Списък на 2000-те най-популярни английски думи

Zobacz ile jest słówek w języku angielskim, ile musisz ich znać, żeby się dogadać oraz jak wygląda lista 2000 najpopularniejszych angielskich słów na kursie online Speakingo.


Słownictwo angielskie

Bardzo trudno jest komunikować się bez słów… Dlatego nauka słownictwa angielskiego jest bardzo ważna!

Natomiast z góry uprzedzam – najlepiej przyswajać sobie słownictwo angielskie w całych zdaniach i frazach, ponieważ dzięki temu nie tylko będziesz w stanie poprawnie ich użyć, ale przy okazji utrwalisz sobie gramatyczne struktury. Paradoksalnie, to sposób nauki języka angielskiego, o którym nikt nie mówi!

Natomiast w tym tekście dowiesz się kilku ciekawych rzeczy o angielskim słownictwie, takich jak:

  1. Ile jest słów w języku angielskim?
  2. Ile angielskich słówek musisz poznać, żeby móc się dogadać?
  3. Jakie są listy najważniejszych angielskich słów i jak pobrać 2000 najpopularniejszych angielskich słów Speakingo w PDF?
Jak skutecznie zniechęcić się do nauki języka angielskiego? xD
Patrz również: 10 sposobów jak skutecznie zniechęcić się do nauki j. angielskiego? xD

1. Ile jest słów w języku angielskim?

Na początek nienajlepsza wiadomość.

W języku angielskim są ponad dwa miliardy słów¹ i korpus tego języka ciągle rośnie!

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że nikt ich wszystkich nie zna, ponieważ w sporej mierze jest to słownictwo specjalistyczne.

Uff!

Problem jest też z liczeniem. Czy na przykład w języku polskim słowo „zamek“ to jedno słowo czy co najmniej trzy (dom króla, rozporek, zabezpieczenie drzwi do domu)?

Co więcej, czy liczyć takie słowa jak zamku, zamków, zamkowi etc jako jedno słowo czy brać każde z osobna? A związek frazeologiczny „zamki na piasku“ to kolejne „słówko“ do nauczenia czy nie?

Trudno też powiedzieć, co to znaczy „angielskie słówka“. Jeśli przyjrzeć się na przykład medycznemu słownictwu, to przypomina raczej łacinę niż mowę Szekspira. W angielskiej książce kucharskiej znajdziemy mnóstwo francuskich słów, a w londyńskiej salce sztuk walki usłyszymy wiele słów japońskich!

Do tego dochodzi slang, różne skróty czy słowa które wyszły już z użytku…

język angielski ciekawostki
Patrz również: 10 ciekawostek o języku angielskim.

2. Ile więc angielskich słów musisz poznać, żeby się dogadać?

Skoro nikt nie zna wszystkich tych dwóch miliardów angielskich słówek, to ile praktycznie jest słów w języku angielskim?

Według słownika Oxford English Dictionary współczesny język angielski składa się z 171,476 słów.

To nadal nie mało!

Jednak ciągle nie jest źle – normalny Anglik nie będzie znał nawet tych skromnych 200 tysięcy słów!

Według prof. Sturata Webba z University of Western Ontario przeciętny native speaker zna 15 000 – 20 000 słów².

Szacuje on, że aby się dogadać po angielsku wystarczy znać 800 słów z ich odmianą tzw. lemma (np. stopnie przymiotników: high, higher, the highest liczymy tu jako jedno słowo).

By jednak zrozumieć wszystko w telewizji czy na filmie, trzeba znać już ok. 3000 słów.

Jeśli natomiast chcemy czytać angielską literaturę w oryginale czy naukowe gazety, potrzebujemy znać już 8 000 – 9 000 angielskich słów³.

Zwykle ludzie, którzy „potrafią angielski“ znają 2000 najpopularniejszych angielskich słów i dlatego lista Speakingo (o której poniżej) na tyle właśnie opiewa.

poziom komunikatywny angielski
Co? Mówisz że komunikacja to coś więcej niż „chcę ciasteczko“? Patrz również: Komunikatywny angielski… czyli jaki?

Po co tworzyć listy najpopularniejszych angielskich słów?

