Rozmówki kojarzą się nam zwykle z zakurzonym podręcznikiem, w którym przeczytać możemy różne dialogi z tłumaczeniem. A czy jest możliwe coś takiego jak angielskie rozmówki głosowe – nie tylko praktyczne, ale też estetyczne?
W tym wpise poruszam takie tematy jak:
- Czy warto uczyć się z rozmówek polsko-angielskich?
- Jakie są rodzaje angielskich rozmówek?
- Co to są angielskie rozmówki głosowe?
1. Czy warto uczyć się z rozmówek polsko-angielskich?
Rozmówki polsko-angielskie kojarzą Ci się z nudnym podręcznikiem, gdzie na wyblakłych kartkach czytasz – niby praktyczne ale często nie do końca – zdania z tłumaczeniem?
Rzeczywiście mam wrażenie, że złota era rozmówek angielskich już minęła. Wyparły je podręczniki na kredowym papierze, a później kursy w internecie.
Czy czas rozmówek polsko-angielskich minął bezpowrotnie?
Moim zdaniem nie. A sprawa sięga głębiej, niż tylko sama forma podania materiałów dydaktycznych.
Metoda komunikacyjna i metoda bezpośrednia w nauczaniu języka angielskiego
Rozmówki polsko-angielskie kojarzą się nam z przestarzałą metodą gramatyczno-tłumaczeniową, w której nauka opiera się na mozolnym tłumaczeniu zdań by poznać ich gramatykę. Nic dziwnego, że dziś – paradoksalnie może oprócz niektórych kursów online – nikt w ten sposób nie uczy się języka angielskiego. Jej miejsce zajęła metoda komunikacyjna, w której ludzie przede wszystkim rozmawiają ze sobą – jak ma to miejsce w dobrych szkołach językowych.
Czasami natomiast trafić można na kursy oparte na metodzie bezpośredniej, którą ja nazywam też hiper-komunikacyjną, ponieważ całkowicie kładzie nacisk na mówienie. I to w dosyć ciekawy sposób – powtarzamy w niej całe, poprawne zdania, a zawarta w nich gramatyka i słownictwo przenikają nam do podświadomości. W ten sposób nie musimy przejmować się teorią, ponieważ uczymy się gramatyki w praktyce. Tak właśnie wygląda nauka angielskiego na kursie online Speakingo, o czym więcej zaraz.
Rozmówki polsko angielskie w metodzie bezpośredniej
Można powiedzieć więc, że metoda bezpośrednia to zasadniczo rozmówki polsko-angielskie, w których jednak nie jest ważny jedynie kontekst sytuacyjny (w restauracji, w podróży itd.) ale ogólna umiejętność posługiwania się językiem angielskim.
Na przykład w rozmówkach Speakingo zawarta jest cała potrzebna nam gramatyka angielska, oraz 2000 najpopularniejszych angielskich słów, których znajomość pozwala zrozumieć 90% konwersacji w tym języku. Niepostrzeżenie wplecione są w zdania, które uczniowie powtarzają. A co wyjątkowe w tym kursie, ćwiczą je po angielsku na głos!
2. Jakie są rodzaje angielskich rozmówek?
Zasadniczo wyróżniłbym trzy rodzaje rozmówek angielskich:
Klasyczne rozmówki polsko angielskie
Klasyczne rozmówki polsko angielskie to po prostu podręcznik z dialogami i przydatnymi zwrotami. Taka droga na skróty, która pozwala przygotować się do wizyty na lotnisku czy rozmowę kwalifikacyjną. Kładzie się w nich nacisk na tematyczne słownictwo, którego zwykle nie ma za dużo, a jest duża szansa, że tym określonym kontekście się pojawią.
Z drugiej strony w języku angielskim słowa wymawia się często zupełni inaczej niż zapisuje. Dlatego nauka angielskiego z książki często kończy się tym, że rozumiemy jedynie angielski pisany, ale nie jesteśmy w stanie zrozumieć nawet prostych zdań, gdy ktoś je do nas powie na głos.
Rozmówki angielskie na YouTubie
Dlatego ciekawszą opcją, oprócz książek z płytami CD (kto pamięta co to były płyty CD?) są rozmówki nagrane przez różnych YouTuberów. Oczywiście będą lepsze lub gorsze, ciekawsze lub nudniejsze, ponieważ sprawa sprowadza się tu do przebojowości i kompetencji danego nauczyciela. A wiadomo – to że ktoś jest native speakerem niekoniecznie znaczy, że wie jak uczyć angielskiego. Tym bardziej że Anglicy sami nie znają języków obcych!
Ale nie zaszkodzi poprzeglądać różne opcje – osłuchamy się wtedy z różnymi akcentami, stylami i prędkością mówienia. Pomoże nam to później w rozumieniu języka angielskiego ze słuchu.
Niekoniecznie jednak sprawi to, że sami będziemy potrafili coś po angielsku powiedzieć. Do tego potrzebne są nam… angielskie rozmówki głosowe.
3. Angielskie rozmówki głosowe
A co jeśliby połączyć to co najlepsze ze wszystkich wspomnianych metod?
To znaczy:
- wykorzystać metodę bezpośrednią, która przełamuje opory w mówieniu
- uczyć się całych zdań z zawartą w nich już gramatyką i słownictwem
- a wszystko to w estetycznym i nowoczesnym opakowaniu graficznym?
Otrzymujemy wtedy kurs języka angielskiego online Speakingo, na którym rozmawia się po angielsku… ze swoim komputerem lub telefonem! A on rozumie nas, chwali i w razie potrzeby poprawia. W ten sposób mamy pewność, że nie wyuczymy się błędnej wymowy czy gramatyki – oduczyć się czegoś jest dużo trudniej niż nauczyć od zera!
Dodatkowo kursy online dają możliwość nauki kiedy chcemy i jak długo chcemy, zupełnie jak klasyczny podręcznik z rozmówkami polsko-angielskimi. Ponieważ jednak kurs Speakingo to angielskie rozmówki głosowe, to rozwinięta w ten sposób znajomość języka angielskiego nie jest bierna. Od samego początku budujemy nawyk mówienia po angielsku na głos, przez co rozmowa w języku Szekspira staje się dla nas czymś najbardziej naturalnym na świecie.
Bez stresu, bez dojazdów, kiedy tylko mamy na to czas i ochotę.
Zresztą najlepiej wypróbuj sama lub sam czy podobają Ci się takie angielskie rozmówki głosowe. Zarejestruj się dwoma kliknięciami poniżej, żeby za darmo i bez żadnych zobowiązań wypróbować naukę na kursie angielskiego online Speakingo!
Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!
Chcesz rozumieć Anglików? Zacznij mówić jak oni!
A czy według Was angielskie rozmówki głosowe to dobry pomysł na naukę języka angielskiego? Podzielcie się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami w komentarzach!