co to jest fidget spinner?

Co to jest fidget spinner?

Angielskie i amerykańskie szkoły opanowała nowa zabawka, rzekomo lecząca z ADHD. “Fidżet spinery” docierają również do Polski. Ale właściwie co to jest fidget spinner?

Fidget spinnery opanowały serca i ręce amerykańskich i angielskich dzieci i nastolatków. Magazyn Indepedent podaje, że różne wersje zabawki fidget spinner są na 49 z 50 pierwszych miejsc w kategorii sprzedaży zabawek na Amazonie. Klas szkolne furgoczą od nowych zabawek rzekomo kojących nerwy zestresowanych dzieci.

Co to jest fidget spinner?

Fidget spinner to mała zabawka mieszcząca się w dłoni. Zwykle składa się z centralnego łożyska, które chwytamy palcem wskazującym i kciukiem, oraz zwykle potrójnym śmigłem, które obraca się wokół głównego łożyska, jeśli wprawimy je dłonią w ruch. Oczywiście są różne wersje – na przykład z dodatkowymi łożyskami w śmigłach czy sześcienny fidget cube.

Chociaż zwykle tą niedrogą zabawką bawią się dzieci (średnio 20zł), w internecie znaleźć można też wersje dla dorosłych kosztujące nawet po kilkaset złotych.

angielskie gry
Czytaj również: W jakie gry lubią grać Anglicy?

Co to znaczy fidget spinner?

 • Fidget znaczy wiercić się lub wiercipięta.
 • Spin to obrót, wirować, kręcić się. Angielska nazwa zasadniczo oddaje sens istnienia tej zabawki – kręciołki wiercipięty.

I nie jest to wcale żyroskop, ponieważ to praktyczne akurat narzędzie to po angielsku gyroscope.

Po co komu fidget spinner?

Okazuje się, że ta z pozoru zupełnie bezsensowna zabawka uzależnia. Podobno gumę do żucia najpierw stworzono i dopiero potem wymyślono zastosowanie dla tak „bezużytecznego” produktu i myślę, że tu mogło być podobnie. Sprzedawcy wymyślili, że jest to świetne antidotum na ADHD i biznes się rozkręcił.

Chociaż większość mód opiera się na instynkcie zbieractwa lub współzawodnictwa, czar fidget spinnera opiera się w głównej mierze na przyjemności trzymania go w ręku. Obrót śmigiełek wydaje się działać niemalże uzależniająco.

dzień w angielskiej szkole podstawowej
Czytaj również: Jak wygląda dzień w angielskiej szkole podstawowej?

Czy fidget spinner naprawdę leczy ADHD?

Nie nakręcaj się… Według czarodziejów od marketingu hipnotyczny obrót śmigiełek fidget spinnera ma dawać ukojenie nadpobudliwym i autystycznym dzieciom w stresujących sytuacjach. Naukowcy jednak nie potwierdzają ich zapewnień. „Słyszałem o wielu zabawkach i grach reklamowanych osobom z ADHD, nie ma jednak żadnych dowodów naukowych na to, że działają” mówi psycholog kliniczny prof. Scott Kollins. 

Niektóre szkoły wprowadziły już wręcz zakaz zabawy fidget spinnerami na lekcjach. Szczególnie skarżą się nauczyciele muzyki, których wrażliwe uszy świergot kilkunastu śmigiełek doprowadza do szewskiej pasji.

angielskie nastolatki
Patrz również: Angielskie nastolatki najgorsze na testach z języków w Europie.

Czy wszystkie fidget spinery wglądają tak samo?

Nic z tych rzeczy! Chociaż rzeczywiści kilka modeli zdobyło największą popularność – z wagi na cenę i dostępność – na fali popularności zabawki powstało wiele wręcz artystycznych modeli fidget spinnerów. Do ich budowy wykorzystać można różne materiały i wzornictwo!

Czy fidget spinner może pomóc w nauce języka angielskiego?

