← Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Co to jest fidget spinner?

Angielskie i amerykańskie szkoły opanowała nowa zabawka, rzekomo lecząca z ADHD. “Fidżet spinery” docierają również do Polski. Ale właściwie co to jest fidget spinner?

Fidget spinnery opanowały serca i ręce amerykańskich i angielskich dzieci i nastolatków. Magazyn Indepedent podaje, że różne wersje zabawki fidget spinner są na 49 z 50 pierwszych miejsc w kategorii sprzedaży zabawek na Amazonie. Klas szkolne furgoczą od nowych zabawek rzekomo kojących nerwy zestresowanych dzieci.

Co to jest fidget spinner?

Fidget spinner to mała zabawka mieszcząca się w dłoni. Zwykle składa się z centralnego łożyska, które chwytamy palcem wskazującym i kciukiem, oraz zwykle potrójnym śmigłem, które obraca się wokół głównego łożyska, jeśli wprawimy je dłonią w ruch. Oczywiście są różne wersje – na przykład z dodatkowymi łożyskami w śmigłach czy sześcienny fidget cube.

Chociaż zwykle tą niedrogą zabawką bawią się dzieci (średnio 20zł), w internecie znaleźć można też wersje dla dorosłych kosztujące nawet po kilkaset złotych.

Co to znaczy fidget spinner?

Fidget znaczy wiercić się lub wiercipięta.

Spin to obrót, wirować, kręcić się. Angielska nazwa zasadniczo oddaje sens istnienia tej zabawki – kręciołki wiercipięty.

I nie jest to wcale żyroskop, ponieważ to praktyczne akurat narzędzie to po angielsku gyroscope.

Po co komu fidget spinner?

Okazuje się, że ta z pozoru zupełnie bezsensowna zabawka uzależnia. Podobno gumę do żucia najpierw stworzono i dopiero potem wymyślono zastosowanie dla tak „bezużytecznego” produktu i myślę, że tu mogło być podobnie. Sprzedawcy wymyślili, że jest to świetne antidotum na ADHD i biznes się rozkręcił.

Chociaż większość mód opiera się na instynkcie zbieractwa lub współzawodnictwa, czar fidget spinnera opiera się w głównej mierze na przyjemności trzymania go w ręku. Obrót śmigiełek wydaje się działać niemalże uzależniająco.

Czy fidget spinner naprawdę leczy ADHD?

Nie nakręcaj się… Według czarodziejów od marketingu hipnotyczny obrót śmigiełek fidget spinnera ma dawać ukojenie nadpobudliwym i autystycznym dzieciom w stresujących sytuacjach. Naukowcy jednak nie potwierdzają ich zapewnień. „Słyszałem o wielu zabawkach i grach reklamowanych osobom z ADHD, nie ma jednak żadnych dowodów naukowych na to, że działają” mówi psycholog kliniczny prof. Scott Kollins. 

Niektóre szkoły wprowadziły już wręcz zakaz zabawy fidget spinnerami na lekcjach. Szczególnie skarżą się nauczyciele muzyki, których wrażliwe uszy świergot kilkunastu śmigiełek doprowadza do szewskiej pasji.

angielskie nastolatki

Patrz również: Angielskie nastolatki najgorsze na testach z języków w Europie.

Co można robić z takim fidget spinnerem?

Na fali popularności fidget spinerów, na YouTubie pojawiło się mnóstwo filmików instruktażowych. Ich autorzy pokazują tricki i zabawy, które dodatkowo uatrakcyjniają romans ze swoim fidget spinerem. Na przykład poniższy filmik ma już ponad milion odsłon!

Dla zainteresowanych krótki słowniczek pozwalający lepiej go zrozumieć:

flow – płynąć

basics – podstawy

advanced – zaawansowane

finger balance – balansowanie na palcu

thumb – kciuk

getting familiar – oswajanie się, zapoznawanie

finger point – czubek palca

plane – zwykle to oczywiście samolot, ale w tym kontekście to płaszczyzna, strona

switching – przełączanie, zmienianie

change – zmiana

hands – dłonie

simply – po prostu

transfer – przeniesienie, transfer

flat – płaski

pinch – uszczypnąć, tu: złapać w dwa palce

grip – uchwyt, chwyt

a tiny little bit – odrobinkę

arm – ramię

toss – rzut, przerzut

vertical – pionowo

drop – upuścić

expansion – poszerzenie

A oto i rzeczony filmik instruktażowy o trickach z fidget spinnerami:

Autor ostrzega, że wyuczenie się tego ostatniego tricku zająć może kilka ładnych tygodni prób i błędów. 🙂

Czy wszystkie fidget spinery wglądają tak samo?

Nic z tych rzeczy! Chociaż rzeczywiści kilka modeli zdobyło największą popularność – z wagi na cenę i dostępność – na fali popularności zabawki powstało wiele wręcz artystycznych modeli fidget spinnerów. Do ich budowy wykorzystać można różne materiały i wzornictwo, sami zobaczcie zresztą poniżej:

jak sie uczyc typy uczniow nauka angielskiego online speakingo kurs

Patrz również: Jak się uczyć? Sprawdź jakim typem ucznia jesteś?

A co w sądzicie o modzie na fidget spinnery? Czy pomoże w nauce języka angielskiego ze Speakingo?

Podobał Ci się tekst - podziel się nim z innymi!
1 gwiazdka2 gwiazdek3 gwiazdek4 gwiazdek5 gwiazdek (179 opinii, średnio: 4,98 na 5)
Loading...