Marzysz o niezależności i wysokich zarobkach? Chcesz pracować zdalnie, z domu lub z podróży? Chcesz by pracodawcy walczyli o Ciebie i oferowali mnóstwo pieniędzy? Brzmi jak bajka? Zostań programistą… lub programistką!
Często rozmawiam z ludźmi i wielu wydaje się zmagać z odwiecznym pytaniem „jak żyć?”. Każdy chciałby dużo zarabiać, mieć łatwość znalezienia pracy, zajęcie dające wolność. Co ciekawe, jest taka możliwość i jest nader banalna – naucz się programować. Co więcej nie musisz wcale zaczynać w tym celu studiów informatycznych, możesz z powodzeniem zrobić to na którymś z kursów programowania online.
Piękna, inteligentna… kelnerka na najniższej krajowej
Do napisania tego wpisu zainspirowała mnie piękna historia Pauliny (to ta ślicznotka ze zdjęcia powyżej). Większość informacji tu zawartych pochodzi od niej właśnie. Jak wiele absolwentek studiów humanistycznych przez wiele lat borykała się ze znalezieniem sensownej pracy, łapała się różnych mało satysfakcjonujących zajęć.
Pewnego dnia jednak postanowiła zmienić swoje życie. Za namową wielu przyjaciół, postanowiła zignorować wewnętrzne głosy w stylu „ale to takie trudne”, „ale ja programować?” i zapisała się na kurs programowania online. A raczej różne kursy programowania online.
Historia jak z bajki
Przez rok pracowała na pół etatu, a w wolnym czasie uczyła się na kursach programowania online. Zaczęła eksperymentować, robić pierwsze stronki. Zgrzytać zębami jak coś nie chciało wyjść. Oczywiście każdy rozwój wymaga czasu, popełniamy błędy, uczymy się na nich. Chciała zrezygnować, potem znowu entuzjazm wracał. Jak z każdą nauką. Najważniejsze, że się nie poddała i powoli szła naprzód pokonując kolejne przeszkody, w których miejsce pojawiała się wiedza. Po roku nauki – bez żadnego doświadczenia zawodowego i szczególnej wiary w sukces – postanowiła zaaplikować o pracę w IT.
Oczywiście z miejsca ją przyjęli. Jest tak ogromy deficyt programistów na rynku pracy, że naprawdę trzeba się postarać, by nie mieć pracy w tym zawodzie. Jak to mówią programiści: „Byłem kiedyś bezrobotny, to było najgorsze 15 minut w moim życiu!” 🙂 Zresztą prowadząc swój kurs języka angielskiego online Speakingo wiem, jak trudno jest znaleźć dobrych programistów, którzy mieliby czas i chcieli bardzo dużo pieniędzy, ale nie bajecznie dużo pieniędzy…
Najbardziej podobała mi się jej negocjacja wysokości zarobków. Na pytanie ile by chciała zarabiać, powiedziała, że to jej pierwsza praca, wiele nie umie, więc zaproponowała swoją dotychczasową stawkę. Pracodawca się na to nie zgodził. Na dzień dobry dał jej prawie połowę więcej niż chciała!
Z czasem do tego zasponsorowali jej dodatkowy kurs programowania online, na którym mogła uczyć się w godzinach pracy. W piątki nie pracują tylko chodzą na teamowe piwo. Wypasiony służbowy laptop, przychodzenie do pracy na tę godzinę, na którą się chce, możliwość pracy z domu jeśli pada deszcz…
Jak dla mnie to bardzo inspirująca historia. Do nauki więc!
Nauka programowania online
Poniżej lista kursów programowania online, z której się uczyła. Nie jest to kolejność ani alfabetyczna, ani chronologiczna, ani tym bardziej lista poziomów trudności. Spisałem jak leci to, co jej przyszło do głowy.
Oczywiście kursów programowania online jest bez liku. Natomiast poniżej jest to, co jej pomogło i wystarczyło do znalezienia pracy w zawodzie.
Kursy programowania online – grupy na Facebooku
Okazuje się, że Facebook może być nie tylko przyjemnym sposobem na zmarnowanie czasu, lecz równiez może pomóc nam w nauce i karierze. Są to grupy zarówno z ofertami pracy dla juniorów, jak i te skupione wokół jednego języka, tematu i tak dalej (HTLM & CSS, Javascript, WordPress):
- Pierwsze kroki w tworzeniu stron internetowych i dobry podręcznik do pobrania
- Pierwsze kroki w budowaniu Front-endu (tego jak strona internetowa wygląda)
- To samo tutaj
- To samo z cotygodniowym „wyzwaniem”
- Wszystko o WordPressie
- Grupa dla dziewczyn uczących się WordPressa
- Grupa dla dziewczyn, które chcą spróbować swoich sił w programowaniu
- Oferty pracy w IT dla stażystów i juniorów – warto zobaczyć na które języki i technologie jest za zapotrzebowanie na rynku
- Nie tylko front-end ale również back-end (bebechy aplikacji internetowej), omawianie dostępnych kursów programowania online itd.