Cokolwiek nas inspiruje, może pomóc nam w nauce języka angielskiego! Na przykład poznaj te słówka, które mogą przydać Ci się w rozmowie na temat fidżet spinerów:

 • flow – płynąć
 • basics – podstawy
 • advanced – zaawansowane
 • finger balance – balansowanie na palcu
 • thumb – kciuk
 • getting familiar – oswajanie się, zapoznawanie
 • finger point – czubek palca
 • plane – zwykle to oczywiście samolot, ale w tym kontekście to płaszczyzna, strona
 • switching – przełączanie, zmienianie
 • change – zmiana
 • hands – dłonie
 • simply – po prostu
 • transfer – przeniesienie, transfer
 • flat – płaski
 • pinch – uszczypnąć, tu: złapać w dwa palce
 • grip – uchwyt, chwyt
 • a tiny little bit – odrobinkę
 • arm – ramię
 • toss – rzut, przerzut
 • vertical – pionowo
 • drop – upuścić
 • expansion – poszerzenie

Co można robić z takim fidget spinnerem?

Na fali popularności fidget spinerów, na YouTubie pojawiło się mnóstwo filmików instruktażowych. Ich autorzy pokazują tricki i zabawy, które dodatkowo uatrakcyjniają romans ze swoim fidget spinerem. Na przykład poniższy filmik ma już ponad jedenaście milionów odsłon!

Pamiętaj jednak, że wyuczenie się tych tricków zająć może kilka ładnych tygodni prób i błędów. 🙂


Chcesz rozumieć filmy po angielsku?

Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo!


A co w sądzicie o modzie na fidget spinnery? Czy pomoże w nauce języka angielskiego ze Speakingo?

Pobierz za darmo aplikację speakingo do nauki języka angielskiego na telefon:

Zarejestruj się!

Zarejestruj się do serwisu by otrzymać pierwszy tydzień nauki za darmo!
lub
Podziel się angielskim - udostępnij tekst na swoim profilu:
Jak wygląda samodzielna nauka języka angielskiego na kursie Speakingo?
przepraszam za reklamY :)

Ale klikając w reklamy pomagasz mi tworzyć wartościowe teksty na bloga.

Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Znajdź na blogu::
dziŚ Polecam:
would, would rather, would like to, would you mind, angielski, gramatyka
Wszystko o WOULD!

Would jest jednym z bardziej popularnych czasowników modalnych. Używamy go w stronie biernej, mowie zależnej czy takich frazach jak: would you mind, would you rather, would you like to i wielu innych, które omówimy sobie po kolei w tym tekście.

Czytaj dalej »
can cannot cant czasowniki modalne
Trzy życia czasownika modalnego can can’t cannot

Yes, you can! Bez względu na to, czy myślisz, że możesz czy nie, masz rację! W tym tekście możesz na przykład dowiedzieć się wszystkiego o angielskim czasowniku modalnym can can’t cannot. Dla zaawansowanych zwroty grzecznościowe i idiomatyczne z can, would i could oraz… kilka śmiesznych memów z czasownikiem modalnym can.

Czytaj dalej »
Najnowsze teksty:

Pobierz aplikację do nauki języka angielskiego na telefon:

Przejdźmy do nauki

Kliknij poniżej, by ćwiczyć mówienie po angielsku na kursie online Speakingo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
dr Grzegorz Kuśnierz

masz już Dosyć teorii?
Potrzebujesz praktyki?

Nauka angielskiej gramatyki – szczególnie na blogu Speakingo oczywiście! – może być nawet prosta i przyjemna, ale najważniejsza zawsze jest jednak praktyka!
Dlatego zapraszam na sam kurs języka angielskiego, na którym cała ta opisana na blogu gramatyka i słownictwo ujęte są w ciekawych zdaniach, którymi rozmawiasz ze swoim telefonem lub komputerem jak z najlepszym nauczycielem, który rozumie Cię, chwali lub poprawia – i nigdy nie traci cierpliwości!
Kliknij poniżej, żeby zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań zobaczyć tę metodę nauki języka angielskiego, zrobić sobie test poziomujący i dyktando oraz dostać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!