calvin harris summer

Lato, auta i kobiety w „Summer” Calvina Harrisa

Gorącym latem DJ Calvin Harris w dyskotekowej piosence „Summer” zaprasza na wyścigi samochodowe, kąpiel w basenie z pięknymi modelkami i prosty tekst z pierwszym trybem warunkowym.


Calvin Harris

Calvin Harris (ur. 1984) jest szkockim DJem, producentem muzycznym, gitarzystą i piosenkarzem. Jednym z jego głośniejszych przebojów jest „Summer”. Ta nieskomplikowana i skoczna piosenka ma prosty i krótki tekst, który pomoże nam w nauce pierwszego trybu warunkowego.

Prywatnie Calvin Harris jest kumplem Jasona Stathama (którego zobaczycie na teledysku poniżej), z którym często imprezują – chociaż Calvin Harris jest abstynentem. Da się? Da się!

Tekst i tłumaczenie piosenki Summer Calvina Harrisa

No to do rzeczy!

  • When I met you in the summer

Gdy poznałem / spotkałem Cię w lecie

[ To meet po angielsku znaczy zarówno spotkać jak i poznać. Zwróć też uwagę, że jest przedimek określony the summer a nie a summer – znaczy to, że Calvin Harris ma tu na myśli TO konkretne lato.]

Zabrałaś dźwięk bicia mojego serca (czyli „zaparło mi dech w piersiach”)

  • We fell in love

Zakochaliśmy się (w sobie)

  • As the leaves turned brown

Gdy liście zbrązowiały

[As jest bardziej poetycką when – „kiedy”. Takie bardziej „gdy” właśnie. Czyli poznali się latem, a zakochali na jesień.]

billie eilish, my future, tekst, tłumaczenie, piosenki po angielsku
Patrz również: Zakochaj się w swojej przyszłości z Billie Eilish w „My Future”!
  • And we could be together baby

I moglibyśmy być razem „dziecino” (kochanie)

  • As long the skies are blue

Tak długo jak długo niebo będzie niebieskie

Tu pojawia się obiecany pierwszy tryb warunkowy. Co to oznacza w praktyce?

Zwróć uwagę, że chociaż mówimy o przyszłości „niebo będzie niebieskie”, to w języku angielskim używamy tu czasu teraźniejszego: skies are blue.

Dlaczego?

Gdy spekulujemy po angielsku o przyszłości (czyli używamy pierwszego trybu warunkowego), to znaczy używamy jakiegoś warunku (wprowadzanego takimi spójnikami jak na przykład if, when, as long as), to on „kasuje” nam czas przyszły i zostaje zdanie w czasie teraźniejszym present simple. Dlatego właśnie skies are blue!

Zwróć też uwagę, że chociaż po angielsku „niebo jako atmosfera nad planetą Ziemią” jest rzeczownikiem niepoliczalnym to „niebo jako pogoda w danym czasie i miejscu” jest już rzeczownikiem policzalnym, to znaczy ma normalnie liczbę mnogą sky-skies:  cloudy skies, sunny skies etc.

  • You act so innocent now

Zachowujesz się tak niewinnie teraz

[Jeśli chcielibyśmy być super-poprawni, to zamiast przymiotnika innocent powinien1 być przysłówek innocently. No ale jak widzicie w praktyce tak się raczej nie mówi. A od słowa act pochodzi słowo actor / actress – aktor, aktorka.]

przymiotnik, przysłówek
„Więc, zrobiłeś 'dobro’? Superman robi 'dobro, Ty zrobiłeś 'dobrze’.” Więcej o mieszaniu przymiotników z przysłówkami w języku angielskim w tekście: Co robi Superman, czyli kiedy GOOD a kiedy WELL?
  • But you lied so soon

Ale skłamałaś tak wcześnie

  • When I met you in the summer

Gdy spotkałem Cię latem…

[Potem całość jeszcze raz i to już cały tekst piosenki Calvina Harrisa „Summer”!]

Teledysk do piosenki Summer Calvina Harrisa

No to zobacz, czy zrozumiesz teraz cały tekst piosenki Calvina Harrisa „Summer”. Jest tak prosty i krótki, że powinno się udać!

A jeśli nie, to możesz słuchać tę wpadającą w ucho melodię całe lato!

Summer Calvina Harrisa na zwolnionych obrotach

A tu ciekawa wersja piosenki Summer Calvina Harrisa – na zwolnionych obrotach.

Angielski na lato

A języka angielskiego warto uczyć się również latem!

Szczególnie jeśli nauka może być prosta i przyjemna jak Summer Calvina Harrisa!

A jest tak na kursie języka angielskiego online Speakingo!

Oglądasz na nim śliczne zdjęcia, słuchasz aksamitnego głosu native speakera i… rozmawiasz z komputerem lub telefonem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali, a w razie potrzeby poprawia.

W ten sposób uczysz się angielskiego naturalnie, poprzez praktykę a nie suchą teorię. A w dydaktyce kursu zawarte jest wszystko co potrzebujesz, cała angielska gramatyka i 2000 najważniejszych angielskich słów, które w ten sposób „same” wchodzą Ci do głowy!

Natomiast co najważniejsze dzięki takiej nauce od samego początku budujesz nawyk mówienia po angielsku, dzięki czemu nigdy nie znajdziesz się w sytuacji, że teoretycznie wiesz jak coś powiedzieć, ale słowa nie chcą przejść Ci przez gardło. Dzięki nawykowi mówienia po angielsku – po prostu poprawnie powiesz to co chcesz powiedzieć!

Zresztą najlepiej przekonaj się sama lub sam jak wygląda taki sposób nauki języka angielskiego. Zarejestruj się dwoma kliknięciami poniżej, żeby przez tydzień za darmo i bez żadnych zobowiązań pouczyć się angielskiego na kursie angielskiego Speakingo!

Podoba się Wam Summer Calvina Harrisa, czy wolicie bardziej ambitne piosenki? Dajcie znać w komentarzach, można też składać zamówienia – jeśli mi też się spodoba to chętnie opracuję nowy wpis z Waszymi propozycjami!


Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!

Chcesz rozumieć Anglików? Zacznij mówić jak oni!


Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!