kursy programowania online paulina

Kursy programowania online – historia z happy endem

Marzysz o niezależności i wysokich zarobkach? Chcesz pracować zdalnie, z domu lub z podróży? Chcesz by pracodawcy walczyli o Ciebie i oferowali mnóstwo pieniędzy? Brzmi jak bajka? Zostań programistą… lub programistką!


Często rozmawiam z ludźmi i wielu wydaje się zmagać z odwiecznym pytaniem „jak żyć?”. Każdy chciałby dużo zarabiać, mieć łatwość znalezienia pracy, zajęcie dające wolność. Co ciekawe, jest taka możliwość i jest nader banalna – naucz się programować. Co więcej nie musisz wcale zaczynać w tym celu studiów informatycznych, możesz z powodzeniem zrobić to na którymś z kursów programowania online.

Piękna, inteligentna… kelnerka na najniższej krajowej

Do napisania tego wpisu zainspirowała mnie piękna historia Pauliny (to ta ślicznotka ze zdjęcia powyżej). Większość informacji tu zawartych pochodzi od niej właśnie. Jak wiele absolwentek studiów humanistycznych przez wiele lat borykała się ze znalezieniem sensownej pracy, łapała się różnych mało satysfakcjonujących zajęć.

kursy programowania online
W co wierzą moi przyjaciele – moja mama – babcia – feministki – ja -Co tak naprawdę robię.

Pewnego dnia jednak postanowiła zmienić swoje życie. Za namową wielu przyjaciół, postanowiła zignorować wewnętrzne głosy w stylu „ale to takie trudne”, „ale ja programować?” i zapisała się na kurs programowania online. A raczej różne kursy programowania online.

Historia jak z bajki

Przez rok pracowała na pół etatu, a w wolnym czasie uczyła się na kursach programowania online. Zaczęła eksperymentować, robić pierwsze stronki. Zgrzytać zębami jak coś nie chciało wyjść. Oczywiście każdy rozwój wymaga czasu, popełniamy błędy, uczymy się na nich. Chciała zrezygnować, potem znowu entuzjazm wracał. Jak z każdą nauką. Najważniejsze, że się nie poddała i powoli szła naprzód pokonując kolejne przeszkody, w których miejsce pojawiała się wiedza. Po roku nauki – bez żadnego doświadczenia zawodowego i szczególnej wiary w sukces – postanowiła zaaplikować o pracę w IT.

nauka angielskiego przez internet
Patrz również: Czy nauka języka angielskiego przez internet ma sens?

Oczywiście z miejsca ją przyjęli. Jest tak ogromy deficyt programistów na rynku pracy, że naprawdę trzeba się postarać, by nie mieć pracy w tym zawodzie. Jak to mówią programiści: „Byłem kiedyś bezrobotny, to było najgorsze 15 minut w moim życiu!” 🙂 Zresztą prowadząc swój kurs języka angielskiego online Speakingo wiem, jak trudno jest znaleźć dobrych programistów, którzy mieliby czas i chcieli bardzo dużo pieniędzy, ale nie bajecznie dużo pieniędzy…

Najbardziej podobała mi się jej negocjacja wysokości zarobków. Na pytanie ile by chciała zarabiać, powiedziała, że to jej pierwsza praca, wiele nie umie, więc zaproponowała swoją dotychczasową stawkę. Pracodawca się na to nie zgodził. Na dzień dobry dał jej prawie połowę więcej niż chciała!

Z czasem do tego zasponsorowali jej dodatkowy kurs programowania online, na którym mogła uczyć się w godzinach pracy. W piątki nie pracują tylko chodzą na teamowe piwo. Wypasiony służbowy laptop, przychodzenie do pracy na tę godzinę, na którą się chce, możliwość pracy z domu jeśli pada deszcz…

kursy programowania online
Paulina w swoim nowym londyńskim biurze.

Jak dla mnie to bardzo inspirująca historia. Do nauki więc!

Nauka programowania online

Poniżej lista kursów programowania online, z której się uczyła. Nie jest to kolejność ani alfabetyczna, ani chronologiczna, ani tym bardziej lista poziomów trudności. Spisałem jak leci to, co jej przyszło do głowy.

Oczywiście kursów programowania online jest bez liku. Natomiast poniżej jest to, co jej pomogło i wystarczyło do znalezienia pracy w zawodzie.

