zalety i wady zakupów online

Zalety i wady zakupów online

Coraz więcej sklepów przenosi się do internetu. Shopping online oferuje niższą cenę, darmową wysyłkę. Nie zawsze jednak sytuacja jest tak różowa, jak by to na pierwszy rzut oka mogło wyglądać. Przyjrzyjmy się więc kluczowym zaletom i wadom zakupów online.


Kiedy znów nadchodzi czas na zakupy…

Urodziny babci? Święta za pasem? Czy może po prostu potrzebujemy nowych ubrań, a nie mamy czasu wybrać się na wyprawę do zakorkowanego centrum miasta?

Gdy chcemy coś kupić, podstawowym pytaniem jakie powinniśmy sobie zadać jest to czy chcemy kupować prezenty lub potrzebne nam rzeczy w tradycyjnych sklepach czy może wolelibyśmy zamówić coś przez internet. Oba te rozwiązania maja swoje zalety i wady.

Zalety i wady zakupów online

e nauka, Zalety i wady nauki przez internet
Patrz również: Zalety i wady nauki online.

Zalety zakupów online

E-zakupy są na pewno wygodne. Zwykle pozwalają oszczędzić czas. Nie musimy tracić czasu na dojazd przez zakorkowane miasto, szukać miejsca do zaparkowania auta ani przebijać się przez gąszcz innych zakupowiczów polujących na idealny, wyjątkowy prezent. W internecie natomiast możemy kupować kiedy tylko chcemy, nawet w środku nocy i jedyne co, to musimy doczłapać do swojego komputera.

Mamy też większy, praktycznie nieograniczony wybór.

Co więcej, rzeczy kupione przez internet są zwykle tańsze od tych samych produktów kupionych offline. Coraz częściej zdarza się wręcz, że ludzie idą pooglądać czy nawet przymierzyć jakąś rzecz w sklepie, by zamówić ją potem online.

Dodatkowo można skorzystać z licznych porównywarek cenowych, by kupić ten sam produkt w najniższej cenie. Zakupy w internecie są również wielką pomocą dla ludzi z ograniczoną możliwością poruszania się.

A widzieliście tę przesłodką reklamę e-zakupów?

Wady zakupów online

E-zakupy mają też swoje wady. Kupowanie z podejrzanych stron może skończyć się wyłudzeniem danych bankowych czy osobistych. Podstawowym zabezpieczeniem przed tym jest certyfikat bezpieczeństwa SSL na przeglądanej stronie internetowej – mówi nam o tym zielony napis „bezpieczna” przed adresem www w pasku przeglądarki (jak na przykład na stronach bloga i kursu języka angielskiego online Speakingo). Chociaż banki są ubezpieczone na tę możliwość i zwykle oddadzą stracone pieniądze, wiąże się to z dodatkowymi, czasochłonnymi formalnościami.

Największym problemem jest jednak chyba niemożliwość zobaczenia, dotknięcia czy przymierzenia produktu przed samym zakupem. Szczególnie niewygodne jest to w przypadku ubrań czy butów. Fotografie i grafika komputerowa mogą sprawić, że coś kiepskiej jakości wyglądać będzie świetnie na zdjęciu, jednak mizernie w rzeczywistości.

Jak na tym memie 🙂

zalety i wady zakupów online
Zakupy online: Co zamawiamy. Co dostajemy.

Problemy z dostawą e-zakupów

W przypadku e-zakupów świątecznych natomiast największym problemem jawi się jednak kwestia transportu. Po pierwsze nasz prezent może przyjechać uszkodzony. Zdarza się że w ferworze walki sprzedawca wyśle nam nie to o co prosiliśmy. Oczywiście możemy wtedy rzecz zwrócić czy wymienić, jednak może okazać się że będzie to prezent już nie świąteczny, ale… po-świąteczny.

Nawet jeśli wszystko pójdzie dobrze ze strony sprzedawcy, okres świąteczny jest bardzo trudny dla poczty i kurierów, spodziewać się można więc opóźnień w dostawie, zaginionych towarów i innych przygód.

