← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Alkohol pomaga w nauce języka angielskiego!

Sfrustrowani niepowodzeniami w nauce języka angielskiego czasami mamy ochotę chwycić za butelkę. Okazuje się, że według badań naukowych jest to… dokładnie to, co powinniśmy zrobić!


Wyniki nowych badań zespołu naukowców z uniwersytetów w Liverpool, Maastricht i londyńskiego King’s College potwierdzają, że nasza umiejętność posługiwania się językiem obcym, na przykład angielskim polepsza się po spożyciu (umiarkowanej!) ilości alkoholu.

Jak dziwnie by to nie brzmiało, naprawdę alkohol pomaga w nauce języka angielskiego!

Alkohol pomaga czy przeszkadza w nauce języka angielskiego?

Jest to wbrew temu, co intuicyjnie mogłoby się nam wydawać – przecież wiemy, że alkohol upośledza funkcje poznawcze i motoryczne, to znaczy nie jesteśmy w stanie nie tylko prosto chodzić, ale też skoncentrować się ani niczego nie pamiętamy dnia następnego. Skoro pamięć i koncentracja są tak ważne w nauce języka angielskiego wydawać by się mogło, że alkohol może tylko zaszkodzić.

Z drugiej strony jednak wiemy również, że alkohol podnosi pewność siebie, obniża nieśmiałość w towarzystwie, redukuje blokadę językową, pozwala przezwyciężyć zdenerwowanie i niepewność w komunikacji z drugim człowiekiem.

Naukowcy badają czy alkohol pomaga w nauce języka angielskiego

Wspomniany powyżej zespół naukowców postanowił sprawdzić jak jest naprawdę.

Przebadali grupkę 50 Niemców, którzy uczyli się holenderskiego na Uniwersytecie w Maastricht. Podzielili ich na dwie grupy – jednej dali do wypicia trochę alkoholu, a drugiej napój bezalkoholowy dla niepoznaki. Następnie mieli odbyć z niderlandzkim egzaminatorem rozmowę po holendersku, czyli dla Niemców w języku obcym.

Egzaminatorzy nie wiedzieli, kto był podpity, a kto nie. Mieli jedynie ocenić ich płynność w języku obcym.

Uczestnicy mieli też sami ocenić swoją płynność wypowiedzi.

Wyniki badań wpływu alkoholu na naukę języka

Okazało się, że spożycie alkoholu nie miało wpływu na to jak uczestnicy badania sami oceniali swoją płynność w wysławianiu się w języku obcym. Nie jest więc tak, że tylko im się wydawało, że tak świetnie rozmawiają.

To własnie nieświadomi niczego badacze lepiej ich ocenili. Native speakerzy zdecydowanie lepiej ocenili płynność wypowiedzi akurat tych uczniów, którzy byli pod wpływem (umiarkowanej!) ilości alkoholu!

Co ciekawe, szczególnie lepiej ocenili ich wymowę.

Naukowcy przyznają, że ilość alkoholu wykorzystana w badaniach była niewielka i jego nadmiar mógłby przynieść efekt odwrotny. Dowiedli jednak, że umiarkowana ilość spożytego alkoholu obniża lęk przed mówieniem przez co zwiększa ich płynność wypowiedzi, co szczególnie ważne jest na egzaminach ustnych.

Jednym słowem: alkohol pomaga w nauce języka angielskiego!


A czy Waszym zdaniem alkohol pomaga w nauce języka angielskiego? Macie może jakieś…. doświadczenia w tym temacie? Podzielcie się w komentarzach!

Tekst inspirowany artykułem Alcohol helps speak foreign languages better, according to study.

Sharing is caring!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (47 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...

Ciekawy tekst? Zostańmy w kontakcie!

Zapisz się do Newslettera Speakingo! Otrzymasz w ten sposób:

 co zapewni Ci ciągłość nauki!

(Zapisując się na kurs automatycznie zapisujesz się tez do newslettera.)