Kursy programowania online – grupy na Facebooku

Okazuje się, że Facebook może być nie tylko przyjemnym sposobem na zmarnowanie czasu, lecz równiez może pomóc nam w nauce i karierze. Są to grupy zarówno z ofertami pracy dla juniorów, jak i te skupione wokół jednego języka, tematu i tak dalej (HTLM & CSS, Javascript, WordPress):

https://www.facebook.com/groups/programowanie.dla.poczatkujacych.toci/?ref=group_browse_new

Blogi, strony i kursy programowania online dla kobiet

Polecić tu można różne blogi i osobiste strony różnych programistek, na przykład:

 • https://olagosciniak.pl Fajne webinary, sam byłem na jednym, więc ewidentnie facetom też wolno –
 • http://kobietydokodu.pl Kurs Javy, teksty, oferty pracy
 • http://shescoding.org Feministyczne programistki po angielsku
 • http://girlswhowp.com Kursy i turoriale jak założyć swojego WordPressa (po polsku)
 • http://geekgirlscarrots.org Organizacja z misją rozpowszechnienia umiejętności IT wśród kobiet
 • http://womenintechnology.pl Tu podobnie – organizują spotkanie kobiet programujących
kursy programowania online
Pierwszą programistką była kobieta. Dlatego język komputera jest taki trudny do zrozumienia.

Uzupełnienie kursów programowania online – inspiracje, społeczności, strony

To nie tak ze trzeba przerobić te strony od deski do deski. Po prostu ucząc się jakiegoś zagadnienia warto czerpać z różnych źródeł, więc a nóż coś z poniższych się Wam przyda:

 • https://tympanus.net/codrops Tutoriale i inne po angielsku
 • https://blog.piotrnalepa.pl Autorski blog webmastera-pasjonata
 • http://codingtv.pl  Sporo przydatnych informacji na tematy związane z kodowaniem
 • https://cloudfour.com/thinks Trochę ciekawych tekstów po angielsku na blogu
 • https://devcorner.pl Sporo przydatnych tekstów i materiałów
 • http://domanart.pl Blog o tematyce związanej z nauką tworzenia stron internetowych
 • www.taniarascia.com Trochę bardziej zaawansowane materiały po angielsku o ReactNative i innych
 • www.wakeupandcode.pl Polski blog dla zaczynających naukę kodowania –
 • www.webnote.pl/programowanie.html Dużo przydatnych informacji po polsku
 • http://tworcastron.pl Tworzenie stron internetowych pod kątem grafiki
 • http://jsbooks.revolunet.com Biblioteka ebooków o JavaScripcie (po angielsku)
 • https://stackoverflow.com Nie ma chyba problemu z którym to forum by sobie nie poradziło (po angielsku)
kursy programowania online
mężczyzna / kobieta / programista Patrz również: Co oznaczają skróty Ctrl, CapsLock, Alt itd na klawiaturze?

Kursy programowania online na Youtube

To akurat trochę jak studnia bez dna.

kursy programowania online
Programista za dnia, barbarzyńca w nocy

No i oczywiście kursy programowania online

W sumie chyba od tego trzeba było zacząć 😉

 • https://www.codecademy.com/ to tak zwany klasyk. Kiedyś był całkowicie za darmo (ale było tam wtedy mniej treści), teraz część lekcji jest dostępna za darmo, jeśli chcesz się bardziej wgłębić w temat – załóż płatne konto. Niestety za dobre rzeczy trzeba płacić. Na podobnej zasadzie działa:
 • https://www.codeschool.com/ – płatny kurs chociaż oni czasem odblokowują dostęp do całości kursów na przykład przez weekend … w ramach promocji i zachęcania do wykupienia pełnego dostępu
 • https://www.udemy.com/ – maja bardzo dużo rożnych kursów online, część całkowicie bezpłatna, część po taniości, często robią promocje – tu już zależy w jaki język i technologie chcesz się zagłębić, ale na pewno znajdziesz tu kurs online na dowolny temat.
 • https://www.coursera.org/  Kolejna legendarna platforma. Działa podobnie jak Udemy – kursy z rożnych dziedzin, płatne i za darmo(Można na przykład zrobić cały kurs Pythona za free). Za dopłatą można dostać nawet certyfikat – tylko po co to komu?
 • https://www.lynda.com/ między innymi mają tu ciekawe kursy o Atom i Sublime (edytory tekstowe do kodowania)
 • https://www.eduonix.com/ tutaj mają ciekawy kurs o bootstrapie
 • https://www.freecodecamp.com Niekończący się kurs w bardzo przyjemnej formie krótkich zadań – niekończący się… bo co chwile uzupełniają go o nowe zadania.. a i tak jest dość długi.
 • https://teamtreehouse.com/ – konto kosztuje coś 40 funtów, ale wielu znajomych sobie chwali. Można wypróbować za darmo.
 • Fundacja GIT Bardzo ciekawe kursy offline, na przykład jak stworzyć swoją grę komputerową

Kursy programowania online na wesoło

Na koniec bonus na wesoło – gry do tworzenia stron internetowych:

 • https://devcorner.pl/gry-online-do-nauki-tworzenia-stron-internetowych/
czas przeszly simple past strona bierna angielski
Rzekomo popełnia błąd gramatyczny w memie. Okazuje się, że to język angielski był przez cały czas w błędzie.