Chociaż ludzi próbują policzyć słowa swojego języka już co najmniej od tysiąca lat, to listy najpopularniejszych słów są nowością². Mogły powstać dzięki postępowi technologicznemu, komputerom, które są w stanie przeanalizować napisy do filmów czy teksty w internecie.

Co ciekawe listy najpopularniejszych słów powstały nie dla uczniów, lecz dla nauczycieli języka angielskiego, szczególnie metodyków. Chodzi o to, żeby skonstruować podręcznik czy kurs językowy w taki sposób, żeby zawierał właśnie te słowa, które najbardziej przydadzą się później uczniom w życiu. Trudno jest to zrobić „na czuja“, łatwo jest też wtedy coś pominąć.

Dlatego dobre kursy języka angielskiego – takie jak na przykład kurs online Speakingo – bazują na takich listach najpopularniejszych angielskich słów!

Jak wygląda nauka angielskiego na kursie online
Patrz również: Jak wygląda nauka angielskiego na kursie online Speakingo?

Jak sprawdzić ile angielskich słów już znasz?

Jeśli chcesz sprawdzić ile angielskich słów już znasz, możesz zrobić sobie krótki test online. Ułożył go prof. Paul Nation. Zabawa jest prosta – test pyta Cię o 100 słów, mnoży razy 500 i wychodzi orientacyjna liczba angielskich słów, które znasz.

Zabawę polecam jednak tylko zaawansowanym uczniom, ponieważ test online na ilość znanych Ci słów prof. Nationa nie jest wcale prosty!

Darmowy test online z języka angielskiego na kursie Speakingo.
Patrz również: Darmowy test online z języka angielskiego na kursie Speakingo.

3. Jakie są listy najpopularniejszych angielskich słów?

Wszystko zaczęło się wraz z marzeniami o stworzenia uniwersalnego języka, którym z łatwością mógłby posługiwać się cały świat. Zamiast promować sztuczny język esperanto brytyjski językoznawca Charles K. Ogden wymyślił, że dużo lepiej będzie okroić i tak już niezwykle popularny na świecie język angielski – przypomnijmy, że jeszcze do niedawna Anglicy kontrolowali 70% powierzchni Ziemi – do rozmiaru, który wystarczy do komunikacji.

Tak w 1925 roku narodził się Basic English. Składa się zaledwie z 850 słów² (w tym tylko 18 czasowników)!

Do tego dochodzą jednak słowa międzynarodowe, słówka charakterystyczne dla indywidualnych zainteresowań czy wykonywanego zawodu, tak więc koniec końców wychodzi 2000 słów³.

Na podstawie pionierskiej pracy Ogdena powstało wiele podobnych list, na przykład:

Natomiast dopiero w drugiej połowie XX wieku³ zaczęły pojawiać się listy słów uszeregowanych pod względem rzeczywistego użycia. Dopiero komputery były w stanie policzyć ile razy statystycznie dane słowo jest używane w literaturze czy internecie.

100 najczęściej używanych rzeczowników na angielskiej Wikipedii, najważniejszych, najpopularniejszych, po angielsku, noun
A co jeśli bym Ci powiedział, że słowo „czasownik“ jest rzeczownikiem Patrz również: 100 najczęściej używanych rzeczowników na angielskiej Wikipedii.

Lista 2000 najpopularniejszych angielskich słów Speakingo do pobrania w pdf

Jak to bywa w świecie nauki, każda z tych list ma swoich zwolenników i przeciwników. Dlatego opracowując dydaktykę Speakingo postanowiłem stworzyć własną listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów!

Oparłem się w dużej mierze na liście Ogdena, usunąłem z niej tylko słowa przestarzałe. Czerpałem z komputerowych statystyk, oraz języka medialnego. Dodałem również trochę nowych słów czy skrótów, które nie zdążyły jeszcze „załapać“ się na żadne listy, chociaż na co dzień można usłyszeć je w pracy w Anglii (np. asap).

To na tych słowach zbudowane są wszystkie zdania na kursie języka angielskiego online Speakingo.

