← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Alkohol pomaga w nauce języka angielskiego!

Sfrustrowani niepowodzeniami w nauce języka angielskiego czasami mamy ochotę chwycić za butelkę. Okazuje się, że według badań naukowych jest to… dokładnie to, co powinniśmy zrobić!


Wyniki nowych badań zespołu naukowców z uniwersytetów w Liverpool, Maastricht i londyńskiego King’s College potwierdzają, że nasza umiejętność posługiwania się językiem obcym, na przykład angielskim polepsza się po spożyciu (umiarkowanej!) ilości alkoholu.

Jak dziwnie by to nie brzmiało, naprawdę alkohol pomaga w nauce języka angielskiego!

Alkohol pomaga czy przeszkadza w nauce języka angielskiego?

Jest to wbrew temu, co intuicyjnie mogłoby się nam wydawać – przecież wiemy, że alkohol upośledza funkcje poznawcze i motoryczne, to znaczy nie jesteśmy w stanie nie tylko prosto chodzić, ale też skoncentrować się ani niczego nie pamiętamy dnia następnego. Skoro pamięć i koncentracja są tak ważne w nauce języka angielskiego wydawać by się mogło, że alkohol może tylko zaszkodzić.

Z drugiej strony jednak wiemy również, że alkohol podnosi pewność siebie, obniża nieśmiałość w towarzystwie, redukuje blokadę językową, pozwala przezwyciężyć zdenerwowanie i niepewność w komunikacji z drugim człowiekiem.

kac, alkohol pomaga w nauce angielskiego, hangover

Najniższą formą zakwaterowania w wiktoriańskiej Anglii był dostęp do liny, przez którą można było się przewiesić za pensa za noc. Zwykle używana przez pijanych żeglarzy, którzy wydali wszystkie pieniądze na picie. Mówi się (chociaż być może to nieprawda), że stąd pochodzi słowo „hangover” czyli „kac” (dosłownie „wisieć na”).

Naukowcy badają czy alkohol pomaga w nauce języka angielskiego

Wspomniany powyżej zespół naukowców postanowił sprawdzić jak jest naprawdę.

Przebadali grupkę 50 Niemców, którzy uczyli się holenderskiego na Uniwersytecie w Maastricht. Podzielili ich na dwie grupy – jednej dali do wypicia trochę alkoholu, a drugiej napój bezalkoholowy dla niepoznaki. Następnie mieli odbyć z niderlandzkim egzaminatorem rozmowę po holendersku, czyli dla Niemców w języku obcym.

Egzaminatorzy nie wiedzieli, kto był podpity, a kto nie. Mieli jedynie ocenić ich płynność w języku obcym.

Uczestnicy mieli też sami ocenić swoją płynność wypowiedzi.

Wyniki badań wpływu alkoholu na naukę języka

Okazało się, że spożycie alkoholu nie miało wpływu na to jak uczestnicy badania sami oceniali swoją płynność w wysławianiu się w języku obcym. Nie jest więc tak, że tylko im się wydawało, że tak świetnie rozmawiają.

To własnie nieświadomi niczego badacze lepiej ich ocenili. Native speakerzy zdecydowanie lepiej ocenili płynność wypowiedzi akurat tych uczniów, którzy byli pod wpływem (umiarkowanej!) ilości alkoholu!

Co ciekawe, szczególnie lepiej ocenili ich wymowę.

Naukowcy przyznają, że ilość alkoholu wykorzystana w badaniach była niewielka i jego nadmiar mógłby przynieść efekt odwrotny. Dowiedli jednak, że umiarkowana ilość spożytego alkoholu obniża lęk przed mówieniem przez co zwiększa ich płynność wypowiedzi, co szczególnie ważne jest na egzaminach ustnych.

Jednym słowem: alkohol pomaga w nauce języka angielskiego!

Czy tylko alkohol pomaga w nauce języka angielskiego?

Nie znaczy to wcale, że aby nauczyć się języka angielskiego musisz zostać alkoholikiem!

Warto pamiętać, że wpływ alkoholu jest przemijający, a przecież chcielibyśmy zawsze móc płynnie mówić po angielsku!

Na szczęście jest jeszcze lepszy sposób polepszenia swojej płynności mówienia po angielsku! Jest nią oczywiście kurs języka angielskiego online Speakingo!

nauka jezyka angielskiego od podstaw online

Nauka w 100% polega tu na rozmowie, tak więc od samego początku oswajamy się z mówieniem po angielsku tak, że opory przed wysławianiem się w tym języku są nam zupełnie obce.

Co więcej wszystkie zdania na kursie zawierają 2000 najpopularniejszych angielskich słów, których znajomość pozwala nam zrozumieć 90% konwersacji w tym języku.

A jakby tego było mało, zawarta jest w nich również cała angielska gramatyka, której kiedykolwiek moglibyśmy potrzebować (do poziomu zaawansowanego C2). Nie musimy jednak ślęczeć nad nudnymi regułkami gramatycznymi lecz uczymy się jej jak dziecko uczące się swojego ojczystego języka – po prostu dzięki praktyce sama wchodzi nam do głowy!

Brzmi to jak niewiarygodne opowieści plecione przez pijanego doktora?

Wypróbuj najlepiej na sobie, pierwszy tydzień próbny masz i tak za darmo i bez żadnych zobowiązań.

Tylko uwaga!

Nauka angielskiego na Speakingo uzależnia!!


Nie przelewaj czary goryczy!

Naucz się w końcu języka angielskiego!

Zapisz się na bezalkoholowy kurs języka angielskiego online Speakingo!

(Chociaż możesz również uczyć się ze Speakingo w domu z lampeczką wina przed kominkiem, tak tylko mówię 😉 )


A czy Waszym zdaniem alkohol pomaga w nauce języka angielskiego? Macie może jakieś…. doświadczenia w tym temacie? Podzielcie się w komentarzach!

Tekst inspirowany artykułem Alcohol helps speak foreign languages better, according to study.

Sharing is caring!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (48 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...

Ciekawy tekst? Zostańmy w kontakcie!

Zapisz się do Newslettera Speakingo! Otrzymasz w ten sposób:

 co zapewni Ci ciągłość nauki!

(Szczegóły po rejestracji do serwisu.)

(Zapisując się na kurs automatycznie zapisujesz się tez do newslettera.)