← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Zalety i wady zakupów online

Coraz więcej sklepów przenosi się do internetu. Oferuje niższą cenę, darmową wysyłkę. Nie zawsze jednak sytuacja jest tak różowa, jak by to na pierwszy rzut oka mogło wyglądać. Przyjrzyjmy się więc krytycznie zaletom i wadom zakupów online.


Kiedy znów nadchodzi czas na zakupy…

Urodziny babci? Święta za pasem? Czy może po prostu potrzebujemy nowych ubrań, a nie mamy czasu wybrać się na wyprawę do zakorkowanego miasta?

Gdy chcemy coś kupić, podstawowym pytaniem jakie powinniśmy sobie zadać jest czy chcemy kupować prezenty i potrzebne nam rzeczy w tradycyjnych sklepach czy chcemy zamówić coś online. Oba te rozwiązania maja swoje zalety i wady.

Zalety i wady zakupów online

Zalety zakupów online

E-zakupy są na pewno wygodne. Zwykle pozwalają oszczędzić czas. Nie musimy przebijać się przez korki, szukać miejsca do zaparkowania auta ani przebijać się przez gąszcz innych zakupowiczów polujących na idealny prezent. Możemy kupować kiedy chcemy, nawet w środku nocy.

Mamy też większy, praktycznie nieograniczony wybór.

Co więcej, rzeczy kupione przez internet są zwykle tańsze od tych samych produktów kupionych offline. Coraz częściej zdarza się wręcz, że ludzie idą pooglądać czy nawet przymierzyć jakąś rzecz w sklepie, by zamówić ją potem online.

Dodatkowo można skorzystać z licznych porównywarek cenowych, by kupić ten sam produkt w najniższej cenie. Zakupy w internecie są również wielką pomocą dla ludzi z ograniczoną możliwością poruszania się.

A widzieliście tę przesłodką reklamę e-zakupów?

Wady zakupów online

E-zakupy mają tez swoje wady. Kupowanie z podejrzanych stron  może skończyć się wyłudzeniem danych bankowych czy osobistych. Podstawowym zabezpieczeniem przed tym jest certyfikat bezpieczeństwa SSL na przeglądanej stronie internetowej – mówi nam o tym zielony napis „bezpieczna” przed adresem www w pasku przeglądarki (jak na przykład na stronach bloga i kursu języka angielskiego online Speakingo). Chociaż banki są ubezpieczone na tę możliwość, wiąże się to z dodatkowymi formalnościami.

Największym problemem jest jednak chyba niemożliwość zobaczenia, dotknięcia czy przymierzenia produktu przed samym zakupem. Szczególnie niewygodne jest to w przypadku ubrań czy butów. Fotografie i grafika komputerowa mogą sprawić, że coś kiepskiej jakości wyglądać będzie świetnie na zdjęciu, jednak mizernie w rzeczywistości.

zalety i wady zakupów online

Zakupy online: Co zamawiasz. Co dostajesz.

W przypadku e-zakupów świątecznych natomiast największym problemem jawi się jednak kwestia transportu. Po pierwsze nasz prezent może przyjechać uszkodzony. Zdarza się że w ferworze walki sprzedawca wyśle nam nie to o co prosiliśmy. Oczywiście możemy wtedy rzecz zwrócić czy wymienić, jednak może okazać się że będzie to prezent już nie świąteczny, ale… po-świąteczny.

Nawet jeśli wszystko pójdzie dobrze ze strony sprzedawcy, okres świąteczny jest bardzo trudny dla poczty i kurierów, spodziewać się można więc opóźnień w dostawie, zaginionych towarów i innych przygód.

Jeśli święta są już blisko, bezpieczniej będzie jednak wybrać się na miasto i osobiście kupić nasz wyjątkowy prezent pod choinkę dla niego czy dla niej.

Jeśli zdecydujemy się na zakupy online, przed dokonaniem naszych e-zakupów warto:

  • Sprawdzić sprzedawcę. Czy można mu ufać? Posprawdzaj opinie na ich temat na forach czy mediach społecznościowych. Czy strona jest przejrzysta? Czy sprzedali już dużo rzeczy? Czy odpowiadają na pytania klientów?
  • Poczytaj opinie o produkcie. Ludzie chętnie dzielą się opiniami na temat swoich zakupów. Zobacz na forach co ludzie mówią na dany temat. Może jakaś niezależna organizacja zorganizowała test jakości danego produktu? Tu trzeba być jednak też uważnym – marketerzy dokładnie wiedzą, że ludzie sugerują się opiniami w sieci, będą więc również „obiektywnie opiniować” sprzedawane przez siebie produkty.
  • Przeczytaj tekst pisany drobnym druczkiem. Zobacz czy firma przyjmuje zwroty i na czyj koszt. Ile będzie to trwało? Oszczędź sobie rozczarowań jeśli coś miałoby pójść nie tak.
  • Korzystaj z promocji. Jest wiele stron z ofertami i zniżkami, kuponami i tak dalej. Czasami można coś ciekawego w ten sposób upolować.

Zakupy online za granicą

Dzięki internetowi świat stał się „globalną wioską”. Okazuje się, że nie jesteśmy skazani na lokalny rynek, możemy kupować online również za granicą. Czasami możemy uniknąć licznych pośredników i za pomocą angielskiego ebaya na przykład kupować bezpośrednio u chińskich producentów za ułamek ceny, którą za ten sam produkt zapłacilibyśmy w lokalnym sklepie. Co prawda zwykle czekać trzeba wtedy na nasz produkt około miesiąca i ryzyko otrzymania „bubla” zawsze istnieje, to jednak kupując u sprzedawcy z dużą ilością punktów, możemy raczej spać spokojnie… i cierpliwie.

Zakupy po angielsku

Jedyny problem polega na tym, że międzynarodowe transakcje wykonuje się zwykle w języku angielskim.

Ale nic straconego!

Skoro niemal dwa miliardy ludzi uczy się języka angielskiego, również Ty możesz się go nauczyć. Nie tylko w szkole językowej, ale również online – ze wszystkimi tego zaletami i wadami. Chociaż może nawet nie!

Kurs języka angielskiego online zwykle możesz najpierw wypróbować za darmo (w przypadku kursu angielskiego online Speakingo jest to siedem dni darmowej nauki), tak więc nie ma ryzyka, że dostaniesz nie to, co było jedynie na ładnym zdjęciu w internecie!


Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!


A jakie Waszym zdaniem są zalety i wady zakupów online? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach!

Sharing is caring!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...

Ciekawy tekst? Zostańmy w kontakcie!

Zapisz się do Newslettera Speakingo! Otrzymasz w ten sposób:

 co zapewni Ci ciągłość nauki!

A tak swoją drogą w styczniu mamy promocję -60% zniżki!

(Szczegóły po rejestracji do serwisu.)

(Zapisując się na kurs automatycznie zapisujesz się tez do newslettera.)