- Pierwsze kroki z Javascriptem
- Grupa dla osób pragnących uczyć się Javascriptu z cotygodniowym wyzwaniem
- Programowanie dla początkujących i średniozaawansowanych w C#, PHP, Javascripcie i innych językach programowania
Blogi, strony i kursy programowania online dla kobiet
Polecić tu można różne blogi i osobiste strony różnych programistek, na przykład:
- https://olagosciniak.pl Fajne webinary, sam byłem na jednym, więc ewidentnie facetom też wolno –
- http://kobietydokodu.pl Kurs Javy, teksty, oferty pracy
- http://shescoding.org Feministyczne programistki po angielsku
- http://girlswhowp.com Kursy i turoriale jak założyć swojego WordPressa (po polsku)
- http://geekgirlscarrots.org Organizacja z misją rozpowszechnienia umiejętności IT wśród kobiet
- http://womenintechnology.pl Tu podobnie – organizują spotkanie kobiet programujących
Uzupełnienie kursów programowania online – inspiracje, społeczności, strony
To nie tak ze trzeba przerobić te strony od deski do deski. Po prostu ucząc się jakiegoś zagadnienia warto czerpać z różnych źródeł, więc a nóż coś z poniższych się Wam przyda:
- https://tympanus.net/codrops Tutoriale i inne po angielsku
- https://blog.piotrnalepa.pl Autorski blog webmastera-pasjonata
- http://codingtv.pl Sporo przydatnych informacji na tematy związane z kodowaniem
- https://cloudfour.com/thinks Trochę ciekawych tekstów po angielsku na blogu
- https://devcorner.pl Sporo przydatnych tekstów i materiałów
- http://domanart.pl Blog o tematyce związanej z nauką tworzenia stron internetowych
- www.taniarascia.com Trochę bardziej zaawansowane materiały po angielsku o ReactNative i innych
- www.wakeupandcode.pl Polski blog dla zaczynających naukę kodowania –
- www.webnote.pl/programowanie.html Dużo przydatnych informacji po polsku
- http://tworcastron.pl Tworzenie stron internetowych pod kątem grafiki
- http://jsbooks.revolunet.com Biblioteka ebooków o JavaScripcie (po angielsku)
- https://stackoverflow.com Nie ma chyba problemu z którym to forum by sobie nie poradziło (po angielsku)
Kursy programowania online na Youtube
To akurat trochę jak studnia bez dna.
- The New Boston, 2 miliony subskrybującyc, po angielsku
- Kanał „P jak Programowanie” po polsku
- LearnWebCode video-kursy online po angielsku
- Hogan Hua uczy po angielsku jak tworzyć estetyczne strony
- Animacje online niczym w Bollywood
- Kodu.je po polsku
No i oczywiście kursy programowania online
W sumie chyba od tego trzeba było zacząć 😉
- https://www.codecademy.com/ to tak zwany klasyk. Kiedyś był całkowicie za darmo (ale było tam wtedy mniej treści), teraz część lekcji jest dostępna za darmo, jeśli chcesz się bardziej wgłębić w temat – załóż płatne konto. Niestety za dobre rzeczy trzeba płacić. Na podobnej zasadzie działa:
- https://www.codeschool.com/ – płatny kurs chociaż oni czasem odblokowują dostęp do całości kursów na przykład przez weekend … w ramach promocji i zachęcania do wykupienia pełnego dostępu
- https://www.udemy.com/ – maja bardzo dużo rożnych kursów online, część całkowicie bezpłatna, część po taniości, często robią promocje – tu już zależy w jaki język i technologie chcesz się zagłębić, ale na pewno znajdziesz tu kurs online na dowolny temat.
- https://www.coursera.org/ Kolejna legendarna platforma. Działa podobnie jak Udemy – kursy z rożnych dziedzin, płatne i za darmo(Można na przykład zrobić cały kurs Pythona za free). Za dopłatą można dostać nawet certyfikat – tylko po co to komu?
