← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Jakie są rodzaje zaimków w języku angielskim?

Zaimek to dosyć szeroka kategoria gramatyczna, jest ich wiele rodzajów. W tym wpisie znajdziesz krótki przegląd zaimków w języku angielskim z linkami do szczegółowych wpisów o każdym z nich.


/na obrazku/

Gdy byłem dzieckiem, moja nauczycielka języka angielskiego popatrzyła w moją stronę i powiedziała: „Nazwij / podaj dwa zaimki” „Kto, ja?” odpowiedziałem (poprawnie podał zaimek względny i zaimek osobowy)

Co to są zaimki w języku angielskim?

Zaimki w języku angielskim to te krótkie słowa, które zastępują nam inne angielskie słowa – rzeczowniki (ja), przysłówki (jak), liczebniki (tyle) czy przymiotniki (mój). Ale nie tylko.

Opisy gramatyczne mogą tu być bardzo szczegółowe i skomplikowane, do tego angielskie językoznawstwo niekoniecznie pokrywa się z polską terminologią (czasami zaimek  to pronoun  czasami pro-form).

Uważam, że z punktu widzenia człowieka, który po prostu chce się nauczyć języka angielskiego zbytnie przejmowanie się gramatyka opisową to generalnie strata czasu.

Nie znaczy to jednak, że jeśli akurat mamy taką fantazję, nie warto sobie czasem o niej poczytać!

Wszystko czego potrzebujesz, by poprawnie używając zaimków, płynnie mówić po angielsku, znajdziesz w poniższych sześciu wpisach:

6 rodzajów zaimków w języku angielskim

Aby łatwiej było się uczyć, pogrupowałem je w sześć wpisów:

1. Zaimki osobowe (personal pronouns) w języku angielskim

 

Zaimki osobowe zastępują nam… osobę. Będzie to na przykład ja (me oraz I), ty (you), oni (they) i tak dalej. Wszystko na ich temat w kontrowersyjnym wpisie:

2. Zaimki dzierżawcze (possessive pronouns) w języku angielskim

 

Jeśli coś jest jednak „moje” (mine lub my), twe (yours) czy jej (hers) potrzebujemy – jak mewy z kreskówki Memo – użyć poetyckiego zaimka dzierżawczego (possessive pronouns) – nie mylić z popularnym przymiotnikiem dzierżawczym your, her (possessive adjective)…

3. Zaimki wskazujące (demonstrative pronouns) w języku angielskim

Zaimki wskazujące (demonstrative pronouns) poznaliśmy prawdopodobnie już na pierwszej lekcji języka angielskiego, ponieważ często potrzebujemy ich by powiedzieć najprostsze zdanie. This is a car (To jest auto). There is a book. (Tam jest książka). Zaimki wskazujące są cztery, w zależności od tego czy opisywany przedmiot jest blisko czy daleko, jeden czy wiele.

4. Zaimki zwrotne (reflexive pronouns)

Tutaj sprawa wygląda zgoła inaczej niż w języku polskim, gdzie mamy nasze „się”. W języku angielskim zaimki zwrotne to słowa takie jak yourself czyli “siebie samego, sobie”.

Na obrazku poniżej:

„Opowiedz mi o sobie

Sobie jest zaimkiem zwrotnym, używanym gdy działanie podmiotu i jest zwrotnie odzwierciedlone na przedmiocie tego działania” 🙂

Mam nadzieję, że w poniższym wpisie wyjaśniam to odrobinę prościej 🙂

5. Zaimki nieokreślone (indefinite pronouns) w języku angielskim

Niech „ktoś” (somebody) to zrobi? „Ktoś” jest najbardziej zapracowaną osobą na świecie!

„Ktoś” to również zaimek nieokreślony (indefinite pronoun) i na szczęście jest ich kilka. Może się jakos podzielą tą pracą…

indefinite pronouns, zaimki nieokreślone, somebody, someone, nobody, noone, anybody, anyone, everybody, everyone

6. Zaimki względne (relative pronouns) w języku angielskim

Kto? Zaimki względne! Po angielsku „who„, które wymawia się jak charakterystyczne pohukiwanie sowy.

Ćwiczenia na zaimki w języku angielskim

Teoria może być nawet ciekawa i przyjemna. Niestety aby płynnie mówić w języku angielskim to za mało.

Jeśli chcemy mówić po angielsku… musimy zacząć mówić!

Dlatego bardzo ważne jest, by wszystkie te zaimki w języku angielskim stosować w praktyce!

Na kursie języka angielskiego online Speakingo znajdziesz mnóstwo zdań, w których wszystkie te zaimki (jak również zaimki osobowe, zaimki zwrotne, zaimki względne, zaimki nieokreślone, zaimki wskazujące i tak dalej…). To co w gramatyce opisowej przyprawia nas o ból głowy, na kursie języka angielskiego online Speakingo okazuje się proste i oczywiste, ponieważ uczymy się tu języka angielskiego jak dziecko – powtarzamy i rozmawiamy, a cała wiedza niespostrzeżenie sama wchodzi nam do głowy!

Zresztą najlepiej zarejestruj się i za darmo wypróbuj przez tydzień, czy podoba Ci się nauka języka angielskiego ze Speakingo!


Kto ja? Tak Ty!

Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!


A jakie są Wasze przygody z zaimkami w języku angielskim? Czy wszystko jasne czy może coś trzeba uzupełnić? Piszcie śmiało w komentarzach!

Sharing is caring!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 4,97 out of 5)
Loading...

Ciekawy tekst? Zostańmy w kontakcie!

Zapisz się do Newslettera Speakingo! Otrzymasz w ten sposób:

 co zapewni Ci ciągłość nauki!

(Zapisując się na kurs automatycznie zapisujesz się tez do newslettera.)