Jeśli czasami zdania na kursie wydawać mogą się Wam dziwaczne to przyznaję, że może być tak dlatego, ponieważ chciałem „upakować“ jak najwięcej słów w jednym zdaniu po to, żebyście mieli ich mniej do nauczenia. Słówka te występują jednak we właściwym kontekście, co jest niezwykle ważne przy nauce języka obcego. Dodatkowo w zdaniach tych niepostrzeżenie zawarta jest cała potrzebna Ci gramatyka angielska.

angielski nie nauczy sie sam, the times polska
Patrz również: Angielski nie nauczy się sam [wywiad z Times Polska z dr. Grzegorzem Kuśnierzem ze Speakingo]

Jeśli więc chcesz zobaczyć jak wygląda ta lista, może pobrać ją w pdf, wydrukować i powiesić na lodówce, to wystarczy zalogować się na Speakingo.

Przycisk do pobrania pdf’a znajduje się po prawej stronie Profilu Ucznia (pod dziewczynami z angielską flagą nad morzem).

Rejestrując się dodatkowo dostajesz tydzień nauki na kursie języka angielskiego online zupełnie za darmo i bez żadnych zobowiązań!


Zapisz się na kurs języka angielskiego online Speakingo,

by pobrać listę 2000 najpopularniejszych angielskich słów w pdf!

Chcesz rozumieć Anglików? Zacznij mówić jak oni!


Co sądzicie o takich listach najpopularniejszych angielskich słów? Pobraliście już takie listy w pdfach? Napiszcie co o tym myślicie w komentarzach!

Регистрирам!

Регистрирайте се в сайта, за да получите първата седмица на обучение безплатно!
Щракнете върху иконата по-долу (ще бъде по-бързо) ...
... или въведете своя имейл адрес и сигурна парола, ако не използвате Facebook или Gmail

ИЗТЕГЛЕТЕ ПРИЛОЖЕНИЕТО ЗА УЧЕНЕ НА АНГЛИЙСКИ НА ТЕЛЕФОН БЕЗПЛАТНО:

Споделете тази публикация - споделете я във вашия профил:
Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on skype
Share on linkedin
Какво е да се научиш да Speakingo - говориш английски онлайн?
категории текстове в блога:
Российские государственные СМИ не говорят вам правду. Учи английский, чтобы понимать, что происходит на самом деле. Даже если вы не можете заплатить мне за это сейчас из-за банковской блокады...
Намерете в блога::
РЕКЛАМА:

Кликвайки върху реклами, вие ми помагате да създавам ценни текстове за моя блог.

Днешните записи на деня:
Какво означава YOLO, BFF, XOXO?

Английският обича всякакви съкращения, чието значение е трудно да се отгатне дори и от хора, които знаят английски. Разгледайте 10 английски интернет комбинации и разберете какво значи YOLO, BFF, TTYL, XOXO, BTW, PM, GR8, IMO, LOL, ROTFL! EZ?

Прочети повече »
Как да напишете CV на английски език?

Много хора се обръщат към мен, защото трябва да напишат своето CV на английски език. Въпросът обаче не е толкова прост, колкото би изглеждал, защото в Англия има по-различни стандарти за писане на CV, отколкото в България. Проблемът не е толкова на самия език, но целият модел на документа е

Прочети повече »
Present Perfect Passive (It has been done)

Научете повече за изграждането и прилагането на present perfect passive или страдателен залог на английски в това интересно английско граматическо време. Вече се познавате с него чрез It has been done! И две думи за спорното present perfect continuous passive.

Прочети повече »
Последни текстове:

ИЗТЕГЛЕТЕ ПРИЛОЖЕНИЕТО ЗА УЧЕНЕ НА АНГЛИЙСКИ НА ТЕЛЕФОН БЕЗПЛАТНО:

Нека да преминем към учене

Кликнете по-долу, за да се упражнявате говорейки английски език в онлайн курса за говорене!

blog kursu języka angielskiego online dr grzegorz kusnierz
Д-р Грег Кей

имате достатъчно теория?
Трябва ли да се упражняваш?

Изучаване на английска граматика – особено в блога Speakingo разбира се! – тя може да бъде дори проста и приятна, но най-важното е винаги да практикувате!
Затова ви каня да самия курс по английски език, където всичко това граматика и лексика, описани в блога са включени в интересни изречения, които говорите с телефона или компютъра си, както и с най-добрия учител, който ви разбира, похвали или подобрява – и никога не губи търпение!
Кликнете по-долу, за да изпробвате този метод на английски език безплатно без никакви задължения!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.