- https://www.lynda.com/ między innymi mają tu ciekawe kursy o Atom i Sublime (edytory tekstowe do kodowania)
- https://www.eduonix.com/ tutaj mają ciekawy kurs o bootstrapie
- https://www.freecodecamp.com Niekończący się kurs w bardzo przyjemnej formie krótkich zadań – niekończący się… bo co chwile uzupełniają go o nowe zadania.. a i tak jest dość długi.
- https://teamtreehouse.com/ – konto kosztuje coś 40 funtów, ale wielu znajomych sobie chwali. Można wypróbować za darmo.
- Fundacja GIT Bardzo ciekawe kursy offline, na przykład jak stworzyć swoją grę komputerową
Kursy programowania online na wesoło
Na koniec bonus na wesoło – gry do tworzenia stron internetowych:
- https://devcorner.pl/gry-online-do-nauki-tworzenia-stron-internetowych/
Czytaj również: Dlaczego nawigacja GPS mówi do Chucka Norrisa w czasie przeszłym Simple Past?
Jak korzystać z kursów programowania online
Paulina mówi tak:
„Jeśli miałabym zaproponować system nauki, odpowiedzieć na pytanie 'no dobra, ale od czego tak na prawdę zacząć?!’ polecam najpierw wgryźć się w któryś z kursów programowania online dla początkujących (na przykład podstawowy kurs online na codeacademy), przeczytaj też może jakiegoś ebooka – w zależności od języka i technologii, które chcemy się nauczyć. Jeśli nie miałaś wcześniej żadnego kontaktu z programowaniem jakimkolwiek, zacznij też coś sobie „dłubać” i powoli wgryzaj sie w szczegóły. Na przykład jak „ułożyć” divy na stronie: czy display: czy flex-boxem? – nie wiesz co to flex-box? A na jakiejś grupie/video na Youtube ktoś o tym wspomniał, googlujesz, próbujesz i tak dalej. To nie tak, że widziałam wszystkie te tutoriale i przerobiłam wszystkie kursy. Po prostu rozwiązujesz kolejne problemy jakie napotykasz próbując coś stworzyć. Krok po kroku. Polecam również wyzwania (z angielskiego challenge” na facebookowych grupach.”
Oprócz tego praktyczna rada: załóż sobie konto w jakimś repozytorium na przykład https://codepen.io/ i github.com – to takie miejsce w sieci, w którym możesz trzymać swój kod i pokazywać do innym. Może na samym początku nie jest to potrzebne, chociaż na codepen ludzie wrzucają często fajne rzeczy, z których można się wiele nauczyć. Co do gita – od tego się nie ucieknie. Na początek warto poznać przynajmniej podstawowe działania takie jak założenie repozytorium, push, pull, commit – podstawowe komendy wystarczą.
„Równolegle do kursów programowania online rób swoje projekty (kurs to tylko podstawa, a prawdziwa nauka zaczyna się, jak robisz własne rzeczy i gdzie nie możesz minuta po minucie powtarzać kodu prowadzącego kurs). Wtedy dopiero okazuje się ze coś, co na filmiku komuś zajęło pięć minut, Tobie zajmuje cały dzień – dzień, który sprawdza się do szukania odpowiedzi na forum stackoverlow” śmieje się Paulina dziś programistka.
Jaki jest najważniejszy język programistów? Język angielski!
Nie ukrywajmy tego już dłużej. Co prawda jest wiele kursów programowania online po polsku, można tez pracować z Polakami w polskiej firmie, to jednak większość wiedzy i pracy jest w języku angielskim.
Jeśli chcemy być w tym dobrzy, mieć dostęp do wartościowych materiałów naukowych i potencjalnie wyższych zarobków, nie da się uniknąć nauki języka angielskiego.
Ale to nie problem – języka angielskiego również można nauczyć się na… kursie online!
Oczywiście polecam tu bardzo zaawansowany informatycznie kurs języka angielskiego online Speakingo.
Dzięki technologii rozpoznawania mowy (tak, tak!) możesz rozmawiać z komputerem jak z najlepszym nauczycielem!
Zamiast wałkować w kółko gramatyczne regułki, jak dziecko uczysz się języka angielskiego przez rozmowę, a cała niezbędna gramatyka sama wchodzi Ci do głowy. Możesz zainstalować sobie aplikację Speakingo na telefon i uczyć się kiedy chcesz i jak długo chcesz.
Język angielski nie nauczy się sam!
Zapisz się na kurs języka angielskiego online!
Zainspirowania do zapisania się na kurs programowania online? Napiszcie co o tym sądzicie w komentarzach!