Czytaj również: Dlaczego nawigacja GPS mówi do Chucka Norrisa w czasie przeszłym Simple Past?

Jak korzystać z kursów programowania online

Paulina mówi tak:

„Jeśli miałabym zaproponować system nauki, odpowiedzieć na pytanie 'no dobra, ale od czego tak na prawdę zacząć?!’ polecam najpierw wgryźć się w któryś z kursów programowania online dla początkujących (na przykład podstawowy kurs online na codeacademy), przeczytaj też może jakiegoś ebooka – w zależności od języka i technologii, które chcemy się nauczyć. Jeśli nie miałaś wcześniej żadnego kontaktu z programowaniem jakimkolwiek, zacznij też coś sobie „dłubać” i powoli wgryzaj sie w szczegóły. Na przykład jak „ułożyć” divy na stronie: czy display: czy flex-boxem? – nie wiesz co to flex-box? A na jakiejś grupie/video na Youtube ktoś o tym wspomniał, googlujesz, próbujesz i tak dalej. To nie tak, że widziałam wszystkie te tutoriale i przerobiłam wszystkie kursy. Po prostu rozwiązujesz kolejne problemy jakie napotykasz próbując coś stworzyć. Krok po kroku. Polecam również wyzwania (z angielskiego challenge” na facebookowych grupach.

angielski dżentelmen kursy online
Szukasz tej osoby, która zmieni Twoje życie? Spójrz w lustro!

Oprócz tego praktyczna rada: załóż sobie konto w jakimś repozytorium na przykład https://codepen.io/ i github.com – to takie miejsce w sieci, w którym możesz trzymać swój kod i pokazywać do innym. Może na samym początku nie jest to potrzebne, chociaż na codepen ludzie wrzucają często fajne rzeczy, z których można się wiele nauczyć. Co do gita – od tego się nie ucieknie. Na początek warto poznać przynajmniej podstawowe działania  takie jak założenie repozytorium, push, pull, commit – podstawowe komendy wystarczą.

„Równolegle do kursów programowania online rób swoje projekty (kurs to tylko podstawa, a prawdziwa nauka zaczyna się, jak robisz własne rzeczy i gdzie nie możesz minuta po minucie powtarzać kodu prowadzącego kurs). Wtedy dopiero okazuje się ze coś, co na filmiku komuś zajęło pięć minut, Tobie zajmuje cały dzień – dzień, który sprawdza się do szukania odpowiedzi na forum stackoverlow” śmieje się Paulina dziś programistka.

jezyk angielski dla informatykowprogramistow
Patrz również: Język angielski dla informatyków i programistów – naucz się mowy Szekspira lepiej niż HTMLa!

Jaki jest najważniejszy język programistów? Język angielski!

Nie ukrywajmy tego już dłużej. Co prawda jest wiele kursów programowania online po polsku, można tez pracować z Polakami w polskiej firmie, to jednak większość wiedzy i pracy jest w języku angielskim.

Jeśli chcemy być w tym dobrzy, mieć dostęp do wartościowych materiałów naukowych i potencjalnie wyższych zarobków, nie da się uniknąć nauki języka angielskiego.

Ale to nie problem – języka angielskiego również można nauczyć się na… kursie online!

Oczywiście polecam tu bardzo zaawansowany informatycznie kurs języka angielskiego online Speakingo.

Dzięki technologii rozpoznawania mowy (tak, tak!) możesz rozmawiać z komputerem jak z najlepszym nauczycielem!

Zamiast wałkować w kółko gramatyczne regułki, jak dziecko uczysz się języka angielskiego przez rozmowę, a cała niezbędna gramatyka sama wchodzi Ci do głowy. Możesz zainstalować sobie aplikację Speakingo na telefon i uczyć się kiedy chcesz i jak długo chcesz.


Język angielski nie nauczy się sam!

Zapisz się na kurs języka angielskiego online!


Zainspirowania do zapisania się na kurs programowania online? Napiszcie co o tym sądzicie w komentarzach!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
Najnowsze teksty:

Co to znaczy BSOD?

Anglicy uwielbiają skróty, co nie zawsze ułatwia im komunikację i wzajemne zrozumienie. Popularnym ostatnio skrótem stał się BSOD. Co znaczy ten skrót?

Czytaj dalej »

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!