Jeśli święta są już blisko, bezpieczniej będzie jednak wybrać się na miasto i osobiście kupić nasz wyjątkowy prezent pod choinkę dla niego czy dla niej.

ezakupy, online shopping, if high street shopping was like online shopping, bbc comedy, listening comprehension
Patrz również: Gdyby zakupy w lokalnej piekarni wyglądały jak ezakupy przez internet (BBC Comedy)

Jeśli zdecydujemy się na zakupy online, przed dokonaniem naszych e-zakupów warto:

  • Sprawdzić sprzedawcę. Czy można mu ufać? Posprawdzaj opinie na ich temat na forach czy w mediach społecznościowych. Czy strona jest przejrzysta? Czy sprzedali już dużo rzeczy? Czy odpowiadają na pytania klientów?
  • Poczytaj opinie o produkcie. Ludzie chętnie dzielą się opiniami na temat swoich zakupów. Zobacz na forach co ludzie mówią na dany temat. Może jakaś niezależna organizacja zorganizowała test jakości danego produktu? Tu trzeba być jednak też uważnym – marketerzy dokładnie wiedzą, że ludzie sugerują się opiniami w sieci, będą więc również „obiektywnie opiniować” sprzedawane przez siebie produkty.
  • Przeczytaj tekst pisany drobnym druczkiem. Zobacz czy firma przyjmuje zwroty i na czyj koszt. Ile będzie to trwało? Oszczędź sobie rozczarowań jeśli coś miałoby pójść nie tak.
  • Czy płatność odbywa się w bezpieczny sposób to znaczy za pośrednictwem firmy, która w razie problemów zwróci nam pieniądze (np. PayPal)?
  • Korzystaj z promocji. Jest wiele stron z ofertami i zniżkami, kuponami i tak dalej. Czasami można coś ciekawego w ten sposób upolować.
internetowy angielski
Czytaj również: Czy nauka języka angielskiego online jest w ogóle możliwa?

Zakupy online za granicą

Dzięki internetowi świat stał się „globalną wioską”. Okazuje się, że nie jesteśmy skazani na lokalny rynek, możemy kupować online również za granicą.

Czasami możemy uniknąć licznych pośredników i za pomocą angielskiego ebaya na przykład kupować bezpośrednio u chińskich producentów za ułamek ceny, którą za ten sam produkt zapłacilibyśmy w lokalnym sklepie. Co prawda zwykle czekać trzeba wtedy na nasz produkt około miesiąca i ryzyko otrzymania „bubla” zawsze istnieje, to jednak kupując u sprzedawcy z dużą ilością punktów, możemy raczej spać spokojnie… i cierpliwie.

jezyk angielski dla informatykowprogramistow
Patrz również: Język angielski dla informatyków i programistów.

Zakupy po angielsku

Pomijając wspomniane powyżej zalety i wady zakupów online często pojawia się przed nami jeszcze jeden problem. Na wielu ciekawych stronach internetowych wszystko jest w języku angielskim!

Ale nic straconego!

Skoro niemal dwa miliardy ludzi uczy się języka angielskiego, również Ty możesz się go nauczyć. Nie tylko w szkole językowej, ale również online – ze wszystkimi tego zaletami i wadami. Chociaż może nawet nie!

Kurs języka angielskiego online zwykle możesz najpierw wypróbować za darmo (w przypadku kursu angielskiego online Speakingo jest to siedem dni darmowej nauki), tak więc nie ma ryzyka, że dostaniesz nie to, co było jedynie na ładnym zdjęciu w internecie!

A warto spróbować ponieważ to bardzo ciekawa metoda nauki języka angielskiego. Uczysz się poprzez rozmowę… z komputerem lub telefonem, który – co ciekawe – rozumie Cię, chwali, w razie potrzeby poprawia. A Ty tylko oglądasz śliczne zdjęcia, odpowiadasz na pytania na Twoim poziomie zaawansowania, a wiedza sama wchodzi Ci do głowy – zupełnie jak dziecku dopiero uczącemu się mówić w swoim ojczystym języku!

Zresztą najlepiej, bez żadnych zobowiązań, przekonaj się o tym sama czy sam rejestrując się dwoma kliknięciami poniżej!


Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Chcesz rozumieć Anglików? Zacznij mówić jak oni!


A jakie Waszym zdaniem są zalety i wady zakupów online? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach!

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
The Beatles, Let it be
The Beatles: Tłumaczenie tekstu piosenki Let It Be

O czym jest klasyka angielskiego rocka Let It Be, prawdopodobnie najbardziej znanego angielskiego zespołu rockowego The Beatles? Poznaj tłumaczenie tekstu na polski tej piosenki po angielsku oraz jej historię. A na deser kilka gramatycznych uwag o samym czasowniku „to let”.

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!