szkolny tuż tuż. Nie ma co czekać, aż brzuchy znowu zaczną boleć przed pierwszą kartkówka. Strach przed matematyką niech przestanie być Ci straszny! Zacznij sobie z nim radzić już od samego początku roku szkolnego!

Bardzo chętnie Tobie lub Twojemu dziecku w tym pomogę! Zapraszam na indywidualne korepetycje z matematyki online lub we Wrocławiu na miejscu z dojazdem do korepetytora (czyli do mnie 🙂 od września! Cena to orientacyjnie 100zł za godzinę (ale nie jest to sztywna sprawa. Możemy się dogadać 🙂 Korepetycje z matematyki udzielam oczywiście po polsku.

Pozdrawiam cieplutko!
Adrianna Szymanowicz

Pisz śmiało:
adaszymanowicz@gmail.com
tel. 578 413 815
lub na messengerze 🙂

Do zobaczenia! 🙂

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
6 najpopularniejszych bledow w nauce angielskiego
5 najpopularniejszych błędów w nauce angielskiego

Uczysz się już tyle lat, a nadal nie czujesz, że potrafisz mówić po angielsku? A może dopiero zaczynasz się uczyć? Nauka zawsze wymaga czasu i pracy, sprawdź jednak czy nie popełniasz któregoś z tych 5 najpopularniejszych błędów w nauce angielskiego – niestety mogą one zniweczyć twój zapał wkładany w naukę języka

Czytaj dalej »
poziom komunikatywny angielski
Komunikatywny angielski w tydzień (żart, żart)

Widuje się w internetach reklamy i obietnice magików, którzy obiecują, że nauczą Cię angielskiego w tydzień czy trzy miesiące do poziomu komunikatywnego. Okej, ale poziom komunikatywny czyli właściwie to jaki? Czy to, że miałem w szkole angielski oznacza, że mój angielski jest komunikatywny?

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Co to znaczy BSOD?

Anglicy uwielbiają skróty, co nie zawsze ułatwia im komunikację i wzajemne zrozumienie. Popularnym ostatnio skrótem stał się BSOD. Co znaczy ten skrót?

Czytaj dalej »

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!